/Czym się różni dom pasywny od domu energooszczędnego – jakie materiały wybrać?

Czym się różni dom pasywny od domu energooszczędnego – jakie materiały wybrać?

Budowanie domów energooszczędnych i pasywnych staje się coraz bardziej popularne. Projekty takie wymagają zastosowania innowacyjnych technologii i materiałów, które pozwolą uzyskać jak najmniejsze straty ciepła i zminimalizują zużycie ilości energii nieodnawialnej.

Jakie są różnice pomiędzy domem pasywnym i energooszczędnym? Jakie materiały i rozwiązania są wykorzystywane do ich budowy?

Dom energooszczędny a dom pasywny – czym się różnią?

Podstawową różnicą pomiędzy domem energooszczędnym a domem pasywnym są wymagania co do wartości wskaźnika EP. Określa on zużycie ilości energii nieodnawialnej przeznaczonej na ogrzanie, chłodzenie i wentylację budynku, podgrzanie wody użytkowej, oświetlenie elektrycznej oraz funkcjonowanie wszystkich sprzętów AGD i elektrycznych.

Obecnie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w przypadku domu energooszczędnego wartość ta powinna być niższa lub równa 95 kWh/mrocznie, jednak już od 2021 roku wartość ta zostanie obniżona do 70 kWh/mrocznie. O domu pasywnym można mówić natomiast, jeśli ilość wykorzystywanej nieodnawialnej energii nie przekroczy 15 kWh/m2 rocznie.

Budownictwo energooszczędne i pasywne – źródło ciepła

Kolejną różnicą są źródła ogrzewania. W przypadku domu pasywnego całkowicie rezygnuje się z tradycyjnych źródeł ogrzewania, takich jak kocioł czy grzejniki, na rzecz ciepła odzyskanego z wentylacji. W przypadku domu energooszczędnego możliwości jest więcej – zazwyczaj wykorzystuje się kocioł gazowy lub pompę ciepła, choć system rekuperacji jest również wykorzystywany w takich projektach.

Koszty budowy domu pasywnego i energooszczędnego

Różnicę widać również w kosztach związanych z budową. Postawienie domu energooszczędnego wiąże się z zaledwie 10-15% zwiększeniem kosztów w porównaniu do domu tradycyjnegoDom pasywny wymaga jednak jeszcze większej inwestycji – koszty mogą być nawet 40% wyższe niż w przypadku domu tradycyjnego. Wynika to z konieczności zastosowania innych technologii i materiałów.

Koszty budowy zwracają się jednak zaledwie w kilka lat. Energooszczędność budynku powoduje znaczne zmniejszenie kosztów utrzymania domu i przyczynia się do dużych oszczędności. Dodatkowo, możliwe jest skorzystanie z dofinansowań na budowę domu energooszczędnego od rządu.

Jak powinien wyglądać plan domu energooszczędnego i pasywnego?

Uzyskanie wysokiej energooszczędności czy nawet pasywności domu jest możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, materiałów i rozwiązań architektonicznych.

Doświadczeni projektanci oferują gotowe projekty domów energooszczędnych – domoweklimaty.pl. Stosuje się w nich między innymi nowoczesne materiały izolacyjne (jak wełna mineralna czy styrodur), technologię odzyskiwania ciepła z wentylacji (rekuperacja), metody termoizolacji dachu oraz energooszczędną stolarkę okienno-drzwiową.

Ponadto duża uwaga przywiązywana jest do rozmiaru i kształtu budynku. Najbardziej energooszczędne okazują się budynki parterowe z użytkowym poddaszem (“Jednokondygnacyjny dom z nieużytkowym poddaszem czy z poddaszem użytkowym – poznaj różnice i zdecyduj perspektywicznie!”). Ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie okien w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać światło naturalne do doświetlania i ogrzewania pomieszczeń.