Stworzenie wytrzymałej konstrukcji betonowej wymaga zastosowania zbrojenia. W zależności od potrzeb funkcję zbrojenia może pełnić metalowa siatka, ale zdecydowanie częściej są to pręty stalowe. Ich charakterystycznym elementem są widoczne gołym okiem żebrowania, które powstają w procesie walcowania stali. Dlaczego stosuje się tego typu rozwiązanie i czy rzeczywiście jest ono potrzebne? Czy dzięki żebrowaniu zbrojenie jest mocniejsze, a może żebrowanie pełni zupełnie inną funkcję?
Cel stosowania zbrojenia betonu
Podstawowym celem zastosowania zbrojenia w postaci prętów stalowych żebrowanych jest wzmocnienie konstrukcji i zmniejszenie ryzyka powstawania pęknięć w betonie. Warto pamiętać, że beton jest materiałem trwałym i odpornym na ściskanie, ale jednocześnie nierozciągliwym i dość kruchym. Zatapiając w nim pręty stalowe, zyskuje dodatkowe właściwości. Staje się mniej podatny na pękanie i bardziej odporny na wszelkiego rodzaju obciążenia. Każda konstrukcja betonowa pracuje i bez zastosowania zbrojenia bardzo szybko uległaby rozpadowi. Dlatego metalowe zbrojenia, zarówno w postaci siatek, jak i prętów, stosuje się powszechnie we wszystkich konstrukcjach betonowych. Używa się ich do wykonywania fundamentów i stropów, ścian nośnych, filarów i wszystkich innych elementów konstrukcyjnych betonowych, od których oczekujemy dużej wytrzymałości.
Żebrowanie prętów stalowych do zastosowań zbrojarskich
W sprzedaży znajdziemy dwa podstawowe rodzaje prętów stalowych zbrojeniowych: żebrowane i gładkie. Najbardziej charakterystycznym przykładem zbrojenia są właśnie pręty żebrowane powszechnie spotykane na placach budów. To materiały konstrukcyjne produkowane z tzw. stali czarnej, która jest materiałem dość łatwym w obróbce. Wykonane z niej pręty można nie tylko ciąć, ale także spawać i giąć. Zastosowanie żebrowania sprawia, że powierzchnia, do której może wiązać beton, jest większa, przez co cała konstrukcja staje się mocniejsza. Pręty stalowe z żebrowaniem nie wyślizgują się z betonu po jego związaniu, a samo żebrowanie ułatwia montaż strzemion w pożądanych punktach. Dzięki temu wykonanie zbrojenia jest szybsze i łatwiejsze. Zastosowanie charakterystycznego żebrowania w zbrojeniowych prętach stalowych jest w pełni uzasadnione i wynika z chęci zwiększenia powierzchni wiązania z betonem, co ma bezpośredni wpływ na wytrzymałość betonowej konstrukcji. Żebrowanie ułatwia również łączenie pojedynczych prętów, na przykład przy pomocy strzemion, w większą całość. Dzięki temu tworzenie zbrojenia pod słupy lub inne elementy betonowe jest dużo łatwiejsze i zajmuje mniej czasu.