/Czy pompy powietrzne sprawdzą się w każdym budynku?

Czy pompy powietrzne sprawdzą się w każdym budynku?

Powietrzne pompy ciepła są najczęściej wybieranym urządzeniem grzewczym wykorzystującym odnawialne źródła energii (OZE). Wpływ na to ma między innymi korzystna cena, ekologia czy komfort użytkowania. Pompy sprawdzają się praktycznie w każdym budynku, zarówno nowym, jak i modernizowanym. Dowiedz się, jak działa powietrzna pompa ciepła i dlaczego warto ją zainstalować.

Powietrzne pompy ciepła – co to jest?

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które przetwarza energię z powietrza atmosferycznego w ciepło użytkowe. Służy ono do ogrzewania budynku i przygotowywania c.w.u. (ciepłej wody użytkownika).

Pompa pobiera energię z tak zwanego dolnego źródła (powietrze) i dostarcza ją do źródła górnego, czyli instalacji grzewczej. W tym procesie wykorzystuje się dodatkowo prąd elektryczny do zasilania sprężarki. Stosunek ilości energii dostarczonej do pompy ciepła do ilości energii przez nią zużytej określa współczynnik COP (Coefficient of Performance, czyli współczynnik wydajności).

Źródło: metalfachtg.com.pl

Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła. Oprócz powietrznych, dostępne są także gruntowe. Największą wydajnością cechują się gruntowe pompy ciepła, które wykorzystują energię geotermalną. Ich wadą jest jednak wysoki koszt początkowy i konieczność wykonywania wykopów. Pod tym względem przewagę mają powietrzne pompy ciepła. Ich montaż jest łatwy, a cena korzystna.

Rodzaje powietrznych pomp ciepła

Powietrzne pompy ciepła różnią się między sobą konstrukcją. Dostępne są w dwóch wersjach:

  • monoblok;
  • split.

Powietrzna pompa ciepła typu monoblok zbudowana jest z jednego modułu. Mieści się w nim cały układ termodynamiczny (czyli wentylator, parownik, sprężarka, skraplacz czy zawór rozprężny).

Pompę montuje się na zewnątrz i bezpośrednio podłącza do obiegu grzewczego budynku. Dzięki temu nie trzeba przeznaczać miejsca na kotłownię. Ponadto pompy ciepła monoblok cechują się długą żywotnością.

Natomiast powietrzna pompa ciepła typu split składa się z dwóch połączonych ze sobą modułów. W zewnętrznej części znajduje się wentylator, parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny. Zachodzi w nim większość procesów związanych z transportem oraz wytwarzaniem ciepła.

Z kolei moduł wewnętrzny (tzw. hydroboks) zawiera skraplacz, elektryczny podgrzewacz wspomagający oraz pompę obiegową c.o. Podłączony jest do instalacji grzewczej budynku i zbiornika c.w.u. Bezawaryjna praca pompy typu split zależy od precyzji i poprawności montażu.

Poszukujesz powietrznej pompa ciepła? Sprawdź na https://metalfachtg.com.pl/powietrzne-pompy-ciepla/

Powietrzna pompa ciepła – korzyści

Wykorzystanie powietrznej pompy ciepła do ogrzewania budynku i przygotowywania ciepłej wody użytkowej niesie wiele korzyści. Najważniejsze z nich to:

  • niskie koszty ogrzewania;
  • możliwość montażu w każdym rodzaju budynku, zarówno w nowo budowanym, jak i modernizowanym;
  • szybki i prosty montaż bez ingerencji w otoczenie budynku (brak wykopów);
  • mniejszy koszt w porównaniu do innych rodzajów pomp oraz tradycyjnych kotłów c.o. (brak przyłącza gazowego, komina, kotłowni);
  • komfort użytkowania – bezobsługowa praca pompy;
  • możliwość dostosowania pracy instalacji do indywidualnych potrzeb użytkowników przez aplikację;
  • możliwość podłączenia do instalacji fotowoltaicznej – bezkosztowe ogrzewanie;
  • cicha praca;
  • dbałość o środowisko naturalne – brak emisji dwutlenku węgla oraz szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń do atmosfery;
  • bezpieczeństwo – eliminacja ryzyka zaczadzenia, pożaru czy wybuchu;
  • możliwość uzyskania dofinansowania na pompę ciepła z programu Czyste Powietrze lub innych funduszy.

Gdzie można zastosować powietrzną pompę ciepła?

Powietrzną pompę ciepła można zamontować w niemal każdym budynku, zarówno w nowym, jak i modernizowanym. Inwestycja jest najbardziej opłacalna, gdy dom posiada:

  • termoizolację zgodną z obowiązującymi normami budowlanymi;
  • niskotemperaturowe odbiorniki, takie jak: ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe.

Warto dodać, że powietrzne pompy ciepła mogą współpracować z tradycyjnymi grzejnikami. Ich standard energetyczny i wielkość muszą być jednak zgodne z niskimi temperaturami zasilania.

Podsumowując, powietrzna pompa ciepła jest obecnie godną uwagi i zastanowienia formą ogrzewania budynku.