/Black&white: nowoczesna elegancja w świątecznym wydaniu

Black&white: nowoczesna elegancja w świątecznym wydaniu

Nawet najpiękniejsza klasyka może się znudzić – dotyczy to również bożonarodzeniowych ozdób. Jeśli potrzebujesz odmiany w świątecznych dekoracjach i nie boisz się odważnych rozwiązań, mamy coś w sam raz dla Ciebie! „Nowoczesna elegancja” to jeden z wiodących trendów aranżacji świątecznych. Co się kryje za tym określeniem? Wyjaśniamy!

Drewniane chatki w sercu malowniczo ośnieżonych gór, z wielkim kominkiem i równie dużą choinką – takie wnętrza i sceneria aż proszą się o klasyczne złote, czerwone i zielone ozdoby świąteczne.

Jednak zdecydowana większość z nas święta spędza w mieszkaniach i domach, które są urządzone w zupełnie innym stylu. – Biel, szarość, czerń, beże i brązy to kolory, które dominują we współczesnych polskich wnętrzach. To przede wszystkim z myślą o nich projektanci ozdób stawiają na nowoczesne wzornictwo i stonowane odcienie – zauważa dekoratorka związana z siecią sklepów KiK.

Współczesna elegancja

W przypadku świątecznych dekoracji jednym z wiodących trendów są ozdoby w dwóch kolorach – białym i czarnym. To wyraziste, a zarazem bardzo eleganckie połączenie, które pasuje do ultranowoczesnych wnętrz, tych w stylu glam, gdzie jest dużo błysku, ale i skromniejszych, w których dominuje biel oraz inne neutralne odcienie – dodaje ekspertka.

Białe jak śnieg

Białe ozdoby świąteczne są jak mała czarna w kobiecej szafie – pasują do wszystkiego i są uniwersalne. Same w sobie są subtelne i doskonale współgrają z innymi kolorami, wzorami i materiałami. Właściwie nie można z nimi przesadzić, więc jeśli lubimy udekorować na święta każde pomieszczenie i kąt, to świetne rozwiązanie. Białe mogą być bombki na choince, figurki, stołowa zastawa, lampiony w oknach, a także bardzo modne i niezwykle urocze świeczniki w kształcie domków. Przywędrowały do nas ze Skandynawii, gdzie stawia się je na parapetach i komodach, by subtelnie rozświetlić z ich pomocą wnętrze – wylicza dekoratorka związana z marką KiK.

Czarno na białym

Czarne ozdoby świąteczne tak naprawdę dopiero od niedawna można spotkać w sklepach. Są bardzo nowoczesne i eleganckie, ale – podobnie jak białe – stanowią doskonałe tło i równie dobrze komponują się z innymi odcieniami czy kolorami – ze wspomnianym białym tworzą wręcz duet idealny, choć pięknie prezentują się też w towarzystwie srebra, złota czy czerwieni i zieleni.

 – Dekorowanie wnętrz na święta czarnymi dodatkami sprowadza się właściwie do jednej zasady: łączmy je z dekoracjami w innym kolorze. W ten sposób osiągniemy elegancki i stonowany, a nie mroczny efekt. Na przykład czarna figurka renifera zestawiona z białą na tle również białych wazonów będzie wyglądać nowocześnie, a zarazem subtelnie. Czarna choinka z papieru w towarzystwie białych, porcelanowych świeczników-domków będzie piękną ozdobą parapetu. Pomiędzy nimi możemy rozłożyć sznur lampek ledowych – to da „przytulny”, ale wciąż elegancki efekt.

Praktyczna rada na koniec

Czarne i białe ozdoby w stonowanych, monochromatycznych wnętrzach – czy to nie za mało, by poczuć magię świąt? – Osoby, które nie lubią wizualnego miszmaszu, ale mimo wszystko chcą zaakcentować dekoracjami ten wyjątkowy świąteczny czas, powinny być zachwycone ozdobami w stylu black & white. Dla tych, którzy chcieliby spróbować czegoś nowoczesnego, ale mają obawy, mam radę – wybierzcie trzeci kolor, na przykład klasyczną czerwień i zaopatrzcie się w krótkie sznury ledowych lampek na baterie. To mogą być malutkie bombki, które ułożycie w białej miseczce w kształcie choinki albo porozkładacie na szafce pomiędzy figurkami. Ledowe lampki możecie udrapować na papierowej choince albo pomiędzy porcelanowymi domkami czy nawet opleść nimi wazon. Albo wszystko naraz – w końcu to wam dekoracja ma się podobać najbardziej – puentuje dekoratorka KiK.