/Czym jest odwrócona hipoteka?

Czym jest odwrócona hipoteka?

Kredyt hipoteczny udzielany jest w celu zdobycia środków na zakup nieruchomości. Jednak istnieje jeszcze coś takiego jak odwrócona hipoteka. To specyficzna forma umowy, w której to właśnie bank staje się nowym właścicielem nieruchomości. Na czym to polega?

Jako właściciel nieruchomości – masz prawo ją sprzedać. Jednak nie musisz przekazywać jej innej osobie – a nowym właścicielem może stać się bank. Dzięki odwróconej hipotece możesz otrzymać pieniądze za swoje mieszkania, a jednocześnie mieszkać w nim do końca życia. Jak to działa?

Odwrócona hipoteka – co to jest?

Odwrócona hipoteka to rozwiązanie działające w sposób niejako przeciwny do kredytu hipotecznego. Chodzi w niej o to, że to właściciel nieruchomości sprzedaje ją bankowi. Instytucja finansowa wypłaca za to właścicielowi odpowiednią kwotę.

Jednak w hipotece odwróconej nie chodzi o samą sprzedaż bankowi. Bardzo istotne jest to, że dotychczasowy właściciel może mieszkać w nieruchomości do końca swojego życia. Dopiero po śmierci bank przejmuje mieszkanie czy dom.

Obowiązki banku przy odwróconej hipotece

Idea odwróconej hipoteki polega na tym, że możesz mieszkać w nieruchomości, którą sprzedajesz bankowi. To idealne rozwiązanie przede wszystkim dla starszych osób, które mogą liczyć na dodatkowe finansowanie, a przy tym rezygnują z możliwości przekazania swojej nieruchomości w drodze spadku czy darowizny.

Taka umowa oczywiście wiąże się z licznymi obowiązkami ze strony banków. To w ich gestii leży sprawdzenie statusu własności oraz stanu prawnego danego lokalu. Muszą upewnić się, czy dom lub mieszkanie nie jest w żaden sposób obciążone finansowo.

Istotne obowiązki spoczywają jednak także na właścicielu. Decydując się na odwróconą hipotekę, musi on utrzymywać nieruchomość w określonym stanie technicznym. Ma to na celu utrzymanie podobnej wartości danego domu czy mieszkania przez lata obowiązywania odwróconej hipoteki.

Z powyższym obowiązkiem często wiąże się także konieczność wykupienia ubezpieczenia nieruchomości. Dlaczego to takie ważne?

Ubezpieczenie mieszkania w LINK4 – najważniejsze informacje

W przypadku odwróconej hipoteki, ubezpieczenie mieszkania funkcjonuje podobnie jak przy kredycie hipotecznym. Ma ono za zadanie chronić interesy zarówno właściciela nieruchomości, jak i banku. W przypadku zdarzenia losowego takiego jak pożar czy zalanie, to właśnie odszkodowanie z ubezpieczenia jest w stanie sprawić, że możliwe będzie usunięcie szkody i doprowadzenie nieruchomości do poprzedniego stanu.

Pamiętaj przy tym, że ubezpieczenie nieruchomości w LINK4 może mieć znacznie szerszy zakres ochrony. Miej świadomość, że ubezpieczenie domu nie musi się ograniczać do ochrony samych murów – np. przed pożarem. Możesz zadbać także o ochronę wyposażenia – takiego jak sprzęty RTV czy AGD. W zależności od wybranego wariantu możesz zdecydować się także na ubezpieczenie stałych elementów – takich jak podłogi czy płytki ceramiczne.

Miej przy tym na uwadze, że w LINK4 ubezpieczenie nieruchomości jest rozszerzone także o pakiet Home Assistance. możesz liczyć, że w przypadku sytuacji awaryjnej, ubezpieczyciel zapewni Ci dodatkową pomoc (np. zorganizowanie lokalu zastępczego w przypadku pożaru mieszkania).

Odwrócona hipoteka. Podsumowanie

Bez wątpienia odwrócona hipoteka to ciekawa forma umowy z bankiem. Jest to sposób na zapewnienie sobie dodatkowych finansów, przy jednoczesnym zabezpieczeniu swoich potrzeb mieszkaniowych do końca życia.

Gdy mowa o bezpieczeństwie – zawsze należy wspomnieć o ubezpieczeniach, jako produkcie, dzięki któremu możesz liczyć na finansową stabilność nawet w sytuacjach awaryjnych. Zapoznaj się z ofertą LINK4 i sprawdź, jak może wyglądać taka ochrona.

Ubezpieczenie nieruchomości w LINK4. Szczegółowe informacje o produkcie, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU DOM dostępnym na www.link4.pl

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.