/Buwardia – wieloletni, ozdobny kwiat doniczkowy z tropików
Buwardia roślina (z łac. Bouvardia)

Buwardia – wieloletni, ozdobny kwiat doniczkowy z tropików

Buwardia (z łac. Bouvardia) to kwiat, który naturalnie rośnie na terenach Ameryki Środkowej. Występuje w kilku kolorystycznych odmianach: czerwonym, różowym, koralowym oraz białym. Istnieją także dwubarwne krzyżówki buwardii. Ze względu na piękne kwiaty oraz przyjemny zapach, do niedawna roślina ta sprzedawana była w kwiaciarniach w postaci kwiatów ciętych, używanych do ułożenia bukietu lub ozdobienia wiązanki. Obecnie buwardia jest dostępna do kupienia także jako kwiat doniczkowy. Aż dziwne, że stało się to dopiero niedawno, ponieważ roślina ta jest wieloletnia i jej kwiatami można cieszyć oko przez wiele sezonów.

Buwardia w warunkach naturalnych

Kwiat jest bardzo popularny w domostwach Ameryki Środkowej. Ozdabia tam wiele ogrodów, ponieważ ma idealne warunki do rozrostu w ziemi – jest tam ciepło i wilgotno. Przechadzając się po lasach tropikalnych, prawie wszędzie można się natknąć na ten pięknie kwitnący kwiat. Roślina ta należy do rodziny marzanowatych, co oznacza, że charakteryzuje się tym, iż jest okrytonasienna. W tej rodzinie kwiaty za zwyczaj są niewielkie i skupiają się w wiechowaty kwiatostan. Buwardia nie jest wyjątkiem od tej reguły. Cała roślina w warunkach naturalnych wygląda jak mały krzew ozdobny, ponieważ potrafi wyrosnąć nawet do wysokości 150 centymetrów i rozrasta się objętościowo. Jej liście są jasne i żywo zielone w kształcie lekko jajowatym ze szpiczastym zakończeniem. 

Buwardia, roślina idealna do domu

Pomimo tego, że w Polsce nie panują warunki jak z klimatu tropikalnego, to ostatnio buwardia zaczyna podbijać roślinność doniczkową w naszym kraju. Nie trudno się dziwić – kwiat prezentuje się niezwykle pięknie, a do tego jest wieloletni, dość długo kwitnie podczas jednego sezonu i nie wymaga wielkiej powierzchni. Jeżeli odpowiednio zaspokajamy wymagania buwardii, to czuje się ona doskonale w doniczce. Dodatkowym atutem hodowania tej rośliny jest przepiękny zapach, jaki roztacza ona podczas kwitnienia, a to trwa długo. W odpowiednich warunkach buwardia potrafi kwitnąć od sierpnia aż do listopada, dlatego zaleca się kupowanie tej rośliny na jesień. W mieszkaniach ten ozdobny kwiatokrzew potrafi wyrosnąć do wysokości 60 centymetrów, a niekiedy dorasta nawet do 150 centymetrów (w zależności od warunków). 

Kwiat buwardia i jej wymagania

Jak każda roślina, buwardia ma swoje upodobania i warunki, w których rozwija się najlepiej. Ponieważ pochodzi z tropików Ameryki Środkowej, to lubi ciepłą temperaturę oraz większą wilgotność powietrza. Pomieszczenie, w którym znajduje się kwiat, powinno mieć temperaturę w przedziale 20-25 stopni Celsjusza. Co do wilgotności, to lepiej zraszać roślinę i nie stawiać jej nad kaloryferem, niż dbać o nadmierną wilgotność w powietrzu. Buwardia lubi przewietrzone miejsca, ponieważ w takich o wiele trudniej rozwijają się bakterie i zarazki. Wietrzenie wspomaga, więc, oczyszczanie powietrza. Jeżeli chodzi o podłoże, to najlepiej jest dobrać grunt kompostowy z domieszką torfu oraz pisaku. Buwardia zużywa dużo energii podczas kwitnienia i wegetacji, dlatego w tych okrasach potrzebuje dodatkowych mikroelementów, które zapewni jej nawożenie. Optymalne dostarczanie składników odżywczych osiągniemy, gdy roślina będzie nawożona co 2-3 tygodnie odpowiednią, wieloskładnikową mieszanką odżywczą dla kwiatów ozdobnych. Co do pielęgnacji, to roślina musi być dość często podlewana oraz zraszana letnią, przegotowaną wodą. 

