/Czeka cię wymiana kotła c.o.? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Czeka cię wymiana kotła c.o.? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Wymiana kotła c.o. na nowoczesne i wydajne urządzenie do spalania biomasy lub ekogroszku przyczynia się do usprawnienia instalacji grzewczej w całym domu. Z czasem wydatek na zakup nowego kotła c.o. zwraca się, a koszty ogrzewania są niższe w porównaniu do pieców węglowych starego typu. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę przy wymianie kotła c.o., aby jak najbardziej na tym skorzystać i zyskać urządzenie na lata, a nie tylko na kilka sezonów!

Rodzaje kotłów grzewczych

Wymiana kotła c.o. to decyzja na lata, dlatego powinna być podjęta rozważnie. Warto zorientować się najpierw, jaki mamy wybór kotłów grzewczych na rynku. Wśród nowoczesnych kotłów na paliwa stałe, na które warto zwrócić uwagę, znajdują się:

  • kotły automatyczne na ekogroszek – są to urządzenia grzewcze przeznaczone do spalania węgla kamiennego w formie specjalnego granulatu wielkości 5-25 mm, wyposażone są w podajnik retortowy;
  • kotły automatyczne na pellet – kotły na biomasę, które służą do spalania drobnego granulatu drzewnego o wielkości 6-8 mm,
  • kotły z ręcznym załadunkiem paliwa, na węgiel lub drewno.

Kotły z certyfikatem

Na przestrzeni kilku ostatnich lat, w trosce o czystość środowiska, stworzono kryteria wymagań dla urządzeń grzewczych pod względem sprawności oraz emisji zanieczyszczeń. W związku z tym na rynku można spotkać zarówno kotły 5 klasy, jak i kotły posiadające certyfikat Ecodesign (Ekoprojekt). Wymagania dla kotłów 5 klasy określone zostały w normie PN-EN: 303-5:2012, natomiast zasady dotyczące Ecodesignu urządzeń grzewczych na paliwa stałe ujęte zostały w rozporządzeniu Komisji UE 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. Posiadanie przez kocioł 5 klasy nie zawsze oznacza, że urządzenie spełnia również wymogi Ecodesignu. W przypadku obu certyfikatów procedura ich nadawania odbywa się w nieco inny sposób. W porównaniu do kotłów 5 klasy, Ecodesign ma bardziej rygorystyczne wymagania.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy wyborze kotła?

Przy wymianie kotła c.o. dość łatwo można popełnić błąd, zwłaszcza dotyczący jego parametrów. Łatwiej jest przewymiarować kocioł niż kupić urządzenie o zbyt małej mocy. Za duży zapas mocy, to przede wszystkim wyrzucanie pieniędzy w błoto. Jeśli dobierzemy kocioł o za dużej mocy w stosunku do wielkości budynku, nie mamy co liczyć na wydajną pracę. Taki kocioł zużyje ogromne ilości paliwa, ale nie będzie w stanie pracować z optymalną wydajnością i skutecznie ogrzewać domu. Dlatego wyboru mocy kotła grzewczego najlepiej dokonać na podstawie audytu energetycznego wykonanego przez profesjonalistę, np. przez firmę projektową. Jeśli czeka nas wymiana kotła c.o., warto zapoznać się z ofertą renomowanych producentów, np. Defro, ponieważ większość proponowanych przez nich urządzeń posiada zarówno certyfikat Ecodesign, jak i 5 klasę. Przed zakupem powinniśmy jednak upewnić się czy wybrany kocioł grzewczy Defro spełnia obie normy, czy tylko jedną z nich.

Program „Czyste powietrze”

„Czyste powietrze” to rządowy program, który ma na celu poprawę jakości powietrza w Polsce, a w szczególności ograniczenie do minimum emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania paliw stałych w domach jednorodzinnych. Program skupia się na wymianie c.o. na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków. Działania te nie tylko pomagają chronić środowisko, ale dodatkowo zwiększają domowe budżety, dzięki oszczędnościom finansowym. Biorąc udział w programie, można zyskać zwrot części poniesionych kosztów w ramach termomodernizacji. „Czyste powietrze” to akcja skierowana do osób fizycznych (właścicieli domów jednorodzinnych) na wymianę kotłów c.o. starego typu – nieefektywnych i niespełniających wymagań określonych przez Ministra Rozwoju i Finansów – na nowoczesne i wydajne kotły grzewcze opalane węglem lub biomasą. Dotyczy to zarówno istniejących, jak i nowo powstałych budynków mieszkalnych. Program będzie trwał do 2029 roku. Wnioski rozpatrywane są przez właściwy dla miejsca zamieszkania Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Zgłoszenia przyjmowane są w terminie od 19 września 2018 do 30 czerwca 2027 r.

Wymiana kotła c.o.? Tylko na urządzenie od sprawdzonego producenta!

Chcesz wymienić kocioł c.o. na nowoczesny kocioł na pellet lub ekogroszek? Skorzystaj z wiedzy fachowców z firmy Defro – polskiego producenta kotłów grzewczych i wkładów kominkowych. Firma istnieje na polskim rynku od 1973 roku i obecnie jest największym producentem nowoczesnych kotłów grzewczych na paliwa stałe w Polsce oraz jednym z największych w Europie. Planujesz wymianę kotła c.o.? Zapoznaj się z ofertą kotłów na biomasę lub ekogroszek – są to najnowocześniejsze urządzenia spełniające rygorystyczne wymagania.