/Budowa własnego domu – co musisz wiedzieć o działce budowlanej?

Budowa własnego domu – co musisz wiedzieć o działce budowlanej?

Budowa własnego domu to marzenie naprawdę wielu ludzi. Nic dziwnego – własne cztery kąty to ogromy cel, którego realizacja często okupiona jest wziętym na kilkadziesiąt lat kredytem. Coraz więcej osób decyduje się również na własny domek za miastem zamiast na mieszkanie w centrum. Powodów takiej sytuacji jest wiele – często tego typu domki są wygodniejsze i tańsze od mieszkań w centrum miasta, które z roku na rok stają się coraz droższe. Ponadto wielu ludzi po prostu lubi spokój i nie jest chętna do ustawicznego słuchania odgłosów wiecznie żywego miasta. Oprócz tego, wiele osób posiada działki budowlane, na których można postawić domy. Jedynym mankamentem tego rozwiązania jest to, że na takiej działce nie może powstać dowolny dom. I że taka działka może nie mieć dostępu do drogi publicznej.

  1. Na jakiej działce może stanąć twój dom?
  2. Jaka powinna być minimalna wielkość działki budowlanej?
  3. Jak sprawdzić czy działka ma dostęp do drogi publicznej?
  4. Dopasuj dom do działki, którą posiadasz

Na jakiej działce może stanąć twój dom?

Jeżeli także jesteś osobą, której nie interesuje mieszkanie w bloku czy w kamienicy, to z pewnością zastanawiasz się nad tym, jaki domek możesz postawić na swojej działce budowlanej. Wbrew pozorom nawet jeżeli działka jest twoja, nie możesz sobie pozwolić na dowolność – ograniczają cię różnorodne ustawy, w tym ustawa o gospodarce nieruchomościami. Przede wszystkim potrzebujesz posiadać działkę budowlaną – inaczej nie będziesz w stanie postawić normalnej wielkości domu, tylko co najwyżej niewielki budynek. Aby działka mogła zostać uznana za budowlaną musi mieć odpowiednią wielkość i musi posiadać dostęp do drogi publicznej. Dopiero w takim przypadku możesz zabrać się do planowania postawienia swojej nieruchomości.

Jaka powinna być minimalna wielkość działki budowlanej?

Na początek warto zastanowić się nad tym, jaka powinna być minimalna wielkość działki budowlanej 2021 roku. W obecnym systemie prawa nic nie zostało powiedziane w kwestii tego, ile minimalnie powinna mieć działka. Niemniej jednak rzeczywistość jest nieco bardziej brutalna – wielkość działki budowlanej zależy bowiem od konkretnego projektu domu. Warto wiedzieć, że dom na działce powinien być usytuowany w odległości 4 metrów od granicy działki , jeżeli budynek zwrócony jest ścianą z oknami i drzwiami w stronę granicy. Jeżeli ściana, która leży przy granicy działki nie ma drzwi i okien, wtedy budynek może być oddalony zaledwie o 3 metry.

Jak sprawdzić czy działka ma dostęp do drogi publicznej?

Kolejnym pytaniem na jakie trzeba sobie odpowiedzieć, jest to jak sprawdzić czy działka ma dostęp do drogi publicznej? Miejscami gdzie można sprawdzić, czy drogi które dochodzą do twojej działki są drogami publicznymi jest kilka. Przede wszystkim można to sprawdzić u Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, który prowadzi ewidencję dróg krajowych. Oprócz tego ewidencję dróg gminnych prowadzi Wójt Gminy, Zarząd Powiatu dróg powiatowych a Zarząd Wojewódzki – dróg Wojewódzkich. Jak więc widać, jest kilka miejsc, które warto odwiedzić w poszukiwaniu potrzebnych informacji.

Dopasuj dom do działki, którą posiadasz

Jeżeli posiadasz działkę, na której możesz postawić dom i ma ona dostęp do drogi publicznej, to powinieneś dopasować do niej projekt domu. Dzięki temu będziesz mieć budynek niemalże szyty na miarę, który idealnie będzie wpasowywać się w działkę, którą posiadasz. Na szczęście wszystkie niezbędne informacje możesz bez problemu znaleźć w Internecie na stronach poświęconych budowaniu domów.