/Czy można kupić lub sprzedać dom, działkę lub mieszkanie bez wychodzenia z domu?

Czy można kupić lub sprzedać dom, działkę lub mieszkanie bez wychodzenia z domu?

W czasie gdy sytuacja zmusza wielu z nas do pozostawania w domu część czynności staje się niemożliwa do wykonania, a inne zmieniają swoją strukturę organizacyjną przenosząc się w sferę wirtualną. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy to co do tej pory wymagało osobistego udziału można teraz załatwić bez wychodzenia z domu.

Wielu z planujących zakup nieruchomości lub działki w obecnej sytuacji zawiesiło swoje plany na kołku ze względu na niemożność opuszczania domu. Czy jednak przeprowadzenie takiej operacji z fotela we własnym salonie rzeczywiście jest niemożliwe?

Technologia załatwi prawie wszystko.

Dziś aby kupić nieruchomość lub działkę nie musimy już przemierzać wielu kilometrów by znaleźć lub obejrzeć wybrany przez nas obiekt. Z pomocą przychodzi nam internet, dzięki któremu możemy znaleźć interesującą nas ofertę. Zakładając konto na portalach z nieruchomościami dodatkowo możemy ustawić filtry, aby oferty które wyświetlimy były dopasowane do naszych potrzeb, a na nasz adres email przychodziły powiadomienia o nowych dopasowanych do nas ogłoszeniach sprzedających.

Gdy już wybierzemy przedmiot zakupu, nie musimy wcale jechać by go obejrzeć. Sprzedający może udostępnić nam wirtualny spacer po nieruchomości lub obraz z drona jeśli chcemy zakupić działkę. Obie te rzeczy możemy obejrzeć również za pomocą połączenia wideo miedzy kupującym i sprzedającym, który osobiście oprowadzi nas po interesującym nas obiekcie. Również negocjacje i dodatkowe informacje możemy załatwić za pomocą mediów, które oferują nam wiele opcji kontaktu, od rozmowy telefonicznej zaczynając, a na videokonferencjach kończąc.

Jedynym aspektem jaki będziemy musieli wykonać osobiście to złożenie podpisu na umowie kupna/sprzedaży w obecności notariusza, choć i to z biegiem czasu zapewne umożliwi system podpisów elektronicznych.

Wezwij pośrednika i usiądź wygodnie.

Jeśli nie mamy wiedzy lub chęci by samemu grzebać w internecie i zajmować się dopinaniem transakcji kupna/sprzedaży możemy wybrać najbardziej wygodne wyjście i zatrudnić pośrednika. Umowę z pośrednikiem w czasie epidemii można podpisać zdalnie i jest ona tak samo wiążąca jak ta podpisana osobiście. Pośrednik znajdzie za nas oferty dopasowane do naszych preferencji, sprawdzi stan prawny wybranego obiektu, zorganizuje pokaz przez internet i wynegocjuje warunki w naszym imieniu. Kupującemu pozostanie już tylko zaakceptowanie oferty i podpisanie umowy. Również sprzedający mogą skorzystać z pomocy pośrednika który wyceni obiekt, doradzi jak zrobić zdjęcia czy wirtualny spacer oraz znajdzie kupujących, których wymagania spełnia nasza oferta sprzedaży. Trzeba jednak pamiętać że pośrednik za swoja pracę weźmie wynagrodzenie w formie prowizji, która będzie zależeć od ceny obiektu i stopnia zaangażowania w doprowadzenie transakcji do szczęśliwego zakończenia.

Zakup nieruchomości lub działki w czasach gdy poruszanie się jest utrudnione, nie jest już problemem, gdyż nowoczesne technologie pozwalają nam na zrealizowanie wszystkich formalności potrzebnych do sfinalizowania kupna lub sprzedaży. Wystarczy posiadać telefon lub komputer i kamerę a właściwie z kanapy, fotela lub leżaka na balkonie możemy zakupić wymarzony dom lub mieszkanie.

Artykuł powstał przy współpracy z szukajlokum.pl