Agregat prądotwórczy to praktyczne urządzenie. Może Ci pomóc w terenie, gdy nie ma skąd wziąć prądu do pracy maszyn i elektronarzędzi. Będzie też świetnym zabezpieczeniem w domu – na wypadek awarii sieci elektrycznej. Nie wszystkie agregaty równie dobrze sprawdzą się jednak w każdych okolicznościach. By wybrać odpowiedni model, musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Jak zasilany jest agregat?
Agregaty prądotwórcze do produkcji energii potrzebują odpowiedniego paliwa, dopasowanego do ich silnika. Najpopularniejsze są modele zasilane benzyną oraz olejem napędowym.
Agregaty na ropę, z silnikiem Diesla, są niemal niezawodne, najoszczędniejsze i najmocniejsze. Dobrze nadają się do długiej, nieprzerwanej pracy. Są jednak najdroższymi modelami.
Urządzenia z silnikiem benzynowym dzielą się na agregaty z jednostką dwu- i czterosuwową. Mają krótszą żywotność niż silniki diesla, ale są proste w naprawie. Wyróżnia je także zdecydowanie niższa cena. Są idealne do okazyjnego użytkowania.
Alternatywą są oszczędne i ciche agregaty prądotwórcze na gaz LPG. Ich osiągi są jednak zdecydowanie niższe od konkurencji.
Jaką moc ma urządzenie?
A moc to kolejny ważny czynnik, który powinien wpływać na wybór urządzenia. Musi być większa od łącznej mocy wszystkich urządzeń, które ma zasilać. Bezpiecznie przyjąć zapas 20-30 procent. Trzeba też pamiętać, że sprzęty elektryczne przy rozruchu potrzebują skokowo większej energii niż później w trakcie pracy. Najmniejsze agregaty mają moc niespełna 1000W, ale znajdziesz też urządzenia o kilkukrotnie większych możliwościach.
Wymiary agregatu – mobilny czy stacjonarny?
Przed zakupem zastanów się też nad tym, do czego ma Ci służyć agregat. Jeśli zamierzasz często używać go poza domem, poszukaj mobilnych, niewielkich wersji. Ułatwienia w transporcie dotyczą nawet dużych agregatów o ponadprzeciętnej mocy – musisz wówczas wybrać model na kołach.
Do użytku domowego przeznaczone są agregaty stacjonarne. Można je podzielić na urządzenia wolnostojące oraz agregaty do zabudowy. Wśród takich modeli łatwiej znaleźć te o dużej mocy.
Możliwości urządzenia – jedna czy trzy fazy?
Agregaty różnią się też tym, jakie napięcie mogą zapewnić. To dzieli je na urządzenia jednofazowe i trójfazowe.
Większe możliwości mają te drugie. Trójfazowy agregat ma gniazda z napięciem 400 V. Wymagają go niektóre urządzenia, na przykład maszyny budowlane – to tzw. siła. Często agregaty trójfazowe mają dodatkowo klasyczne gniazdo z napięciem 230 V, ale w takim trybie można korzystać tylko z 1/3 mocy.
Agregat jednofazowy to właśnie napięcie 230 V. To podstawowa wartość potrzebna do pracy większości sprzętów AGD i RTV. Takie agregaty często mają niższą moc, ale dobrze nadają się do awaryjnego zasilania przy brakach energii.
Podsumowanie: jakie cechy i parametry wziąć pod uwagę przy zakupie agregatu?
Kiedy kupujesz agregat, w pierwszej kolejności wybierz rodzaj zasilania – najlepiej urządzenie z silnikiem benzynowym lub Diesla. Dobierz również moc agregatu, zawsze nieco większą niż łączna moc sprzętów, jakie ma zasilać. Do nich dobierz też możliwości wytwarzanego napięcia, wybierając model jedno- lub trójfazowy. Zdecyduj też o przeznaczeniu agregatu – masz do wyboru wersje stacjonarne i mobilne.