/Aranżacja kuchni. Jaki wybrać styl?

Aranżacja kuchni. Jaki wybrać styl?

Coraz częściej życie towarzyskie i rodzinne przenosimy do kuchni, dlatego jej wygląd zyskuje nowe znaczenie. Jak ją zaaranżować, by była zgodna z naszymi upodobaniami i żebyśmy czuli się tam dobrze? Stworzenie wygodnej i maksymalnie funkcjonalnej przestrzeni wymaga dokładnego rozplanowania i odpowiedniego dobrania zabudowy kuchenne, sprzętów AGD i armatury kuchennej.

Najczęściej wybierane style w polskich kuchniach to nowoczesny i klasyczny. Pod tym pojęciami kryją się naprawdę różne aranżacje. Nowoczesne wnętrza to zarówno aranżacje minimalistyczne, jak i industrialne, czyli raczej chłodne, stonowane i sterylne. Natomiast wnętrza klasyczne to m.in. styl angielski, rustykalny, prowansalski – pojawiają się tu przede wszystkim ciepło i swojska atmosfera. Są też oczywiście style pośrednie, np. ocieplony minimalizm. Decydując się na konkretne rozwiązanie, pozostaje nam dobrać odpowiednie meble, sprzęty AGD i armaturę kuchenną.

Minimalistycznie i industrialnie

Kuchnia minimalistyczna, jak sama nazwa wskazuje, ogranicza się do niezbędnych elementów. Mniejsze sprzęty AGD, słoiczki z przyprawami i inne akcesoria powinny znajdować się poza zasięgiem wzroku. Zabudowa kuchenna jest bardzo ograniczona w formie, podobnie jest z kolorami, najczęściej są to rozwiązania monochromatyczne. Podobnie sprawa ma się z armaturą kuchenną, należy postawić na elegancką prostotę. Znakiem kuchni minimalistycznych jest funkcjonalność i przejrzystość.

W kuchniach industrialnych dominuje stal, beton i kamień, wszystko w oszczędnej, minimalistycznej formie. Kolorystyka jest również skromna, dominuje biel i szarość stalowych i aluminiowych elementów, często w połączeniu z czernią.

Ciepło, cieplej, najcieplej

Kuchnie rustykalne, prowansalskie i angielskie mają jeden wspólny mianownik – dają wrażenia ciepła i przytulności. To miejsca obfitujące w dodatki, gliniane naczynia, wiklinowe koszyczki, zdobione fronty szafek, drewno surowe lub malowane, zapach suszonych ziół i wianuszki czosnku. Kolory są jasne i oczywiście ciepłe, pojawiają się kwieciste wzory i ażurowe drzwiczki szafek.

Co z armaturą kuchenną

Niezależnie od wybranego przez nas stylu, bez problemu dobierzemy idealną armaturę kuchenną. Tę najlepiej jest znaleźć w ofercie renomowanego producenta armatury kuchennej, takiego jak Kludi, posiadającego duży wybór baterii, które będzie można bez problemu dopasować do konkretnej aranżacji, np. uniwersalna i elegancka bateria Kludi Bozz.