/Chcesz zamieszkać na swoim? Sprawdź, jak wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie

Chcesz zamieszkać na swoim? Sprawdź, jak wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie

Nowy rok, nowe plany, a wśród nich marzenie o własnych czterech kątach. Decyzja, czy jesteś gotowy na zakup swojego mieszkania na kredyt, jest jedną z najważniejszych, jakie kiedykolwiek podejmiesz. Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprawdź, jak się do tego zabrać.

Jaka jest Twoja sytuacja finansowa?

Przed decyzją o zakupie mieszkania musisz koniecznie przeanalizować swoją sytuację finansową. Stan finansów odgrywa dużą rolę w tym, czy bank zatwierdzi Twój wniosek o kredyt hipoteczny. A musisz wiedzieć, że przed wydaniem decyzji będą wszystko dokładnie weryfikować, by upewnić się, że jesteś odpowiednim kandydatem do zaciągnięcia finansowego zobowiązania. Twoja wypłacalność wpłynie nie tylko na wysokość kredytu, ale także na oprocentowanie pożyczki i długość jej spłaty.

Podejmując decyzję o zatwierdzeniu kredytu hipotecznego, banki wezmą pod uwagę: 

·        Twoją  historię kredytową, w tym opóźnienia w płatnościach i ogólne salda;

·        historię wynagrodzeń i staż pracy;

·        Twój dług, w tym karty kredytowe, kredyty studenckie, pożyczki osobiste i leasingi samochodowe;

·        ilość osób w gospodarstwie domowym na utrzymaniu;

·        Twój dochód i wydatki domowe;

·        Twoje oszczędności i kwota dostępna do wypłaty na wkład własny.

Zasadniczo kredyty hipoteczne  udzielane są tylko osobom wypłacalnym, które będą w stanie utrzymać comiesięczną kontrolę nad dodatkowymi wydatkami.

Czy wiesz, gdzie i kiedy chcesz zamieszkać?

Jeśli chodzi o nieruchomości, jedną z najważniejszych rzeczy jest jej lokalizacja. Przed zakupem mieszkania ważne jest, by dokładnie określić, czego szukasz. Chcesz mieszkać w centrum miasta czy w spokojnej dzielnicy mieszkalnej na obrzeżasz? Czy ważniejsza jest bliskość do miejsca pracy, czy dostępność do sklepów, restauracji i miejsc rozrywki? Zastanów się też nad tym, czy zależy Ci na szybkiej przeprowadzce, czy możesz poczekać na ukończenie deweloperskiej inwestycji Kiedy już wiesz wszystko, znajdź inwestycję w okolicy, która odpowiada Twoim kryteriom.

Jak wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie?

Zakładając, że masz zdolność kredytową oraz pieniądze na wkład własny, a także znalazłeś wymarzoną nieruchomość, możesz przejść do realizowania dalszych formalności. Aby wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku, musisz:

·        porównać oferty kredytów hipotecznych i wybrać najkorzystniejszą opcję;

·        ustalić i przygotować dokumenty, jakich przedłożenia wymaga bank;

·        złożyć wniosek kredytowy wraz z kompletem niezbędnych załączników;

·        zapoznać się ze szczegółami umowy kredytowej i warunkami spłaty zobowiązania;

·        zająć się przeniesieniem własności wybranej nieruchomości (sporządzenie aktu notarialnego u notariusza, wpisu do księgi wieczystej oraz wpisanie hipoteki na rzecz banku);

·        wystąpić o uruchomienie kredytu w banku.

W związku z dynamiczną sytuacją kredytową i zmianami stóp procentowych lepiej wnioskuj o kredyt hipoteczny z oprocentowaniem okresowo stałym, a nie zmiennym. Wówczas przez okres od 5 do 10 lat będziesz mieć zabezpieczenie w postaci pewności, że rata kredytu nie ulegnie nagłemu podniesieniu.

Jeśli Twoja sytuacja finansowa na to pozwala, a Ty chcesz zamieszkać na swoim, w nowym roku możesz spełnić marzenia o własnych czterech kątach.