/Budowa domu? Przygotuj się na ogromne i nieprzewidziane wydatki

Budowa domu? Przygotuj się na ogromne i nieprzewidziane wydatki

Rynki nieruchomości i budowlany przeżywają poważne turbulencje wynikające z problemów gospodarczych w skali ogólnoświatowej. Napięta sytuacja polityczna, coraz bardziej protekcjonistyczne działania gospodarcze poszczególnych państw i liczne ograniczenia wynikające m.in. z ekologii przekładają się bezpośrednio na trudną sytuację inwestorów indywidualnych decydujących się budowę domu. Opisujemy ją w poniższym artykule.

Ceny i dostępność materiałów budowlanych

Tezę o trudnej sytuacji na rynku nieruchomości i budowlanym potwierdzają twarde dane. Zgodnie ze statystykami, w pierwszym kwartale 2022 r. inwestorzy indywidualni rozpoczęli wyraźnie mniej budów niż w tym samym okresie w 2021 r. – spadek wyniósł aż 16,2%. Z czego wynika ta sytuacja? Przyczyn jest wiele, a jedna z nich to niewątpliwie dynamicznie rosnące ceny materiałów budowlanych. Były one bardzo wysokie już w 2021 r., jednak w pierwszym kwartale 2022 r. ich wartości osiągnęły horrendalne poziomy. Co powoduje tak niekontrolowane wzrosty kosztów zakupu materiałów budowlanych?

Niewątpliwie jednym z czynników skutkujących rosnącymi cenami na rynku budowlanym są wzrastające koszty produkcji. Przedsiębiorstwa wytwórcze same muszą zmagać się z inflacją, która z kolei wynika z bardzo drogich cen energii – prąd, gaz i ropa potrzebne na wielu etapach powstawania materiałów budowlanych są drogie jak nigdy wcześnie. Również podstawowe surowce wykorzystywane w branży, w tym przede wszystkim stal, osiągają niewidziane w historii ceny. To jest z kolei efektem m.in. embarga nałożonego na stal pochodzącą z Rosji i ograniczonej produkcji tego surowca na Ukrainie z powodu działań militarnych prowadzonych na terenie tego państwa. Poza cenami coraz większym problemem staje się też samo pozyskanie materiałów, których zaczyna po prostu brakować w sprzedaży.

Ceny usług, wymagania techniczne i rosnące koszty kredytów

Koszty zakupu materiałów bardzo mocno uderzają po kieszeniach inwestorów decydujących się na budowę domu. Niestety to tylko jeden z negatywnych aspektów – poza tym należy zwrócić uwagę także na ograniczoną dostępność i bardzo wysokie stawki specjalistów, których usługi są niezbędne do postawienia nieruchomości. Zarówno ekipy budowlane, jak i wykończeniowe trzeba umawiać z wielotygodniowym wyprzedzeniem, mając przy tym świadomość, że ustalona cena może ulec zmianie. Dobrzy fachowcy mają bowiem zajęte terminy na miesiące do przodu, co powoduje, że trudno o nich konkurować i obecnie to oni narzucają warunki współpracy. Jeśli mimo wszystko budowa się powiedzie, pamiętaj wykupić polisę – polecamy najtańsze ubezpieczenia mieszkania czy domu, bo przepłacanie nie ma sensu.

Nie bez wpływu na skomplikowaną sytuację inwestorów indywidualnych budujących dom na własną rękę pozostają też administracyjne wymagania dotyczące warunków technicznych, jakie musi spełniać nieruchomość. Coraz większy nacisk na efektywność energetyczną i kwestie ekologiczne powoduje, że konieczne staje się używanie drogich materiałów i technologii zapewniających dobrą izolację termiczną. A trzeba jeszcze pamiętać przecież o błyskawicznie rosnących kosztach kredytów ze względu na bardzo szybkie i dotkliwe dla kredytobiorców podwyżki stóp procentowych. Wszystko to stawia w naprawdę trudnej sytuacji każdego, kto w obecnych czasach decyduje się na budowę domu. Po więcej interesujących artykułów dotyczących rynku nieruchomości warto zajrzeć do sekcji blogowej serwisu https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/.