/Badania EPAinfo i Starostwa Powiatowego: w Pabianicach powstaje coraz więcej domów
Nowe życie Pabianic - Więcej pozwoleń na budowę domów! Źródło EPAinfo Pabianice

Badania EPAinfo i Starostwa Powiatowego: w Pabianicach powstaje coraz więcej domów

Starostwo Powiatowe w Pabianicach, w danych zawartych w podsumowaniu 2019 roku, ogłosiło, iż w minionych dwunastu miesiącach wydało 1819 pozwoleń na budowę. Jest to wynik wyższy o 190 decyzji niż w roku 2018. Jednak na terenie miasta i okolicznych gmin nie powstało aż tyle nowych budynków, ponieważ takiego pozwolenia wymaga także rozbudowa już istniejącej nieruchomości. Członkowie zarządu powiatu cieszą się z takiego obrotu sprawy, twierdząc, że wzrost ilości wniosków i decyzji wpływa pozytywnie na rozwój sektora budownictwa w powiecie. Świadczą o tym również dane historyczne. EPAinfo głosi, że odnotowuje się coroczny wzrost w zakresie akceptacji wniosków o pozwolenie na budowę.

Najlepsze miejsca na budowę to…

Z informacji EPAinfo wynika, że najwięcej wniosków przypada na gminy: Pabianice, Ksawerów i Dobroń. Osoby, decydujące się na budowę nowego domu, najczęściej chcą mieszkać w niewielkiej odległości od miasta. Dominuje u nich przekonanie, że warto połączyć życie na wsi, która jest dobrze skomunikowana z miastem powiatowym.

Z planu zagospodarowania przestrzennego wynika, że terenów do budowy na terenach wiejskich jest jeszcze dużo, mimo że właśnie tam powstaje najwięcej nowych budynków a gmina notuje dodatni przyrost naturalny. Sytuacja, w której gmina posiada wiele niezajętych posesji, przyciąga rzesze inwestorów. Deweloperzy w ostatnich latach wykupili kilka działek, na których mają regularnie powstawać ogromne osiedla domków jednorodzinnych. Ostatnią dużą transakcją była sprzedaż przez gminę działki przy ulicy Szpitalnej za kwotę blisko 3 milionów złotych.