/Czym czyścić meble ogrodowe drewniane?

Czym czyścić meble ogrodowe drewniane?

Czym czyścić meble ogrodowe drewniane, by zachowały swój ładny wygląd i służyły nam przez długi czas? Jak wygląda konserwacja mebli ogrodowych z rodzimego drewna, a jak z egzotycznego? Jak czyścić meble lakierowane? Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć na ten temat!

Czym czyścić meble ogrodowe wykonane z drewna?

Drewniane meble ogrodowe trzeba chronić przed wilgocią i skrajnymi temperaturami, dlatego na zimę chowamy je w suchym pomieszczeniu, gdzie nie będzie wystawione na niekorzystne warunki atmosferyczne. Duże zagrożenie dla drewnianych mebli stanowi grzyb, który narusza budowę drewna. Podczas czyszczenia mebli ogrodowych należy również ostrożnie używać wody, a samą czynność najlepiej jest przeprowadzać w słoneczny dzień, tak by drewno mogło szybko wyschnąć.

Jak wyczyścić meble ogrodowe z drewna?

  • Najpierw usuwamy z nich kurz i inne zanieczyszczenia. Do tego celu można użyć odkurzacza lub miotełki z miękkim włosiem, które nie zarysuje powierzchni drewna.
  • Następnie czyścimy meble czystą wodą, wodą z dodatkiem płynu do mycia drewna lub też płynu do mycia naczyń. Czyszczenie mebli ogrodowych przeprowadzamy w taki sposób, by nie zmoczyć ich zbyt mocno. Unikamy też stosowania szorstkich gąbek. Jeśli to konieczne, czyszczenie możemy przeprowadzić za pomocą myjki wysokociśnieniowej, jednak wówczas powierzchnia mebli powinna się znajdować około 100 cm od jej dyszy. Stosowanie wody z węża ogrodowego nie jest dobrym pomysłem, ponieważ w ten sposób zbytnio namoczymy drewno.
  • Pozostawiamy meble ogrodowe do wyschnięcia na świeżym powietrzu, w słonecznym i przewiewnym miejscu.

Drewniane meble ogrodowe wykonane z krajowych i egzotycznych gatunków drewna: czyszczenie i konserwacja

Ławki ogrodowe i inne meble wykonane z niepolakierowanego drewna to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu, ale też tarasu czy balkonu. Ich naturalny wygląd zachwyca zarówno w nowoczesnych aranżacjach, jak i w miejscach rustykalnych. Jak wyczyścić meble ogrodowe z drewna rodzimego, a jak z drewna egzotycznego? Czyszczenie w obu przypadkach wygląda tu dokładnie tak, jak opisaliśmy powyżej. Po wysuszeniu mebli należy przeprowadzić ich konserwację, jeśli chcemy, by służyły nam długie lata. W tym celu szlifujemy szorstką powierzchnię drewna drobnoziarnistym papierem ściernym i na koniec przecieramy ją suchą ściereczką, co pozwoli nam zetrzeć pył. Na suchą, wyszlifowaną i odpyloną powierzchnię mebla nakładamy teraz impregnat do drewna i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Następnie pokrywamy meble olejem przeznaczonym do konkretnego gatunku drewna i odczekujemy pół godziny. Po tym czasie wycieramy nadmiar oleju i odczekujemy 24 godziny, by drewno mogło wyschnąć. Nasze drewniane meble ogrodowe są gotowe na kolejny sezon! Czyszczenie i konserwację mebli przeprowadzamy przynajmniej raz w roku, na końcu sezonu lub tuż przed jego rozpoczęciem.

Czym czyścić meble ogrodowe lakierowane?

Czyszczenie drewnianych mebli ogrodowych lakierowanych powinno przebiegać tak samo, jak w przypadku mebli olejowanych. Ich konserwacja jednak będzie wyglądała trochę inaczej. Raz w roku (po sezonie lub przed sezonem) ścieramy z powierzchni mebli starą warstwę lakieru przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego. Pozostały na meblach ogrodowych pył wycieramy suchą szmatką. Następnie malujemy je lakierem albo lakierobejcą przeznaczoną do danego gatunku drewna. W ten sposób tworzymy trwałą powłokę, która sprawi, że meble będą odporne na czynniki zewnętrzne. Nakładamy tyle warstw, ile zaleca producent danego preparatu, a następnie pozostawiamy meble do całkowitego wyschnięcia.

Jak czyścić i konserwować meble drewniane, w których widoczne są uszkodzenia lub na których rozwija się grzyb?

  • Usuwamy dokładnie zniszczoną warstwę, aż pokaże się naturalne, zdrowe drewno.
  • Czyścimy meble jak zwykle, pozostawiamy je do wyschnięcia, a następnie pokrywamy impregnatem.
  • Po wyschnięciu preparatu nakładamy warstwę lakieru albo lakierobejcy i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.