/Czym są podnośniki koszowe i jakie są ich rodzaje?

Czym są podnośniki koszowe i jakie są ich rodzaje?

Bardzo często są wykorzystywane na placach budowy. Pozwalają bezpiecznie wykonywać prace na dużych wysokościach i ograniczają ryzyko ewentualnych wypadków. Znajdują zastosowanie m.in. podczas termoizolacji bloków, malowania elewacji, wymiany stolarki okiennej, remontów balkonów, prac na dachach. Dowiedz się, czym są podnośniki koszowe oraz jakie są ich rodzaje.

Podnośniki koszowe – co to jest?

Są to urządzenia dźwignicowe, należące do grupy maszyn transportu bliskiego. Podnośnik koszowy zbudowany jest z hydraulicznego ramienia, które zwykle zabezpieczone jest specjalnym koszem. Tego typu urządzenia są wykorzystywane w wielu różnych pracach (także poza branżą budowlaną), dlatego na rynku pojawiają się rozwiązania, które znacznie różnią się pomiędzy sobą konstrukcjami. To pozwala dopasować je do potrzeb przy konkretnych pracach.

Rodzaje podnośników

Podstawowy podział podnośników koszowych bierze pod uwagę konstrukcję mechanizmu podnoszącego. Ze względu na to kryterium wyróżnia się podnośniki:

  • nożycowe,
  • przegubowe,
  • teleskopowe.

Podnośniki nożycowe

Podnośniki koszowe nożycowe składają się z krzyżujących się ze sobą ramion. Ich prostowanie pozwala podnieść podest. Ten typ urządzeń zapewnia bardzo wysoką stabilność, ponieważ pomost posiada oparcie z dwóch stron (może być on niewielki). Platformę można unieść na dużą wysokość, bez ryzyka większych wstrząsów czy wychyłów. Ich wyróżnikiem są niewielkie gabaryty, dlatego doskonale sprawdzą się podczas prac budowlanych na gęsto zabudowanej przestrzeni.

Podnośniki przegubowe

Ich konstrukcje są zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić pracę podnośnika, gdy nie ma możliwości jego bezpośredniego ustawienia pod miejscem, w którym ma pracować (jest to niezbędne przy podnośnikach nożycowych). Zapewniają duży zasięg roboczy i wyróżniają się możliwością swobodnego manewrowania. Ich udźwig uzależniony jest od tego, jak daleko od środka ciężkości będzie znajdować się ramię z koszem. Podnośniki przegubowe wymagają dużego doświadczenia operatora.

Podnośniki teleskopowe

Posiadają wysięgnik o dużej długości, a jednocześnie ich gabaryty są niewielkie, a cała konstrukcja pozostaje lekka. Ten typ mechanizmu unoszącego idealnie sprawdzi się do prac na dużych wysokościach. Bywają wykorzystywane m.in. podczas remontów wieżowców czy malowania elewacji w wysokich budynkach. Podnośnik teleskopowy posiada tylko jedno wysuwane ramię, dlatego podest jest nieco mniej stabilny niż w typie nożycowym. Długość ramienia dostosowuje się do dokładnej wysokości, na której ma zostać wykonana praca.

Typ podnośników ze względu na sposób ich transportu

Kolejny podział został ustalony w oparciu o sposób transportowania urządzeń na miejsce pracy.

Wyróżnia się podnośniki:

  • samojezdne,
  • na podwoziach samochodowych,
  • holowane i przewożone na przyczepach.

Podnośniki samojezdne to maszyny z własnym napędem. Obecnie na rynku dostępne są podnośniki z napędem spalinowym oraz elektrycznym. Pozwalają na swobodne przemieszczanie się konstrukcji, ale raczej na mniejsze odległości. Różnią się udźwigami, sposobami podnoszenia oraz wysięgiem maksymalnym.

Podnośniki na podwoziach samochodowych idealnie sprawdzają się do prac budowlanych w terenie. Można je wygodnie przewozić na duże odległości, ponieważ konstrukcja zintegrowana jest z samochodem.

Podnośniki holowane lub przewożone na przyczepach cenione są przez firmy budowlane, które stawiają na wielozadaniowość. Samochód, po dostarczeniu na miejsce pracy konstrukcji podnośnika koszowego, można bowiem wykorzystać np. do transportu kruszyw czy materiałów potrzebnych na placu budowy.