/Co warto wiedzieć o zbiornikach na deszczówkę?

Co warto wiedzieć o zbiornikach na deszczówkę?

Magazynowanie wody opadowej w zbiorniku na wodę to sposób na ekologiczny dom. Oprócz tego to również duża oszczędność pieniędzy. Wodę opadową można wykorzystać nie tylko do podlewania ogrodu, ale także do celów przemysłowych czy jako wodę pitną. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając zbiornik na wodę do swojego domu.

1. Jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę?
2. Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?
– Zbiorniki podziemne
– Zbiorniki naziemne

3. Zalety i wady korzystania ze zbiornika na wodę z rynny
4. Na co zwrócić uwagę kupując zbiornik na deszczówkę?

Jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę?
Gromadzenie rezerw wody jest polecany ze względu ochrony środowiska, głównie oszczędzanie wody i jej ponowne wykorzystanie.

Dobrze sprawdzi się nie tylko w przypadku gospodarstw rolnych, w których zużycie wody jest duże, ale również w domach jednorodzinnych. Montaż w ogrodzie zbiornika na deszczówkę umożliwia gromadzenie wody, która sprawdzi się w powtórnym zużyciu przy codziennych domowych obowiązkach. Kluczowy jest wybór odpowiedniego zbiornika na wodę. Jego wielkość jest uzależniona z ilością wody, jaką zużywamy, a także metrażem terenu, z jakiego zbierana jest deszczówka. Najczęściej przyjmuje się przelicznik, w którym każde 25 m kwadratowych powierzchni oznacza 1 metr sześcienny pojemności zbiornika. W taki sposób można określić, jak duży zbiornik na deszczówkę należy zamontować w ogrodzie.

Przy wyborze pojemności zbiornika należy również wziąć pod uwagę miejsce jego montażu. W przypadku zbiornika naziemnego zbyt duży zbiornik może stanowić przeszkodę do wykorzystania ogrodu w innym celu. Z tego powodu, w sytuacji większego zapotrzebowania na wodę opadową, warto przemyśleć instalację pojemnika podziemnego.

Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?
– Zbiorniki podziemne
– Zbiorniki naziemne


Istnieją dwa rodzaje zbiorników na wodę – podziemne oraz naziemne. Pierwszy typ to pojemniki, przeznaczone do umieszczenia pod ziemią. Są to najczęściej modele modułowe, które można łączyć ze sobą, osiągając dużą pojemność. Jeden zbiornik podziemny może pomieścić nawet 2000 litrów. Mniejsze są natomiast zbiorniki naziemne przeznaczone do stawiania w ogrodzie.

Szeroki wybór zbiorników na deszczówkę znaleźć można na stronie

https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/nawadnianie/pompy-i-zbiorniki/zbiorniki.html.

Zalety i wady korzystania ze zbiornika na wodę z rynny

Zbiorniki na wodę wykorzystywane są najczęściej do zbierania wody opadowej z rynien.
Tym bardziej że zagospodarowanie deszczówki spływającej z rynien zostało również usankcjonowanie prawnie. Deszczówka nie może być traktowana jako ścieki i trafiać do kanalizy. W rezultacie dobrym wyjściem jest montaż podziemnego lub naziemnego zbiornika na wodę opadową.
Pierwszy typ zbiornika zbiera wodę z systemu rur odprowadzonych od rynien. W przypadku zbiornika naziemnego instalacja rur nie jest konieczna, wystarczy umieszczenie pojemnika przy elewacji.

Zbiorniki na wodę sprawdzają się najlepiej w przypadku dachów jedno i dwu spadowych, z których woda spływa szybko. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z dachem płaskim lub wielospadowym istnieje ryzyko, że woda długi czas będzie gromadzić się na szczycie, a tym samym będzie narażona na rozwój bakterii i innego typu zabrudzeń. Co ważne, wody nie powinno zbierać się z dachu pokrytego eternitem, który może zanieczyścić wodę.

Istotny jest również materiał, z jakiego wykonane są rynny i systemy rur odprowadzające wodę. Najlepszy wybór to rynny z tworzyw sztucznych, Modele stalowe i blaszane mogą powodować zwiększenie ilości żelaza w wodzie.

Na co zwrócić uwagę kupując zbiornik na deszczówkę?
Przy zakupie zbiornika na deszczówkę istotny jest nie tylko wcześniej wspomniany rozmiar pojemnika, ale również materiał, z jakiego został wykonany. Zbiornik do gromadzenie wody opadowej powinien być wykonany z tworzywa sztucznego, ze względu na zawartość w opadach kwasu węglowego, który mógłby uszkodzić pojemniki wykonane z innego typu materiału, np. Metalu. W przypadku zbiorników na wodę najczęściej stosuje się polietylen, który nie tylko zapewnia niską wagę, ale również jest odporny np. na korozje i innego typu uszkodzenia, będące następstwem długotrwałego kontaktu materiału z wodą. W dodatku kontakt tworzyw sztucznych z wodą nie powoduje reakcji, które negatywnie mogłaby wpłynąć na jakość wody, np. podnosząc poziom żelaza, co jest następstwem korozji. Istotny jest również typu budowy pojemnika. Na rynku dostępne są proste zbiorniki, dzięki którym można gromadzić wodę, a następnie używać jej np. do podlania ogrodu. Inny typ, zbiornik hydroforowy, umożliwia również późniejsze użycie wody do celów przemysłowych lub jako wody pitnej. Taki zbiornik posiada membranę z terpolimeru i nada się do zbudowania zestawu hydroforowego. Tego typu instalacje montuje się najczęściej w kotłowni, gdzie panuje optymalna temperatura. Z tego powodu warto zdecydować się na mniejszy objętościowo zbiornik, nieprzekraczający 100 lub 200 litrów.

Wysokiej jakości zbiorniki na wodę znaleźć można na
https://www.castorama.pl/.