/Co to jest płyta fundamentowa?

Co to jest płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w budownictwie jednorodzinnym. Wznoszenie się domów na płycie fundamentowej, to dobre rozwiązanie problemu posadowienia budynku na słabych gruntach. Zastosowanie płyty pozwoli uniknąć pracochłonnego wznoszenia ław i ścian fundamentowych oraz częstych błędów, jakie powstają podczas układania na nich izolacji przeciwwilgociowej i ocieplenia.

  • Płyty fundamentowe – przyszłość w budownictwie energooszczędnym
  • Jak powstaje płyta fundamentowa?
  • Szybkość i oszczędność czasu oraz pieniędzy

Tradycyjne fundamenty mają silnego rywala w postaci płyty fundamentowej, która przekonuje do siebie coraz więcej osób.

Płyty fundamentowe – przyszłość w budownictwie energooszczędnym

Płyta fundamentowa to sprawdzony od wielu lat pomysł na znacznie lepszy, mniej kosztowny i niezwykle szybki w realizacji sposób posadowienia budynku. Nic więc dziwnego, że zyskał on tak wielu zwolenników także w Polsce.

Płyta fundamentowa to jedna z najważniejszych części konstrukcji nieruchomości. Jakościowa płyta fundamentowa zapewni nie tylko stabilność, ale także dobrą wytrzymałość i odpowiednią izolację. Jest to rozwiązanie całkowicie ekonomiczne, nawet w przypadku tych budynków, które są położone w nieco mniej korzystnych warunkach wodno-gruntowych. Jest to element, od którego zależy długowieczność i bezpieczeństwo mieszkania, dlatego warto skorzystać z usług firmy, która wykonuje usługi na najwyższym poziomie, dbając o każdy detal.

Każda płyta fundamentowa  powstaje w zgodzie z indywidualnym projektem mieszkania i jest dostosowana do konkretnej technologii, jak również nośności gruntu.

Oferowane przez parati płyty fundamentowe to gwarancja wykonania ich ze starannie dobranych materiałów budowlanych, które charakteryzują się najwyższą jakością. Doskonałe projekty i nowoczesne, zaawansowane technologicznie rozwiązania stosowane w systemie grzewczym firmy, to w pełni zintegrowane systemy, które pozwalają na bezproblemową, oszczędną i sprawną instalację ogrzewania podłogowego w każdym mieszkaniu.

Jeśli chcemy cieszyć się energooszczędnym domem, warto postawić na fundament z ogrzewaniem podłogowym. Dzięki temu możemy liczyć nie tylko na odpowiednią redukcję wilgoci, ale także stabilną temperaturę w całym domu. Warto też wspomnieć, że takie rozwiązanie przyczynia się do zmniejszania kosztów eksploatacyjnych.

Opisywany rodzaj fundamentu możemy stosować nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w budynkach przemysłowych. Będzie to również dobry wybór w przypadku nieruchomości, która jest zlokalizowana na gruncie charakteryzującym się wysokim poziomem wód gruntowych. Równomierne przenoszenie ciężaru budynku na podłoże zapewnia stabilność całej konstrukcji oraz odporność na osiadanie. Użytkownicy takiego rozwiązania mogą się cieszyć korzyściami ekonomicznego ogrzewania wszystkich pomieszczeń.

Jak powstaje płyta fundamentowa?

Etap budowania jest poprzedzony wykonaniem projektu, który powstaje w oparciu o różne czynniki, m.in. takie jak warunki gruntowe, rodzaj obiektu i jego wielkość, czy ukształtowanie terenu. W jego skład wchodzi wiele elementów, w tym opis techniczny, zdjęcia oraz rysunki takich rzeczy, jak wykop, szalunek, zbrojenie, kanalizacja czy podejścia pod urządzenia sanitarne i grzejniki. Obliczenia oraz dobór rozwiązań wykonywane są indywidualnie, w zgodzie z potrzebami klientów. Pamiętajmy, że właściwie wykonany projekt będzie mieć znaczący wpływ na szybkość budowy, jak również funkcjonalność i trwałość, którymi będzie się odznaczał tego rodzaju fundament.

Etapy budowy płyty fundamentowej dzielimy na:

  • Przygotowanie podbudowy. Na początku wytycza się obszar, na którym zostanie wykonana płyta fundamentowa. Wierzchnie warstwy gruntu, które nie nadają się do bezpośredniego posadowienia trzeba wymienić. W przygotowanym wykopie, na dnie układa się drenaż, który będzie odprowadzać wodę gruntową. Dodatkowo w narożach budynku tworzy się studzienki rewizyjne. Następnie powstały wykop jest wypełniany właściwym materiałem zasypowym;
  • Rozłożenie elementów brzegowych. Jeśli podbudowa pod płytę fundamentową jest gotowa, wówczas można przystąpić do rozłożenia systemowych elementów brzegowych;
  • Wyrównanie kształtek styropianowych;
  • Trwałe połączenie elementów. Elementy brzegowe są ze sobą spinane za pomocą specjalnych płytek kolczastych i grzebieni. Pozwala to na łatwe i szybkie połączenie wszystkich elementów krawędziowych płyty fundamentowej;
  • Uszczelnienie łączenia. W miejscu łączenia elementów brzegowych wsuwany jest klin typu „na pióro-wpust”  niwelujący mostek termiczny;
  • Sprawdzenie ustawienia szalunku traconego. Gdy elementy krawędziowe są już rozstawione, wówczas zostaje utworzony obrys fundamentu pod budynek.
  • Sprawdzenie zewnętrznych wymiarów fundamentu. Elementy brzegowe muszą być odpowiednio ustawione zarówno w pionie, jak i w poziomie;
  • Wyznaczenie punktów pod przepusty;
  • Rozłożenie instalacji pod płytą;
  • Ułożenie poziomej izolacji termicznej;
  • Wykonanie przejść w izolacji pod przepusty;
  • Montowanie zbrojenia;
  • Rozłożenie systemu grzewczego;
  • Sprawdzenie szczelności instalacji;
  • Zalanie betonem – ostatni etap budowy płyty fundamentowej to betonowanie;
  • Zagęszczenie i wyrównanie powierzchni płyty;
  • Zabezpieczenie przepustów;
  • Zatarcie płyty i prace wykończeniowe. Po wstępnym związaniu betonu następuje wygładzanie górnej warstwy płyty. Na czas wiązania betonu płyta fundamentowa zostaje zabezpieczona przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych.

Szybkość i oszczędność czasu oraz pieniędzy

Płyta fundamentowa to świetne rozwiązanie nie tylko pod względem funkcjonalności i czasu realizacji zlecenia, ale także pod kątem zwrotu kosztów inwestycji. Cena za m2 jest zależna od kilku czynników, m.in. od: konstrukcji budynku, powierzchni fundamentu, czy gruntu znajdującego się na działce. Dodatkowym atutem jest to, że budowa płyty fundamentowej trwa krócej niż tradycyjnych fundamentów.

System grzewczy charakteryzujący się wygodą, nowoczesnością i ekonomicznym podejściem w połączeniu ze sprawną i kompleksową instalacją ogrzewania podłogowego będzie znakomitą inwestycją.

Jeśli interesuje Cię płyta fundamentowa cena, doświadczeni fachowcy chętnie doradzą i odpowiedzą na wszystkie pytania związane z inwestycją. Na stronie znajdziesz formularz, którego wypełnienie zajmie 3 minuty. Dzięki niemu poznasz szczegółową wycenę za m2 i dokładny koszt całości.