/Dom od dewelopera – jakie są zalety?

Dom od dewelopera – jakie są zalety?

Jednorodzinne domy oraz działki pod budowę stały się prawdziwym hitem sprzedaży na rynku nieruchomości.

Głównym bodźcem była pandemia – przejście do zdalnego lub hybrydowego trybu pracy wyeliminowało konieczność ciągłego przebywania w mieście i „uwolniło” wiele osób z przywiązania do metropolii.

To sprawiło, że popyt na nieruchomości jednorodzinne od dewelopera nagle wzrósł – w niektórych lokalizacjach Polski o ponad 120%, jak też wzrosły ceny domów – w wybranych gminach od 60% do 90% w skali roku.

Dzisiaj we współpracy z zespołem Korter.com.pl odpowiadamy na pytania:

  • Czy dom od dewelopera to dobry wybór?
  • Jakie są główne zalety tego typu nieruchomości?
  • Na co możemy liczyć kupując lokal jednorodzinny z rynku pierwotnego?

Dom z pierwszej ręki – jakie są oferty

Obecnie deweloperzy czynnie rozwijają jednorodzinny sektor i nabywają coraz więcej działek inwestycyjnych w lokalizacjach oddalonych od dużych miast bądź położonych na ich obrzeżach. Do najpopularniejszych typów zabudowy jednorodzinnej należą domy w zabudowie bliźniaczej i segmenty w zabudowie szeregowej – są najdogodniejszą i najbardziej opłacalną opcją zarówno dla deweloperów, jak i dla nabywców. Rzadziej są realizowane domy wolnostojące oraz wille o wysokim standardzie. Metraż lokali jednorodzinnych jest zróżnicowany – od 70-80 do ponad 200-300 metrów kwadratowych w zależności od układu i specyfiki inwestycji.

Główne zalety domów deweloperskich

Oto kilka przyczyn, dlaczego nabywcy wolą zakup domu jednorodzinnego od dewelopera, niż z rynku wtórnego:

  • Standard wykonania. Domy deweloperskie są nowoczesne i wykonane zgodnie z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi budownictwa mieszkalnego, posiadają wszelkie udogodnienia i są przystosowane do wymagań nabywców.
  • Tabula rasa. Nowy dom z rynku pierwotnego najczęściej kupujemy w stanie deweloperskim – jest to niejako czysta kartka, na której możemy zaprojektować spersonalizowany lokal, dodać lub usunąć ścianki działowe, po swojemu zagospodarować przestrzeń. Przy tym dom deweloperski posiada wszelkie niezbędne instalacje oraz media.
  • Energooszczędność. O ile dom jest wzniesiony z uwzględnieniem nowych wytycznych – jest też bardzo energooszczędny, ponieważ kluczowe wymagania do lokali mieszkalnych dotyczą właśnie efektywności energetycznej. Przy budowie domów deweloperzy stosują odpowiednie materiały oraz wdrażają nowoczesne rozwiązania technologiczne, gdyż są zobowiązani sprostać wymaganiom do energooszczędności – inaczej lokal nie dostanie pozwolenia na użytkowanie.
  • Infrastruktura osiedla. Domy jednorodzinne są wznoszone w obrębie osiedli – małych lub większych, ale, tak czy inaczej, zagospodarowanych. Nie musisz martwić się tym, jak utwardzić drogę dojazdową czy zainstalować latarnię koło domu – tego typu udogodnienia są przewidziane w projekcie inwestycji. Sieć dróg i chodników, utwardzone place podjazdowe, oświetlenie, mała architektura, często też wspólne strefy rekreacji i place zabaw dla dzieci – oto szereg korzyści z posiadania domu w obrębie nowoczesnego osiedla jednorodzinnego.
  • Dodatkowe atuty – możliwość montażu kominka, klimatyzacja, poniekąd też system centralnego odkurzacza, zagospodarowana działka, często z utwardzonym tarasem, przynależne stanowiska parkingowe (garaż, wiata, plac przy domu).

Poza tym, ceny domów deweloperskich obecnie są dużo niższe, niż ceny mieszkań w dużych ośrodkach urbanistycznych – przykładowo, w cenie dwupokojowego mieszkania w Warszawie możemy kupić duży dwupoziomowy dom z ogródkiem i garażem pod Warszawą.