Jak wygląda Bouvardia

Jeżeli buwardia czuje się w naszym domu dobrze, to systematycznie zaczyna się rozrastać. Przesadzanie tego kwiatu wygląda tak, jak przesadzanie innych roślin doniczkowych. Jeżeli roślina rozrasta się szybko, to powinniśmy jej zmienić doniczkę na większą nawet co roku. Gdy jej wzrost już się ustabilizuje lub warunki nie pozwalają na szybki rozrost, to wystarczy przesadzenie co 2-3 lata. Trzeba to kontrolować, ponieważ w momencie, gdy roślina ma za mało miejsca na korzenie, to przestaje się dobrze odżywiać i marnieje. 

Ważne jest też, aby usuwać przekwitłe kwiatostany. Natomiast wiosną, zanim kwiat zacznie się rozrastać, należy przyciąć jego pędy, aby buwardia się ładnie rozkrzewiła. Dobrze jest to zrobić podczas przesadzania, ponieważ roślina od razu będzie mogła dostosować się do nowych, lepszy warunków i po miesiącu zacznie wypuszczać nowe, zdrowe pędy. Gdy to się wydarzy (najczęściej w okolicach kwietnia i maja), powinno się nowe pędy podwiązać do podpórek, aby spokojnie mogły nabrać siły i masy.

Latem można spokojnie roślinę wystawić na zewnątrz. Temperatura jest wtedy na tyle wysoka, że nawet w nocy buwardia będzie się czuła dobrze. Nie należy jej, jednak, wystawiać w bardzo nasłonecznione miejsca, ponieważ podczas dużych upałów może dojść do wysuszenia rośliny. Trzeba koniecznie pamiętać, aby przed obniżeniem się temperatury na zewnątrz zabrać już roślinę do domu i znaleźć jej odpowiednie, zaciszne miejsce. Nie można dopuścić, aby buwardia została na zewnątrz podczas przymrozków, może to poważnie jej zaszkodzić.

Rozmnażanie buwardii

Przy okazji wiosennego przesadzania można roślinę podzielić na mniejsze sadzonki i zasadzić je w nowych, małych doniczkach. Najlepiej kwiat rozmnaża się poprzez sadzonki korzeniowe. Nadają się na nie mocne, grube i dojrzałe już korzenie. Sposób jest bardzo prosty: 

  • korzenie trzeba podzielić na odcinki około 2-3 centymetrowe
  • odcinki te (sadzonki) układa się na warstwie mieszanki torfu z piaskiem
  • na koniec należy przykryć sadzonki warstwą ziemi, nie większą niż o grubości 15-20 milimetrów
  • gotowe sadzonki odstawić w niezbyt gorące miejsce, o temperaturze około 15-20 stopni Celsjusza

Uwaga na mszyce

Doskonałym atutem buwardii jest to, że jest to kwiat odporny na szkodniki i stosunkowo rzadko zapada na choroby. Nie jest, jednak, niezniszczalna. Podczas domowej hodowli może się zdarzyć, że roślinę zaatakują mszyce. Nie należy wtedy traktować kwiatu żadnym środkiem chemicznym czy szkodnikobójczym. Wystarczy wsadzić roślinę pod dość mocny strumień wody i przeczyścić ją wacikiem lub małą szmatką. Dokładnie umyta z mszyc roślina powinna odżyć. Trzeba, jednak, buwardię obserwować. W przypadku, gdy nie uda nam się zmyć wszystkich mszyc, mogą się one rozmnożyć na nowo. Wtedy należy powtórzyć „prysznic” i znów monitorować stan naszego kwiatu.

/ fot. David Stang, ZipcodeZoo.com