/Co może zrobić dla Ciebie radca prawny od nieruchomości?

Co może zrobić dla Ciebie radca prawny od nieruchomości?

Poważna decyzja – tak można określić sprzedaż, wynajem, czy też zakup nieruchomości. Taka decyzja wiąże się z koniecznością posiadania dużych nakładów finansowych, które bardzo często pochodzą z banku bądź też własnych oszczędności inwestora. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy chcą odpowiednio przygotować się do tego typu czynności, w celu zabezpieczenia siebie i swojej przyszłości. Rynek mieszkań wiąże się dodatkowo z wysokim ryzykiem transakcyjnym, dlatego najlepszym rozwiązaniem, może okazać się tutaj wsparcie radcy prawnego od spraw nieruchomości.

Radca prawny i kwestie nieruchomościowe

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek inwestycji, warto już na samym początku (w pierwszej kolejności) skontaktować się z odpowiednim pomocnikiem. Ze wsparciem radcy prawnego wszystkie podejmowane przez dewelopera, czy inwestora kroki będą przemyślane i co ważne – zgodne z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego i szeroko pojętego prawa nieruchomości. Specjalista może już na wstępie ocenić zakres ryzyka, a także odnaleźć najlepsze dla klienta rozwiązanie.

Wielu przedsiębiorców poszukuje radcy prawnego dla prowadzenia własnych inwestycji właśnie po to, aby oszczędzić sobie nieścisłości i pomyłek. Ryzyko transakcyjne oraz ryzyko budowlane jest bowiem nieodłączną częścią branży nieruchomości. Może być one związane z wyceną, płynnością, niepozyskaniem najemców, z rynkiem, czy nawet mieć charakter polityczny. Aby zabezpieczyć swoje interesy, warto zapewnić sobie odpowiednią pomoc prawną, która pozwoli zminimalizować takie ryzyko oraz zachować płynność transakcji.

Podstawowe usługi, które może zaoferować radca prawny od nieruchomości

Radca prawny od nieruchomości to nie nikt inny, jak prawnik, który pomaga każdej osobie zaangażowanej w proces inwestycyjny. W zakresie swoich obowiązków wykonuje takie czynności, jak:

  • sprawdzanie i porządkowanie stanu prawnego nieruchomości;
  • przeprowadzanie szczegółowych badań due diligence;
  • ocena poprzedzona analizą prawną danej inwestycji;
  • przeprowadzanie negocjacji na rynku nieruchomości;
  • sporządzanie i negocjowanie warunków umów deweloperskich;
  • obsługa prawna w zakresie procesów dla inwestycji budowlanych;
  • kompleksowe doradztwo i fachowe wsparcie klientów, a także reprezentacja ich przed organami administracyjnymi.

To oczywiście tylko niektóre z czynności, które jest w stanie zaoferować swoim klientom dobry radca prawny ds. nieruchomości. Jego pomoc może przesądzić o wyniku prowadzonej transakcji, dlatego też warto wybierać go zgodnie z aktualnymi potrzebami. Jeżeli przedsiębiorca zajmuje się inwestycją w nieruchomości rolne, powinien szukać prawnika, który zajmuje się doradztwem w tym zakresie. To samo będzie z prowadzeniem wynajmu mieszkań i tak dalej.

Jeżeli odpowiednio wcześnie zadba się o dobre zaplecze prawne w związku z działaniami prowadzonymi na rynku nieruchomości – można liczyć na bezpieczeństwo dla swojego kapitału. Warto pamiętać, że nawet przy najlepszych chęciach i działaniu w dobrych intencjach, w branży nieruchomości można popełnić błąd. Taki wbrew pozorom mały błąd może jednak zaważyć na dalszej działalności, dlatego właśnie warto sięgać po fachowe doradztwo prawne i wsparcie radcy prawnego.