/3 praktyczne wskazówki, czym warto się kierować, wybierając zasłony do kuchni

3 praktyczne wskazówki, czym warto się kierować, wybierając zasłony do kuchni

Kuchnia jest dla wielu osób sercem domu. To właśnie w tym miejscu odbywają się kulinarne eksperymenty, wspólne rodzinne gotowanie czy spożywanie przyrządzonych potraw. Ze względu na to, że w kuchni spędzamy wiele czasu, warto zadbać o jej perfekcyjny wystrój. Jednym z jego najważniejszych elementów są z kolei zasłony – jak je wybrać, aby cieszyć się spójną, przemyślaną i oryginalną aranżacją?

1. Zwróć uwagę na długość zasłon kuchennych

Zasłony to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów wystroju kuchni. Niebagatelne znaczenie będzie miała zatem ich długość – zbyt długie obciążą okno, z kolei zbyt krótkie nie spełnią swojej funkcji. Przyjęło się, aby w małych kuchniach stawiać na zasłony, które nie przekraczają linii parapetu. W przypadku większych pomieszczeń kuchennych śmiało można zdecydować się nawet na zasłony sięgające ziemi. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku drugiego rozwiązania możemy napotkać pewne utrudnienia. Jednym z nich jest ryzyko szybszego zabrudzenia materiału, który styka się bezpośrednio z podłogą. Kolejnym kwestią jest obecność dzieci i zwierząt w domu – szczególnie podczas zabawy mogą one zaplątać się w zasłony, zerwać je i tym samym sprawić, że zniszczenia materiału będą nieodwracalne. 

2. Wybierz materiał zasłon pasujących do wystroju kuchni

Wybierając zasłony do kuchni, nie można zapomnieć o odpowiednim materiale, z którego powinny być wykonane. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele propozycji, wśród których prym wiodą m.in. naturalne zasłony lniane, z miękkiego welwetu czy klasyczne żakardowe. Jednym z kryteriów, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze materiału, jest ogólny wystrój kuchni. Wspomniane zasłony lniane świetnie sprawdzą się w kuchniach skandynawskich czy rustykalnych. Przyjemny w dotyku welwet doskonale uzupełni przytulne kuchnie z akcesoriami w energetycznych kolorach. Żakard sprawdzi się natomiast idealnie w aranżacjach minimalistycznych. Warto wspomnieć również o tym, że “mięsiste” i grube materiały będą przepuszczały zdecydowanie mniej światła, zatem jeśli zależy nam na jasnej przestrzeni, należy sięgnąć po zasłony z półprzezroczystych lub lekkich tkanin. 

3. Postaw na kolory zasłon korespondujące ze ścianami

Choć przez wiele lat panowało przekonanie, że zasłony w kuchni powinny być utrzymane w neutralnej bądź jasnej kolorystyce, dziś panuje w tym temacie zupełna dowolność. Ze względu na to, że fanów zdecydowanych kolorów w pomieszczeniach kuchennych z biegiem czasu przybywa, na rynku pojawiły się także tego rodzaju akcesoria w odważnych i nasyconych kolorach. Ważne, aby ich barwa korespondowała ze ścianami. W czerwonych i pomarańczowych kuchniach doskonale sprawdzą się grafitowe i szare zasłony. Żółte ściany idealnie uzupełnią zasłony zielone i beżowe. Z kolei kuchnie niebieskie i lazurowe doskonale będą współgrały z burgundowymi lub intensywnie czerwonymi propozycjami. 

Wciąż zastanawiasz się, jak dobrać zasłony, które poprawią wystrój domu? Szukasz idealnego rozwiązania do swojej kuchni? W wyborze pomogą Ci nie tylko nasze wskazówki, ale również osobiste preferencje estetyczne i gotowość na aranżacyjne eksperymenty! Jednym z wyznaczników poprawności doboru zasłon jest spójny efekt, ale czynnikiem decydującym powinien przed przede wszystkim komfort i dobre samopoczucie wszystkich domowników.