/Armatura łazienkowa – jak ją dopasować?

Armatura łazienkowa – jak ją dopasować?

Urządzanie łazienki to jedno z największych wyzwań aranżacyjnych. Pomieszczenie to pod względem wykończenia przypomina silnie skompresowany plik, w którym znajduje się ogrom informacji. Mnogość elementów wyposażenia łazienki, które trzeba do siebie dopasować pod każdym względem, nie jednemu spędza sen z powiek. A armatura łazienkowa dopiero daje w kość, bo jej wybór jest dzisiaj olbrzymi, co paradoksalnie utrudnia całą sprawę!

Aranżacja łazienki – armatura łazienkowa

Aranżacja łazienki to sprawne połączenie wielu elementów, takich jak płytek, ceramiki i armatury łazienkowej, oświetlenia, akcesoriów łazienkowych i jej wyposażenia w postaci mebli, luster i dodatków – jest tego naprawdę dużo. Dlatego łazienka przypomina scentralizowany punkt dowodzenia naszymi podstawowymi potrzebami. Jest tam wszystko, co zapewnia nam czystość i higienę, komfort i możliwość relaksu pod strumieniem gorącej wody, po ciężkim i męczącym dniu.

A wszystko to znajduje się zazwyczaj zaledwie na kilku metrach kwadratowych, bo niestety nie każdy może pozwolić sobie na pokój kąpielowy z prawdziwego zdarzenia. Dlatego każdy element wyposażenia łazienki powinien być idealnie dopasowany i wybrany w przemyślany sposób. I nie dotyczy to tylko wanny, prysznica czy umywalki. Olbrzymie znaczenie mają również baterie wannowe, umywalkowe i baterie prysznicowe, które wpływają nie tylko na wygląd łazienki, ale także na jej funkcjonalność – o czym bardzo często zapominamy

Planowanie łazienki – uwzględnij armaturę wcześniej!

Zazwyczaj planując łazienkę, najbardziej skupiamy się na wyborze płytek, wanny, prysznica, umywalki, misy WC czy bidetu. O armaturze przypominamy sobie na sam koniec, co niestety jest błędem. Kiedy już mamy zakupione pozostałe elementy wyposażenia łazienki – zwłaszcza ceramiki łazienkowej. A instalacje wodne zostały już zrobione. To niestety, ale ograniczamy sobie znacznie wybór wśród nowoczesnych baterii wannowych i umywalkowych, które mogłyby nadać naszej łazience nie tylko wyjątkowego stylu, ale też funkcjonalności!

Styl, jakość i funkcjonalność – wszystko ma znaczenie!

Każdy rodzaj baterii ma nam pozwolić na jak najwygodniejsze korzystanie z wody w naszej łazience. Żeby jednak tak było, jej rozmiar, a nawet konstrukcja, muszą współgrać z rozmiarem i konstrukcją ceramiki łazienkowej. Baterie dzielimy na ścienne (baterie podtynkowe i natynkowe) i baterie stojące oraz baterie z jednych uchwytem do regulacji strumienia wody i temperatury lub z dwoma kurkami. Parametry i konstrukcja baterii umywalkowej ma olbrzymi wpływ nie tylko na design, ale przede wszystkim na jej późniejsze użytkowanie.

Podobnie jest, jeśli chodzi o baterie wannowe. Jeśli marzy nam się elegancka bateria np. Excellent Keria, musimy zaplanować miejsce jej montażu już wcześniej. Jest to bateria ścienna, dlatego wanna, dla której będzie przeznaczona, nie może być wolnostojąca i musi przylegać do ściany przynajmniej w jednym miejscu – tam, gdzie będzie zainstalowana armatura. Baterie wannowe najlepiej montować w miejscu przeznaczonym na trzymanie nóg, co pozwala na wygodną kąpiel.

Baterie prysznicowe a baterie wannowe

Baterie wannowe dedykowane są co prawda do wanien, jednak z powodzeniem mogą być również wykorzystywane pod prysznicem. Baterie prysznicowe tym różnią się od wannowych, że nie posiadają wylewki – wąż jest podłączony bezpośrednio do baterii i wodę można puścić tylko do słuchawki lub deszczownicy albo ewentualnie do panela prysznicowego. Bateria wannowa umożliwia natomiast przełączenie strumienia wody na wylewkę, co jest wygodne, kiedy np. chcemy szybko napełnić jakieś naczynie wodą.

Do każdej baterii wannowej jest zatem możliwość podłączenia węża i słuchawki prysznicowej, czego doskonałym przykładem są baterie wannowe Exellent Keria, które świetnie sprawdzą się również pod prysznicem. Przy wybieraniu baterii prysznicowej warto wziąć pod uwagę funkcjonalność baterii wannowej, bo wiele modeli baterii tego typu wcale nie jest dużo większa od baterii prysznicowych, a pozwala jednak na bardziej praktyczne użytkowanie prysznica.