/Dlaczego kostka brukowa zielenieje? Radzimy, jak zachować piękną nawierzchnię

Dlaczego kostka brukowa zielenieje? Radzimy, jak zachować piękną nawierzchnię

Kostka brukowa wybierana jest głównie ze względu na swoje walory estetyczne. Te jednak potrafią prysnąć w mgnieniu oka, gdy nawierzchnię zaczynają porastać mchy, glony, chwasty, czy trawy. Dzisiaj podpowiemy, jak powalczyć o schludną kostkę brukową. Przy okazji o zdanie w tej sprawie zapytamy eksperta. Zapraszamy do lektury!

Skąd pojawia się zielony nalot?

Cieszyłeś się efektem estetycznej kostki brukowej do momentu, gdy ta zaczęła robić się nieco bardziej zielona, a z czasem nawet obślizgła? Tak najczęściej dzieje się po okresie intensywnych opadów deszczu lub… intensywnego podlewania trawnika lub ogrodu, które sąsiadują z kostką brukową. Zagłębienia i szczeliny, powstające pomiędzy kostkami, w połączeniu z wilgocią, tworzą naturalne środowisko wzrostu dla mchu, glonów, czy traw. Jeśli do tego dołoży się nierówną nawierzchnię oraz nadmierne zacienienie, to powolne niszczenie kostki jest kwestią czasu. Pozostawienie nawierzchni samej sobie może doprowadzić do „rozejścia się” kostki brukowej, która straci swoje walory estetyczne. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do kosztownej wymiany nawierzchni. Warto więc regularnie ją konserwować – wszystko w myśl zasady, żeby być mądrym przed szkodą.

Jak usunąć nalot, aby nie zniszczyć kostki brukowej?

Oczywiście najprostszym sposobem jest mechaniczne szotowanie kostki brukowej. Należy jednak pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiednie narzędzia – te na szczęście łatwo znaleźć w niemal każdym sklepie ogrodniczym. Bardzo przydatne może być narzędzie do czyszczenia z gumową końcówką. Ta będzie dobrze chronić kostkę przed nadmiernym ścieraniem. Niestety zdarza się, że właściciele np. brukowanego podjazdu, w trosce o jego estetykę szorują go na tyle mocno, do tego nieodpowiednimi środkami, że łatwo mogą uszkodzić nawierzchnię, tracąc estetyczny efekt, na którym im zależy.

Czyszczenie kostki brukowej – jak?

O dodatkowe instrukcje poprosiliśmy eksperta z Impregnacji Kostki:

Doskonałą ochroną przed pojawianiem się nalotu na kostce brukowej są oczywiście odpowiednie środki chemiczne. Jednak przed nałożeniem środka należy usunąć mchy i porosty mechaniczne. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia na kostce można umyć szczotką lub, w miarę możliwości, myjką ciśnieniową. Przygotowana do zabezpieczenia powierzchnia musi być sucha i wolna od kurzu, oleju, pleśni, tłuszczu, czy innego rodzaju brudu. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię należy nałożyć odpowiedni środek, który nie tylko uchroni kostkę brukową przed pojawianiem się mchów, czy traw, ale także zwiększy jej odporność na ścieranie, promienie UV (które powodują odbarwienia), czy kwaśne deszcze.

Jak widać, czyszczenie kostki brukowej należy przeprowadzić ręcznie, usuwając wszystkie porosty zalegające w szczelinach. Jednak aby uzyskać dłuższy efekt, warto po wszystkim zabezpieczyć powierzchnię odpowiednim środkiem. Zwłaszcza że te zapewniają kompleksową ochronę.