/Bolec Info pisze o możliwości powołania Terenowego Punktu Paszportowego w Bolesławcu
bolec info

Bolec Info pisze o możliwości powołania Terenowego Punktu Paszportowego w Bolesławcu

Bolec Info podaje, ze wojna na terytorium Ukrainy wpłynęła znacząco na zwiększenie zainteresowania naszych rodaków otrzymaniem paszportu. Skutkiem takiego stanu rzeczy są rosnące kolejki w biurach paszportowych. Wiele spośród instytucji, wydających te dokumenty, wdrożyło w tej sytuacji zapisy on-line: sama wizyta w urzędzie musi być poprzedzona ustaleniem terminu za pośrednictwem systemu informatycznego.

Bolec Info o problemach z uzyskaniem paszportu: trzeba czekać tygodniami na samo złożenie wniosku

Jak podaje serwis Bolec Info, mieszkańcy Bolesławca skarżą się na uciążliwość funkcjonującego w ten sposób systemu. Na samą możliwość złożenia wniosku o paszport trzeba czekać obecnie kilka tygodni – alternatywą jest wyjazd do Legnicy, Bogatyni, Jeleniej Góry lub Wrocławia bez ustalonego wcześniej terminu, w nadziei, że uda się złożyć niezbędne do uzyskania paszportu dokumenty. Nie zawsze jest to możliwe – systemy rezerwacji terminów nie zdają w wielu wypadkach egzaminów, a wobec licznej rzeszy chętnych do uzyskania paszportu dodzwonienie się do urzędu i uzyskanie informacji nie zawsze jest możliwe

Terenowy Punkt Paszportowy w Bolesławcu – czy to możliwe?

Powstanie Terenowego Punktu Paszportowego w Bolesławcu może być znacznym ułatwieniem dla mieszkańców miasta. Serwis Bolec Info przeprowadził rozmowy z pracownikami magistratu oraz mieszkańcami. Ci ostatni chętnie widzieliby tego typu jednostkę na terenie swojej miejscowości. Jej organizacja to nie tylko większa wygoda dla osób starających się o paszport, lecz również sposób na uzyskanie znaczących oszczędności czasu. Również urzędnicy magistratu popierają starania w tym kierunku, jednak – jak podkreślają – decyzja w tej sprawie nie leży w ich gestii.

Bolec Info o możliwościach utworzenia Terenowego Punktu Paszportowego w Bolesławcu: konieczna decyzja wojewody

Według informacji, jakie uzyskał serwis Bolec Info od rzeczniczki prasowej Urzędu Miasta w Bolesławcu, podstawowe znaczenie w sprawie potencjalnego otwarcia Terenowego Punktu Paszportowego w Bolesławcu ma decyzja wojewody dolnośląskiego. To bowiem on, a nie urząd miejski, pokrywa koszty zatrudnienia niezbędnej obsługi biura.

W sprawę, oprócz przedstawicieli bolesławieckiego magistratu, zaangażowany jest poseł PiS, Szymon Pogoda. Również on podkreśla znaczenie utworzenia Terenowego Punktu Paszportowego w Bolesławcu dla wygody i bezpieczeństwa mieszkańców miasta i jego okolic. Dotychczasowe starania w tym kierunku nie dały dotąd rezultatów  – głównie z powodów, związanych z obostrzeniami epidemicznymi. Pan poseł zapowiedział, że dalsze działania w tym kierunku zostaną przez niego podjęte w ciągu najbliższego tygodnia. 

Serwis Bolec Info, pomimo tych zapewnień, nie był w stanie uzyskać od rozmówców jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy Terenowy Punkt Paszportowy w Bolesławcu w końcu powstanie. O ile bowiem stanowisko lokalnego posła oraz przedstawicieli magistratu są jednoznacznie przychylne tej inicjatywie, o tyle wielką niewiadomą jest to, jaka decyzję w tej sprawie podejmie wojewoda.

Fot.: Marek Śliwecki