/Art déco – styl eleganckich wnętrz
Art déco dekoracja, styl

Art déco – styl eleganckich wnętrz

W wielu współczesnych domach króluje wyposażenie minimalistyczne, stawiające na funkcjonalizm. Nie oznacza to jednak wcale, że osoby, pragnące wprowadzić nieco luksusu do domowych przestrzeni, nie mają pola do manewru w nowoczesnych i modnych aranżacjach. Odpowiedzią na takie potrzeby jest ponadczasowe art déco, które ponownie zyskuje na popularności. Jak prezentują się przestrzenie w tym stylu, co je wyróżnia i jak je zbudować? Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do dalszej lektury.

Art déco – zrównoważona elegancja szalonych lat 20.

Na początek trochę historii. Art déco jest bowiem stylem, który swoimi początkami sięga aż czasów tuż po zakończeniu I Wojny Światowej. Gdy świat wracał do normy po koszmarze, którego nigdy wcześniej nie doświadczył, ludzie potrzebowali piękna i rozrywki, a także zmiany.

Tak narodził się styl, który przetrwał dziesięciolecia, nieustannie powracając na modne salony. Zrywał z wcześniejszym wzornictwem, stając się wizytówką nowoczesności i elegancji w XX wieku. Nurt ten wypracował wiele rozwiązań, dzięki którym buduje się piękne, domowe przestrzenie do dnia dzisiejszego.

Czym się wyróżnia art déco?

Podstawą stylu art déco jest uniwersalna elegancja. Nie ma w nim przesadzonych detali ozdobnych. Wszystkie produkty wyróżnia mocna geometryzacja, nie pozbawiona jednak sporej wartości estetycznej. Każdy przedmiot jest dopracowany w najmniejszym detalu, łącząc w sobie maksymalną funkcjonalność z dekoracyjnością.

W art déco wielkie znaczenie ma zastosowanie właściwych materiałów. Do wnętrz wprowadza się szlachetne tkaniny i surowce wykończeniowe. Jakość stawiana jest ponad wieloma innymi aspektami.

Mocna geometryzacja i stylizacja stanowią znak rozpoznawczy wszystkich przedmiotów w stylu art déco. Dotyczy to nie tylko samej formy wyposażenia, ale także elementów ozdobnych, na przykład wzorów na tapetach i abażurach lamp lub oryginalnych witraży i mozaik.

Art déco wypracowało szereg oryginalnych i charakterystycznych elementów, które sprawiają, że od razu można odróżnić ten styl od wszystkich innych. Co takiego powinno rzucić nam się w oczy?

Kontrasty materiałów

W wielu przypadkach art déco opiera się na kontrastach. Elementy dekoracyjne wykonuje się najchętniej z czarno-białych materiałów. Pojawiają się również printy w takich wariantach kolorystycznych, przybierając formę wzorów geometrycznych lub przedstawiających stylizowane pawie pióra lub liście.

Kontrasty dotyczą też zestawień materiałów. Znakiem rozpoznawczym art déco są mlecznobiałe tafle szklane lub elementy alabastrowe, połączone z powierzchnią mocno wypolerowanego, chromowanego metalu. W ten sposób buduje się ponadczasową elegancję.

Drewno w różnych odsłonach

W pomieszczeniach w tym stylu chętnie stawia się na szlachetne materiały. Jak już powiedzieliśmy, występują w nich choćby marmury lub alabastry. Oprócz nich wykorzystuje się drewno. Sięga się po gatunki egzotyczne, o mocno zróżnicowanych odcieniach i barwach, które zestawiane ze sobą potrafią dawać szczególnie przyjemne dla oka efekty.

Do czego używa się drewna? Wykorzystuje się je na parkietach, w roli okładzin ściennych lub jako element konstrukcyjny przedmiotów użytkowych. Najczęściej pozostawia się je w naturalnym kolorze, pokrywając jednak powierzchnię bezbarwnym lakierem, dającym przyjemny dla oka połysk.

Symetria – produkty występujące w parach

Potwierdzają to doświadczeni architekci wnętrz. Jeśli chcemy zbudować elegancką przestrzeń, należy zadbać o wprowadzenie do niej symetrii. Dzięki temu tworzy się ład i porządek, a to pozwala stworzyć miejsce o ponadczasowej elegancji.

Symetryczność to cecha charakterystyczna dla pomieszczeń w stylu art déco. Wprowadza się do nich po dwa fotele, dwa wazony ustawione na stoliku albo dwie a nawet cztery oprawy oświetleniowe, zamontowane w linii na ścianie.

Nie ma tu miejsca na nonszalancję lub przełamywanie rytmu. Elegancja musi być oparta na porządku.

Oświetlenie w stylu art déco

Spośród różnych typów wyposażenia wnętrz, w przypadku art déco warto wspomnieć o lampach. Stanowią one nieodzowny element każdej aranżacji. W tym stylu zarysowały się dwa mocne style produktów oświetleniowych.

Wielką popularnością cieszą się lampy o zgeometryzowanej formie, z metalową konstrukcją, na której umieszczono klosz z mlecznobiałego szkła. Wciąż można spotkać wiele oryginalnych przedmiotów z lat 20. XX wieku. Oprócz tego spore grono młodych projektantów nadal wykorzystuje te ponadczasowe wzory, wprowadzając je ponownie do wnętrz.

Drugim typem lamp są modele w stylu Tiffany’ego. Co je wyróżnia? Główną cechą, która sprawia, że od razu je rozpoznajemy jest piękny, witrażowy klosz z wielobarwnych kawałków szkła, układających się we wzory geometryczne, wspomniany wcześniej motyw pawich piór lub piękne ważki.

Art déco – dekoracja, styl i wygoda

Wnętrza art déco należą do szczególnie wygodnych i praktycznych. Równocześnie tworzą nastrój elegancji i luksusu, który niekiedy chcemy wprowadzić do naszych domowych przestrzeni. Dzięki temu, że styl ponownie wrócił do łask, może się okazać, że będzie to zdecydowanie prostsze niż mogłoby się nam wydawać.

***

Chcesz dowiedzieć się więcej o modnym oświetleniu? Wejdź na stronę https://lampy.it/ i śledź najnowsze trendy i ciekawostki z branży.

TAGS: