/Błyszczące czy matowe – jakie płytki ceramiczne będą najlepsze do Twojej łazienki?

Błyszczące czy matowe – jakie płytki ceramiczne będą najlepsze do Twojej łazienki?

Płytki łazienkowe mogą mieć różne wykończenie – od matowych przez półmat po połysk. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, powinieneś wybrać inny rodzaj powierzchni. Połyskujące wykończenie z pewnością sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, a matowe płytki stworzą przestrzeń np. w stylu japońskim. Sprawdź, jak wybrać płytki łazienkowe ze względu na ich strukturę.

Tubądzin, kolekcja Integrally

Wokół matowych i błyszczących płytek narosło sporo mitów. Jednym z nich jest przeświadczenie o tym, że płytki z połyskiem są trudniejsze do wyczyszczenia. W praktyce może być odwrotnie – w nieregularną strukturę płytek mogą wchodzić zanieczyszczenia, których trudno się pozbyć. Z drugiej strony jednak matowe płytki nie wymagają polerowania, a przy strefie umywalkowej może to być dużym ułatwieniem.

Na wysoki połysk – błyszczące płytki łazienkowe

Płytki o połyskującej fakturze to wybór dla osób, które cenią sobie elegancję aranżacji. Idealnie sprawdzą się przede wszystkim w stylizacjach glamour, pałacowych czy klasycznych. W połączeniu z delikatnym rysunkiem kamienia – jak np. w kolekcji Serenity firmy Tubądzin – będą modną i propozycją szykownej i nowoczesnej łazienki.

Warto pamiętać także, że błyszczące płytki będą odbijać światło – zarówno słoneczne, jak i to z oświetlenia sztucznego. Takie wykończenie przyda się więc zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach – odbijające się światło, a także efektu lustrzany sprawi, że łazienka wyda się większa.

Możesz wykorzystać płytki podstawowe lub też urozmaicić aranżację listwami łazienkowymi. Takie pojedyncze elementy mogą ciekawie podzielić jednolitą, monochromatyczną ścianę. Nie musisz trzymać się symetrycznych linii – eksperymentuj z planowaniem aranżacji i zyskaj nietuzinkowy wystrój. 

Tubądzin, kolekcja Serenity

Szach-mat, czyli matowe płytki do łazienki

Płytki matowe wykorzystuje się przede wszystkim w minimalistycznych aranżacjach. Jeśli marzy Ci się wystrój w stylu japońskim lub skandynawskim, mat na wykończeniu płytek będzie dobrą opcją. Dlaczego? Wizualnie jest on najbardziej zbliżony do struktury naturalnego kamienia, a właśnie na tym opierają się wspomniane estetyki.

Matowe płytki mogą mieć – podobnie jak ich błyszczące odpowiedniki – wyraźnie zaznaczony wzór, np. nawiązujący do cementu czy kamienia. Takie ascetyczne w wyrazie wykończenie znajdziesz np. w kolekcji Organic Matt firmy Tubądzin. Odcienie szarości w połączeniu z kolorem ivory pozwoli stworzyć surowe, ale jednocześnie eleganckie wnętrze.

Warto także wykorzystać dekory, które poza matową powierzchnią są również bogato zdobione strukturalnie. Ich wykończenie może układać się w najróżniejsze wzory, np. geometryczne czy nawiązujące do natury. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie ich w części aranżacji, np. w strefie prysznicowej.

Tubądzin, kolekcja Organic Matt
Tubądzin, kolekcja Integrally

Wybór płytek łazienkowych zależy nie tylko od ich funkcjonalności, ale także – a może przede wszystkim – od indywidualnych upodobań i stylu, w którym chcesz urządzić łazienkę. Miłośnikom eleganckich wnętrz polecamy zatem płytki z połyskiem, fani naturalności i minimalizmu w aranżacji powinni natomiast wybrać płytki matowe, najlepiej przypominające naturalny kamień.