/Aranżacje łazienek – na co zwrócić uwagę?

Aranżacje łazienek – na co zwrócić uwagę?

Urządzanie łazienki bywa karkołomnym zadaniem, ponieważ jest to pomieszczenie, które musi być zarówno stylowe, jak i bardzo funkcjonalne. Dodatkowo bardzo często mamy do czynienia z niewielkimi łazienkami, co utrudnia aranżację. Mimo wszystko warto się tego zadania podjąć z jak największym zaangażowaniem. Aranżacje łazienki mogą przysporzyć wiele satysfakcji. Jak urządzić wymarzoną łazienkę? Podpowiadamy w naszym artykule.

Aranżacje łazienek – od czego zacząć?

Jeśli chodzi o wzorcowe aranżacje łazienek, to w sieci dostępnych jest mnóstwo inspiracji. Są do gotowe projekty łazienek, które można oczywiście zmodyfikować, dopasowując do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Ważny jest metraż łazienki i koncepcja aranżacji, obejmująca niezbędne sprzęty i armaturę. Wydawałoby się, że znacznie łatwiej jest urządzić dużą i przestronną łazienkę. Nie zawsze jest to prawdą. Bez wątpienia na dużym metrażu można „upchnąć” więcej sprzętów oraz dodatkowe elementy armatury łazienkowej, jak na przykład bidet czy dodatkowa wanna oprócz prysznica. Mimo wszystko w dużej łazience może zapanować chaos, a przestrzeń pozostanie niewykorzystana, natomiast cenne metry kwadratowe zostaną zabrane na przykład z pokoju czy kuchni.

Jeśli więc jesteś posiadaczem małej łazienki – nie załamuj rąk. Takie pomieszczenie można świetnie zaaranżować. Możesz zrobić to sam. Wielu projektantów wnętrz deklaruje jednak, że urządzanie małych łazienek to ich konik. Z pewnością warto skorzystać z takiej pomocy. Specjalista opracuje koncepcję aranżacji od A do Z (oczywiście przy twoim udziale) – zaproponuje najlepsze meble łazienkowe, wyposażenie łazienek, płytki łazienkowe i inne elementy aranżacji.

Aranżacje łazienki – o czym należy pamiętać?

Niezależnie od tego, czy dysponujesz dużym czy małym metrażem – podczas urządzania łazienki pojawia się wiele wyzwań. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w obu tych przypadkach.

  • Duża łazienka – najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć chaosu, jest podzielenie dużej łazienki na strefy. Zaletą przestronnego pomieszczenia są nieograniczone możliwości aranżacji. Nie trzeba rezygnować z wanny. Można umieścić ją w łazience razem z prysznicem. Warto zadbać również o pojemne meble łazienkowe. Można sobie pozwolić także na dwie umywalki, umieszczone na jednej designerskiej szafce. Taka łazienka zapewni domownikom komfort i wygodę, zwłaszcza podczas nerwowych poranków przed pracą. Jeśli zdecydujesz się na prysznic, to rekomendujemy prysznic walk-in z dużą strefą natrysku, odgrodzoną od reszty pomieszczenia modernistycznym przeszkleniem.
  • Mała łazienka – pomieszczenie o małym metrażu wymaga sprytnych rozwiązań, które pozwolą zmieścić w jej ścianach niezbędny sprzęt i elementy armatury. Nietrudno się domyślić, że najlepszym rozwiązaniem jest prysznic. Jeśli lubisz zanurzyć się w ciepłej wodzie, to zawsze możesz zdecydować się na głęboki brodzik. Amatorzy kąpieli mogą jednak postawić na swoim i wkomponować w róg niewielkiej łazienki zgrabną narożną wannę. Zastanów się, gdzie ustawisz pralkę. Warto od razu pomyśleć o wykonaniu zabudowy pod wymiar; nad pralką można zaaranżować szafkę pod sam sufit z pojemnymi półkami. Płytki wielkoformatowe w jasnych kolorach optycznie powiększą przestrzeń. Stawiaj na jednolity kolor, a unikaj wzorów i deseni, które niestety nie nadają się do małych pomieszczeń. Nad umywalką umieść szafkę z lustrem. I tak zapewne powiesiłbyś tam lustro, a więc warto wykorzystać to miejsce, by zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Jak zatem widać – aranżacja łazienki nie jest wcale taka trudna, jak wydawało się na początku. Wystarczy tylko pamiętać o tym, by optycznie powiększyć małą łazienkę i maksymalnie wykorzystać jej przestrzeń. Dużą należy z kolei podzielić na funkcjonalne strefy, by uniknąć wrażenia chaosu.