/Budownictwo szkieletowe – zobacz, co musisz wiedzieć

Budownictwo szkieletowe – zobacz, co musisz wiedzieć

Domy szkieletowe cieszą się w Polsce rosnącą popularnością i stają się powoli alternatywną dla tradycyjnych, murowanych konstrukcji. Jak każda technologia stawiania domów, także i ta ma pewne zalety, jak i wady. Dlatego też przed rozpoczęciem budowy warto zapoznać się z charakterystycznymi cechami budownictwa szkieletowego.

Szybkie tempo budowy i niskie koszty 

Podstawową zaletą tej technologii jest szybkie tempo budowy domu. Na wykonanie całej konstrukcji potrzeba zazwyczaj od dwóch do trzech miesięcy. Kolejne trzy lub cztery miesiące trzeba poświęcić na prace wykończeniowe. W związku z tym, że roboty mokre ograniczają się jedynie do zalania fundamentów, proces stawiania domu szkieletowego jest niezależny od panujących warunków atmosferycznych.  

Co niezwykle ważne, koszty budowy domu szkieletowego są od piętnastu do trzydziestu procent niższe od kosztów postawienia konstrukcji murowanej. W związku z tym, że drewno to materiał naturalny, wewnątrz domu panuje przyjazny dla zdrowia mikroklimat. 

Istota planowania, doboru materiałów i fachowców 

Warto zdawać sobie sprawę z pewnych niedogodności związanych z budownictwem szkieletowym. Dla niektórych inwestorów szybkie tempo budowy może być pewną wadą, ponieważ wymaga zgromadzenia całego kapitału potrzebnego do realizacji projektu w krótkim czasie. Pewnym problemem może być również konieczność zaplanowania aranżacji, jeszcze na etapie projektowania konstrukcji. Wynika to z konieczności zastosowania wzmocnień konstrukcyjnych w miejscach, w których będą zawieszone ciężkie szafy lub inne przedmioty. 

Istotne znaczenie ma także dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych. Zaniedbania w tej kwestii będą skutkować problemami z akustyką oraz utrzymaniem ciepła.  

Należy pamiętać, że o jakości domów szkieletowych w dużej mierze decyduje poziom wiedzy i doświadczenia zatrudnionych fachowców. Prawidłowo postawiona konstrukcja powinna charakteryzować się trwałością zbliżoną do budynków murowanych. Więcej interesujących porad znajdziesz na blogu eksperta: https://www.siniat.pl/pl-pl/typ-budynku/budownictwo-szkieletowe