/Co musisz wiedzieć przed kupnem bramy lub ogrodzenia? Doradzamy, jak przygotować się do pierwszej konsultacji ze specjalistą

Co musisz wiedzieć przed kupnem bramy lub ogrodzenia? Doradzamy, jak przygotować się do pierwszej konsultacji ze specjalistą

Budowa ogrodzenia to poważne przedsięwzięcie. Każdy z nas chce  znaleźć produkty najwyższej jakości, w jak najbardziej korzystnej cenie, które będą chroniły posesję przez lata. Eksperci na pewno pomogą w dobraniu odpowiedniego modelu oraz doradzą w kwestiach technicznych oraz instalacyjnych. Jednak nie możemy zjawić się na pierwszej rozmowie kompletnie nieprzygotowani. Jakie informacje mogą okazać się przydatne?

Najważniejsze jest to, by dobrze znać działkę, którą chcemy otoczyć ogrodzeniem. To podstawa, bez której trudno będzie rozpocząć planowanie oraz dobieranie elementów.

Grunt to przygotowanie

Klienci powinni określić wymiary działki, rozmieszczenie bramy i furtki,  różnicę wysokości terenu w linii ogrodzenia – wymienia Jarosław Idźkowski z firmy Euro-Mot, dystrybutor Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – W przypadku bram dwuskrzydłowych ważny jest również wznios podjazdu do garażu. Dobrze jest też znać wysokość ogrodzenia u sąsiadów.

Oprócz parametrów posesji, specjalista może zapytać nas o takie szczegóły techniczne jak to, czy na działce znajdują się paliki geodezyjne lub czy mamy już podciągnięte zasilanie do linii ogrodzenia. Nie mniej istotne są względy estetyczne i użytkowe, a więc stylistyka i kolorystyka budynku, sposób zagospodarowania ogrodu, charakter okolicy, a przede wszystkim oczekiwania i upodobania mieszkańców.  

Informacje dotyczące stanu obecnego są kluczowe, ale mogą być niewystarczająca. Ważne jest również, by wiedzieć, jak przestrzeń wokół naszej posesji może zmienić się w nadchodzących latach. Ulica nie ma jeszcze drogi dojazdowej? Warto wówczas poznać  planowaną wysokość docelowej nawierzchni, by nasze ogrodzenie w przyszłości nie znalazło się poniżej jej poziomu.

Dobry specjalista wesprze w wyborze

Czy rozeznanie w trendach w branży systemów ogrodzeń jest konieczne? Z pewnością ułatwi wybór, ale nie jest niezbędne. O wiele bardziej istotne jest  określenie własnych preferencji.

– Są klienci, którzy śledzą aktualne tendencje we wzornictwie, a także tacy, którzy polegają w tej kwestii na radach sprzedawcy – zauważa Jarosław Idźkowski, specjalista Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Nasze doświadczenie ułatwia rozmowę z niezdecydowanymi inwestorami. Wiemy, o co zapytać, na co zwrócić ich uwagę, by potrafili znaleźć rozwiązanie, które będzie w pełni satysfakcjonujące. Zdarzają się nawet sytuacje, w których właściciele całkowicie zdają się na nas. Słyszymy wówczas „zróbcie tak, aby było dobrze” – dodaje.

Bardzo często klienci przychodzą na rozmowę już z pewnym wyobrażeniem tego, jak ma wyglądać ich wymarzone ogrodzenie. Jak podkreśla Jarosław Idźkowski, specjalista Plast-Met, zazwyczaj podczas rozmów okazuje się, że model, którym dana osoba jest zainteresowana to produkt… posiadany przez np. sąsiada lub znajomego.

Zdarza się, że będąc na pomiarze i widząc dom, mówimy właścicielom wprost, że naszym zdaniem to ogrodzenie nie będzie pasować – zapewnia Jarosław Idźkowski. – Oczywiście ostateczna decyzja należy do klienta, ale moim zdaniem prawdziwy ekspert nie boi się przedstawić swojej szczerej opinii. Może to bowiem pomóc i powstrzymać przed popełnieniem błędu.

Jak wybrać sprzedawcę?

Większość inwestorów ceni sobie otwartość oraz możliwość kontaktu. To ważne, by mieć wsparcie ze strony osoby, która prowadzi naszą realizację. Musimy być świadomi, że jako kupujący mamy prawo do rzetelnej konsultacji oraz wsparcia na każdym etapie inwestycji.

 Klienci doceniają naszą obsługę, to, że pytamy o rzeczy, z których wagi nie zdawali sobie sprawy – podkreśla specjalista.– Jaki grunt znajduje się na posesji? Jakiego rodzaju bloczki, łupane czy gładkie, chcą zastosować na słupkach? Czy w linii ogrodzenia jest gruzowisko, które uniemożliwi pomiar? To tylko niektóre z nich.

Pierwsza konsultacja ze specjalistą jest bardzo ważna przy budowie ogrodzenia wokół domu. Musimy być przygotowani, ale przede wszystkim warto wybrać odpowiedniego eksperta, który odpowie na wszystkie istotne pytania, a także wesprze w poszukiwaniu idealnego rozwiązania dla naszej posesji.