/Dlaczego warto ogrzewać dom pelletem drzewnym?
Piec na pellet: zalety, co to jest, ogrzewanie

Dlaczego warto ogrzewać dom pelletem drzewnym?

Pellet drzewny jest ekologicznym sposobem ogrzewania budynków, alternatywnym dla tradycyjnych rozwiązań, które chociaż skutecznie, nie są tak niskoemisyjne i przyjazne dla środowiska. W dzisiejszych czasach jakość surowców, z których pozyskujemy energię, jest niezwykle ważna, ze względów ekologicznych, a pellet dzięki niewielkiej wilgotności stanowi jedno z najefektywniejszych jej źródeł.

Czym jest Pellet?

Z uwagi na sytuację na rynku energetycznym nie bez znaczenia jest również to, czy produkt prezentuje się konkurencyjnie cenowo. Jest to zdecydowanie jedną z zalet peletu.

Ten niezwykły surowiec opałowy produkowany jest z biomasy pozyskiwanej na przykład z drewna, ale także z pestek, słomy, czy łupin orzechów. Biomasa to ulegająca samorzutnej biodegradacji część produktów, odpadów i pozostałości po produkcji rolnej. Formowanie pelletu polega na prasowaniu trocin, czy innych resztek  do momentu, aż uzyskają wygodną i wydajną formę sypkiego granulatu, który niewiele waży i nie brudzi rąk, więc jego użytkowanie jest niezwykle komfortowe.

Ekologiczne walory pelletu 

Przy okazji spalania pelletu powstaje bardzo niewiele zanieczyszczeń, takich jak dwutlenek węgla, czy różnego rodzaju pyły, ze względu na naturalne pochodzenie surowca i brak domieszek w jego składzie. To sprawia, że w żaden sposób nie zanieczyszcza on powietrza, którym oddychamy. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome, jak ważne jest to zagadnienie i chętnie decyduje się na rozwiązania, które wspierają zachowanie atmosfery w jak najlepszej kondycji.  

Po wypaleniu się pelletu w palenisku pozostaje niewielka ilość popiołu. Chociaż wygląda na bezużyteczny, nie należy go wyrzucać. To bardzo wydajny nawóz o zasadowym pH, który świetnie odkwasza glebę. Substancje mineralne w nim zawarte (jak na przykład wapń i fosfor) pomogą  użyźnić podłoże na balkonie czy w przydomowym ogródku. Dzięki nim warzywa będą szybciej rosnąć, ale dotyczy to także roślin sadowniczych i tych ozdobnych, których widok cieszy oko wiosną i latem. Oznacza to, że całość produktu jest użyteczna i wspiera zrównoważony rozwój.

Praktyczne korzyści z używania pelletu

W sprzedaży hurtowej pellet można kupić zapakowany w kilkunastokilogramowe worki, przeważnie układane na paletach. Ze względu na wagę i sporą kubaturę warto zamówić go z dostawą do domu lub miejsca, w którym zamierzamy go używać. Na opakowaniach wyszczególnione są wszystkie niezbędne informacje, takie jak: waga, wilgotność i ilość popiołu, który się pojawi wskutek spalania. Pellet drzewny jest wygodny pod względem utrzymywania czystości, łatwości przechowywania i transportu, co sprawia, że jest chętnie wybierany na główny surowiec grzewczy.

Żeby skutecznie ogrzać dom jednorodzinny peletem, potrzebne jest od 5 do 8 ton tego surowca. Wszystko oczywiście zależy od różnych czynników dodatkowych, jak na przykład wielkość budynku, jego izolacja cieplna, ogólna sprawność wykorzystywanego pieca i to, jak intensywna jest zima w konkretnym sezonie grzewczym. Niższe temperatury wygenerują oczywiście większe zapotrzebowanie na ciepło i zmuszą do zużycia większej ilości surowca opałowego.

Pellet ma wysoką wartość energetyczną – 2 kg tego surowca odpowiada jednemu litrowi oleju opałowego. Wysoka wydajność energetyczna idzie w parze z niską ceną, co sprawia, że ogrzewanie nim domu jest również opłacalne pod względem finansowym. W czasach szybujących w górę cen energii jest to jedno z najważniejszych zagadnień, jakimi należy się kierować, planując sposób ogrzewania domu.

Kup pellet już dziś

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem pelletu, aby usprawnić ogrzewanie domu, nie zwlekaj. W sklepie internetowym Magazyn Drewna znajdziesz najwyższej jakości surowiec zapakowany w jak najbardziej przyjazny w użytkowaniu sposób. Ogrzewanie budynków nigdy jeszcze nie było tak proste, czyste i wygodne, dlaczego więc nie spróbować nowoczesnych i ekologicznych metod, które pozytywnie wpływają na całe otoczenie i nie pozostawiają po sobie żadnych szkodliwych produktów ubocznych.