/Co składa się na koszt założenia fotowoltaiki?

Co składa się na koszt założenia fotowoltaiki?

Liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce stale rośnie, głównie z uwagi na rozwijającą się znajomość tematów związanych z ochroną środowiska. Jednak przed zakupem warto wiedzieć nie tylko, czym są odnawialne źródła energii, ale przede wszystkim, od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej i jak ją obliczyć.

Ile kosztuje fotowoltaika? 

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od mocy, cen poszczególnych komponentów oraz usługi montażowej. Największą część kosztów stanowi cena paneli fotowoltaicznych, która zależy od technologii w jakiej zostały wykonane moduły.  

Kolejnym niezbędnym elementem jest falownik, czyli inwerter. To, ile on kosztuje, zależy od jego parametrów i zdecydowanie nie warto na nim oszczędzać. To właśnie on zamienia prąd stały, produkowany przez panele słoneczne, na prąd zmienny, który dociera do gniazdek gospodarstwa domowego oraz sieci przesyłowej. Bez niego cała instalacja nie będzie działać. 

Trzecią składową kosztu założenia fotowoltaiki jest konstrukcja montażowa, której cena zależy od tego, gdzie będzie znajdować się instalacja oraz jaka będzie jej wielkość. Warto więc przemyśleć możliwości montażowe, gdyż stelaż naziemny będzie droższy od tego znajdującego się na dachu domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego. Z uwagi na nasłonecznienie i ilość energii produkowanej przez panele czy też ze względu na kwestie budowlane, nie zawsze będzie możliwość przymocowania instalacji do dachu. Wszystkie dostępne opcje należy sprawdzić i wyliczyć cenę konstrukcji już na etapie planowania inwestycji. 

Ostatnim, nie mniej ważnym niż poprzednie, elementem składowym kosztu instalacji fotowoltaicznej jest usługa montażowa. Zarówno w przypadku pralki, zmywarki czy baterii prysznicowych, także i tutaj duże znaczenie ma doświadczenie zatrudnionych fachowców. Nawet wysokiej jakości moduły fotowoltaiczne i pozostałe elementy instalacji nie zapewnią jej dobrego działania, gdy montaż paneli zostanie przeprowadzony w sposób nieodpowiedni. Oszczędzanie na wykonawcach może więc przynieść spore straty, gdy panele nie będą produkować prądu, zostaną uszkodzone w trakcie podłączania czy spadną pod naporem nawet lekkiego wiatru. 

Jak widać, to, ile kosztuje założenie fotowoltaiki, zależy od wielu czynników i planów danego inwestora. Cena paneli fotowoltaicznych, inwertera, elementów konstrukcji, a także montażu za każdym razem będą inne. Jednocześnie warto też mieć na uwadze, że im większa moc instalacji fotowoltaicznej, tym większe będą jej koszty. 

Porównując oferty instalacji należy więc przeliczyć ich koszt na 1kWp, czyli jednostkę określającą moc instalacji. Wskazuje ona, ile energii elektrycznej dana instalacja fotowoltaiczna może wyprodukować w ciągu 1 godziny w warunkach testowych.

W celu wyliczenia całkowitego kosztu za 1kWp należy podzielić cenę nie tylko paneli fotowoltaicznych, ale całej instalacji z uwzględnieniem falownika, konstrukcji i montażu przez jej moc. Dla przykładu instalacja o mocy 9,66 kWp kosztuje sumaryczne 45 tysięcy złotych.  

45000 [zł] / 9,66 [kWp] = 4658 [zł / kWp] 

Po podzieleniu 45000 przez 9,66 otrzymuje się więc koszt 4658 zł za kWp. Dzięki temu można porównywać jednostkowe koszty, które obejmują np. różne technologie wykonania paneli i różnych producentów dla różnych mocy instalacji. 

Koszt instalacji fotowoltaicznej a dotacje i ulgi 

Decydując się na zakup fotowoltaiki, można jednak skorzystać z różnych form dotacji. W ramach akcji „Mój prąd” można otrzymać dofinansowanie rzędu kilku tysięcy złotych. Program ten jest cyklicznie wznawiany, a to, kto i kiedy może składać wnioski, jest jasno określone. Cały czas funkcjonuje również tzw. ulga termomodernizacyjna, która pozwala na odliczenie od podatku nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych wydanych na instalację.  

Ponadto gminy miejskie i wiejskie często mają swoje własne dotacje dla mieszkańców, którzy decydują się na takie inwestycje. Natomiast sprzedawcy również często oferują kompleksowe usługi wysokiej jakości w ramach korzystnych ofert, np. dostarczają panele i zapewniają montaż instalacji. 

Koszt instalacji fotowoltaicznej to temat złożony, warto więc zgłębić go przed podjęciem ostatecznej decyzji. Nie czekaj i dowiedz się więcej o tym, ile kosztuje fotowoltaika na lepiej.tauron.pl