/Budowa domu jednorodzinnego – ile to kosztuje?

Budowa domu jednorodzinnego – ile to kosztuje?

Własny dom to jedno z największych marzeń większości Polaków. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ posiadanie własnego domu to nie tylko ogromny komfort i wygoda, ale również prestiż. Jednak jak wiadomo budowa domu jednorodzinnego to inwestycja, która nie należy do najtańszych. Szczególnie obecnie, gdzie ceny poszczególnych materiałów budowlanych, a także samej pracy specjalistów są niezwykle wysokie. Zatem ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego?

Dom jednorodzinny – ile kosztuje realizacja jego budowy?

Pierwszym etapem budowy domu jest stworzenie jego projektu. To tak naprawdę kluczowa kwestia, ponieważ to właśnie na podstawie projektu można oszacować stosunkowo trafnie kosztorys. Warto pamiętać, że projekt domu jednorodzinnego musi być skrojony idealnie pod możliwości finansowe. Dlatego też z jednej strony doskonale jest realizować marzenia o idealnym domu jednorodzinnym, ale z drugiej wszystko musi być odpowiednio dopięte finansowo. Ile kosztuje taki projekt? Za projekt jednego metra kwadratowego u projektanta wnętrz trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych! Koszt całego projektu dla dużego domu jednorodzinnego to spory koszt sięgający kilku tysięcy złotych.

Przede wszystkim na wysokość kosztów składa się wybór konkretnej bryły domu. Obrys budynku, powierzchnia fundamentów czy też konstrukcja dachu to kluczowe elementy. Obecnie można powiedzieć, że koszt budowy domu do tzw. stanu pod klucz szacuje się na poziomie od 2500 – 3500 zł za m2. Z kolei stan surowy zamknięty, a więc fundament, ściany, dach oraz stolarka okienna i drzwiowa to wyłącznie około 70% całkowitych kosztów.

Na niektórych elementach wyposażenia domu nie warto oszczędzać. Są nimi np. drzwi zewnętrzne: https://www.aluhaus.com.pl/drzwi-wejsciowe-szare/. Drzwi pełnią funkcję nie tylko izolacyjną. Zapewniają również bezpieczeństwo, dzięki któremu domownicy mogą czuć się w domu swobodnie. Solidne drzwi zewnętrzne mogą także uchronić dom przed włamaniem. Niskiej jakości drzwi wejściowe nie są żadną przeszkodą dla włamywacza. Warto o tym pamiętać!

Budowa domu jednorodzinnego – czy można zaoszczędzić?

Jak w przypadku innych rzeczy, tak samo w przypadku domu jednorodzinnego zawsze można powziąć pewne oszczędności. Dlatego też, aby możliwe było zmniejszenie kosztów, warto pamiętać o takich czynnikach jak:

  • realne możliwości finansowe, tzw. w jakich kosztach budowy domu chcemy się zmieścić oraz ile ewentualnie pieniędzy możemy pożyczyć za pomocą kredytu,
  • właściwy projekt domu, a więc jakiego domu jednorodzinnego potrzebujemy, np. jakie potrzeby ma cała rodzina,
  • wybór właściwego systemu budowy domu, a więc zlecenie budowy domu firmie od początku do końca lub wykonywanie części prac samodzielnie.

Powyższe rozwiązania przyczyniają się do istotnego obniżenia kosztów. Warto w takich sytuacjach brać pod uwagę szczególnie te rzeczy, które można wykonać samodzielnie bez ponoszenia dużych kosztów. Jeśli masz umiejętności budowlane, możesz sporo zaoszczędzić. Koszty robocizny mogą przyprawić o ból głowy. Robiąc proste, niewymagające specjalistycznej wiedzy prace, możesz zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Nie każdy ma jednak umiejętności, które pozwoliłyby mu np. na samodzielne położenie płytek czy paneli. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług specjalisty, tak aby piękną i wytrzymałą podłogą móc cieszyć się latami. Jeśli zamierzasz budować swój własny dom lub jesteś w trakcie budowy, zapewne wiesz, z jak dużymi kosztami wiąże się spełnienie tego marzenia. Postaw na sprawdzone produkty i specjalistów, tak samo jak ma się to w przypadku Aluhaus.