/Czy warto inwestować w automatykę budynkową swojej firmy? Sprawdź, jakie korzyści płyną z nowoczesnych rozwiązań dla przedsiębiorców

Czy warto inwestować w automatykę budynkową swojej firmy? Sprawdź, jakie korzyści płyną z nowoczesnych rozwiązań dla przedsiębiorców

Automatyzacja usprawnia wiele obszarów naszego życia. Nie inaczej jest ze światem biznesu. Automatyka budynkowa usprawnia procesy i może przekładać się na realny wzrost bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. Sprawdźmy, w co warto zainwestować.

Czym jest automatyka budynkowa?

Automatyka budynkowa to zaawansowane systemy technologiczne, które integrują różne instalacje i urządzenia w budynkach tak, aby usprawnić zarządzanie nimi oraz automatyzować codzienne czynności. Głównym celem automatyki budynkowej jest poprawa efektywności, bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania budynków

Systemy te łączą możliwości współczesnej automatyki i informatyki, co umożliwia centralne zarządzanie oraz monitorowanie różnych aspektów użytkowania budynku, takich jak kontrola dostępu, monitoring wizyjny, systemy alarmowe, ale również ogrzewanie czy klimatyzacja.

Oprócz zarządzania wnętrzami budynków, automatyka budynkowa może obejmować również systemy zarządzania parkingami i ruchem pojazdów. Te mogą zawierać terminale wjazdowe i wyjazdowe, szlabany, automaty biletowe czy monitoring wizyjny, zwiększając bezpieczeństwo i efektywność zarządzania przestrzenią otaczającą należące do firmy budynki.

Zabezpieczenie techniczne – z jakich rozwiązań możesz skorzystać?

Ważnym aspektem działania każdej firmy jest rzecz jasna bezpieczeństwo. W jaki sposób automatyka budynkowa oferowana przez Unicard Systems może przełożyć się na ten obszar? 

Oto kilka kluczowych systemów i narzędzi, których zastosowanie warto rozważyć:

  • Systemy kontroli dostępu: możesz dzięki nim np. oprzeć identyfikację osób i autoryzację przejść do konkretnych stref budynków nadając im konkretne uprawnienia. System tego typu pozwala również na przetwarzanie danych dotyczących ruchu na terenie zakładu i integrację z innymi narzędziami, takimi jak systemy rejestracji czasu pracy.
  • Kołowrotki i bramki obrotowe: to w wielu firmach istotne zabezpieczenia techniczne, które umożliwiają kontrolę ruchu osób na terenie zakładu.
  • Urządzenia higieny produkcji: w przypadku części branż, np. przemysłu spożywczego, kluczową rolę odgrywa zachowanie higienicznych warunków na terenie całego zakładu. Stanowiska do dezynfekcji, bramki czy śluzy higieniczne ułatwią osiągnięcie tych celów.
  • Urządzenia do pomiaru temperatury: kamery termowizyjne umożliwiają przeprowadzanie błyskawicznego pomiaru temperatury ciała osób chcących uzyskać dostęp do wybranego obszaru.
  • Systemy zarządzania parkingami: wybierając odpowiednie systemy bezpieczeństwa, będziesz w stanie również wydajniej kontrolować ruch w obrębie należących do firmy parkingów.

Zaawansowane systemy bezpieczeństwa także dla MSP

Zaawansowane rozwiązania z obszaru automatyki budynków są coraz szerzej dostępne również dla małych i średnich, a nawet mikrofirm. Spory udział ma w tym technologia chmurowa. Znakomitym przykładem są systemy bezpieczeństwa oparte na kontroli dostępu w chmurze (ACaaS).

Systemy chmurowe eliminują konieczność inwestowania w drogą infrastrukturę IT i serwery. Koszty są rozliczane w modelu subskrypcyjnym, co pozwala na łatwiejsze zarządzanie budżetem​​​​. 

Dostawcy usług chmurowych regularnie aktualizują zabezpieczenia, a systemy można dostosowywać do zmieniających się potrzeb firmy. Intuicyjne platformy dostępne za pośrednictwem Internetu pozwalają na zarządzanie uprawnieniami i monitorowanie stanu systemów z praktycznie dowolnego miejsca​​​​ na świecie.