/Dobre nawyki, które pozwolą Ci zaoszczędzić na ogrzewaniu

Dobre nawyki, które pozwolą Ci zaoszczędzić na ogrzewaniu

Czy wiesz, że samo obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 1℃ może zmniejszyć koszty ogrzewania o nawet 6%? By ograniczyć zużycie ciepła, warto rozważyć także m.in. wymianę urządzenia grzewczego na bardziej nowoczesne i energooszczędne oraz zamontowanie regulatorów. Zobacz, jak możesz zmniejszyć swoje rachunki za ogrzewanie.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że ogrzewanie pomieszczeń i CWU ma największy udział w bilansie energetycznym domu ­– powszechnie uważa się, że najwięcej płacimy za energię elektryczną. Na postawie danych zebranych z 4,5 tys. gospodarstw domowych GUS podaje, że ciepło statystycznie stanowi niemal 84% zużywanej w domu energii!

By zauważalnie obniżyć koszty eksploatacyjne domu, należy ograniczyć zużycie ciepła poprzez zastosowanie efektywnych systemów grzewczych i termoizolacji, oraz zadbać o dobre nawyki domowników.

Jak oszczędzić na ogrzewaniu – praktyczne wskazówki

  1. Kontroluj temperaturę – im wyższa temperatura we wnętrzu, tym więcej zapłacisz za ogrzewanie. Zmniejsz temperaturę bez odczuwania dyskomfortu cieplnego:
  • ustaw niższą o parę stopni temperaturę w kuchni – nie musi być tak wysoka jak w łazience czy salonie;
  • przed zaśnięciem możesz obniżyć temperaturę w sypialni o 2-3 stopnie – zobacz, jak dobrze śpi się w niższej temperaturze;
  • kiedy nikogo nie ma w domu (np. między 10:00 a 16:00), najlepiej zmniejszyć temperaturę do 17℃, a w przypadku kilkudniowej nieobecności – do 15℃ (ale nie mniej, ponieważ ponowne nagrzewanie zbytnio wyziębionego domu będzie wymagało dużej ilości energii).
    2. Oszczędzaj ciepłą wodę – zamiast codziennej kąpieli w wannie wybierz prysznic.
    3. Oszczędna wentylacja – co możesz zrobić:
  • w czasie wietrzenia pomieszczeń zakręć zawory grzejników, ponieważ w przeciwnym wypadku zimne powietrze z zewnątrz „zmobilizuje” grzejnikdo zwiększenia temperatury. Dodatkowe ciepło nie zostanie jednak wykorzystane – wydostanie się przez otwarte okno;
  • zimą nie wietrz pomieszczeń dłużej niż kilka minut – dzięki temu unikniesz strat ciepła;
  • rozważ zamontowanie nowoczesnego systemu wentylacyjnego (np. recoVAIR VAR 60), który zmniejszy koszty ogrzewania dzięki optymalnemu odzyskowi ciepła.
    4. Zainwestuj w sterownik – by mieć pewność, że Twoja instalacja grzewcza pracuje z najwyższą efektywnością, wybierz np. systemowy regulator pogodowy multiMATIC VRC 700/6. Regulator pozwoli Ci kontrolować wszystkie urządzenia grzewcze oraz wentylację i optymalizować ich pracę pod kątem warunków panujących na zewnątrz oraz w pomieszczeniu.

Za pomocą sterownika możesz zaprogramować pożądane wartości temperatury w poszczególnych pomieszczeniach o różnych porach dnia i w zależności od sytuacji. Dzięki temu nie musisz pamiętać o zmniejszeniu temperatury, kiedy np. wychodzisz do pracy – regulator zrobi to za Ciebie.

    5. Zadbaj o odpowiednią pracę grzejników:
  • nie zasłaniaj grzejników, odsuń od nich meble – wszelkie przeszkody blokują ciepło przed rozprzestrzenianiem się po pokoju, więc grzejnik musi mieć większą temperaturę, aby odpowiednio nagrzać pomieszczenie. Oznacza to niepotrzebne straty ciepła;
  • za grzejnikiem możesz zainstalować specjalne ekrany z folii aluminiowej, które odbijają ciepło – dzięki temu zmniejszysz uciekanie ciepła przez niedostatecznie zaizolowane ściany;
  • by skierować ciepło do wnętrza pomieszczenia, poszerz parapety lub umieść półkę między oknem a grzejnikiem – w ten sposób utrudnisz ciepłemu powietrzu przedostawanie się w stronę okna.

Urządzenia, które pomogą Ci zmniejszyć rachunki za ogrzewanie

W efektywnym oszczędzaniu pomogą Ci także nowoczesne urządzenia grzewcze, które znajdziesz np. w ofercie renomowanej firmy Vaillant.

· Kocioł kondensacyjny

Jeżeli ogrzewasz dom za pomocą starego kotła gazowego lub olejowego o niskiej sprawności, to płacisz za paliwo, które nie jest efektywnie wykorzystywane. Rozważ wymianę urządzenia na nowoczesny kocioł kondensacyjny – inwestycja stosunkowo szybko się zwróci (nawet już po 5-6 latach), ponieważ kotły nowej generacji osiągają znacznie większą sprawność.

Kotły kondensacyjne wykorzystują nie tylko ciepło spalania paliwa, ale również ciepło skraplania pary wodnej zawartej w spalinach, dzięki czemu mogą osiągać sprawność powyżej 100%. W porównaniu ze starą instalacją możesz ograniczyć roczne zużycie paliwa nawet o 30%!

· Pompa ciepła

Korzystnym rozwiązaniem jest także zamontowanie w domu nowoczesnej pompy ciepła, która do ogrzewania domu i CWU wykorzystuje energię cieplną zawartą w powietrzu, wodzie lub gruncie. Do modernizowanej instalacji świetnie sprawdzi się pompa powietrze-woda, ponieważ nie wymaga zaawansowanych i kosztownych prac montażowych. Urządzenia takie jak aroTHERM Split, pozwolą Ci zaoszczędzić do 75% kosztów energii cieplnej, a także ograniczyć o 30% emisję szkodliwych substancji do powietrza w Twoim otoczeniu.

· Kolektory słoneczne

Warto rozważyć także uzupełnienie instalacji grzewczej o kolektory słoneczne – dzięki nim można oszczędzić nawet 50-60% kosztów podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Np. płaski kolektor typu auroTHERM VFK 145 w mikroinstalacji solarnej powinien dostarczać około 900 kWh ciepła rocznie i znacząco ograniczyć zużycie droższego paliwa.

Skorzystaj z naszych wskazówek już dziś i zobacz, jak zmniejszą się Twoje rachunki za ogrzewanie. Pamiętaj także, że kiedy oszczędzasz energię cieplną, korzysta na tym nie tylko Twój portfel, ale także środowisko. Warto więc postawić na nowoczesne i ekologiczne urządzenia, takie jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła, dzięki którym oszczędzanie będzie jeszcze prostsze, a Ty dodatkowo przyczynisz się do ochrony naszej planety.