/Dom rodzinny w Beskidach: połączenie tradycji i nowoczesności

Dom rodzinny w Beskidach: połączenie tradycji i nowoczesności

Położony w urokliwej miejscowości, u podnóża Beskidów, dom pięcioosobowej rodziny, zachwyca przemyślanymi rozwiązaniami, elegancją form oraz odwagą zastosowanych materiałów i detali. Tutaj nowoczesność łączy się z elementami motywów folklorystycznych, subtelnie wkomponowanych, podkreślających wyjątkowość tego regionu. W najnowszej realizacji TOKA + HOME architekci – Anna Kapinos i Tomasz Słomka zadbali o każdy, nawet najmniejszy szczegół.

Pochwała elegancji i funkcjonalności

275-metrowy dom zamieszkuje pięcioosobowa rodzina, która lubi wspólnie spędzać czas. Odpowiedzialni za jego projekt architekci z pracowni TOKA + HOME, zadbali jednak i o to, by każdy z mieszkańców posiadał prywatną przestrzeń – dopasowaną do indywidualnych potrzeb, zainteresowań oraz wieku. Na parterze znajduje się więc otwarta strefa dzienna, zaprojektowana z myślą o budowaniu ciepłych, rodzinnych relacjach. Można tu zarówno wspólnie wypoczywać oglądając ulubiony film czy też grając w planszówki, jak i delektować się przygotowywanymi razem posiłkami.

O tym, jak ważne jest to ostatnie, przekonuje otwarta na dwie kondygnacje przestrzeń jadalni. Organizuje ją duży, drewniany stół, przy którym zasiąść może aż 10 osób. Co więcej, we wnętrzu swoje miejsce odnajdą nie tylko wszyscy domownicy i ich goście, ale też zachwycające górskie pejzaże, obecne we wnętrzu dzięki dużym przeszkleniom. O tym, jak ważna w tym wnętrzu jest natura przekonuje także dekoracyjna ściana z żywej zieleni, która wyznacza granicę między kuchnią a jadalnią. Żywe rośliny to jedna z najpiękniejszych ozdób tego wnętrza, podkreślając jego silny i zarazem pełen harmonii związek z otoczeniem. Stąd w otwartej strefie dziennej, ale i innych pomieszczenia, pojawiają się naturalne materiały – drewno i kamień, a charakterystyczne dla tego regionu motywy folklorystyczne. Wśród tych ostatnich na szczególna uwagę zasługują wypalony specjalną metodą na fornirowanej ścianie mandale z góralskimi ornamentami.

W ich towarzystwie podążamy do salonu, gdzie duża narożna sofa zachęca do wypoczynku i wspólnej zabawy, ale też głębszej refleksji i wewnętrznego odprężenia wśród obecnej właściwie na wyciągnięcie ręki natury. Dzięki dużym przeszkleniom poprowadzonym na wysokość bagatela 7 metrów, wydaje się ona integralną częścią salonu. Widok zza okien doskonale współgra z wystrojem wnętrza – ciepłym w odbiorze drewnem oraz naturalnym kamieniem, którego czerń w połączeniu z nowoczesnymi materiałami buduje elegancki charakter tej przyjaznej, a jednak niezwykle szykownej przestrzeni.

Skrojone na miarę

Do relaksu zachęca także wystrój łazienek. W domu znajdują się ich aż trzy, a każda ma inny charakter. Na parterze ulokowana została reprezentacyjna łazienka gościnna, utrzymana w ciemnej kolorystyce, przełamanej miedzianymi akcentami. Jej elegancki charakter buduje naturalny kamień, a starannie dobrane wyposażenie dodaje pazura. To przestrzeń bardzo reprezentacyjna, która świadomie ma robić wrażenie. Dzieci posiadają własną łazienkę z wanną i prysznicem do wyboru. Jej nowoczesny, młodzieżowy charakter podkreślają energetyczne dodatki w żółtym kolorze – dekoracyjny grzejnik czy tapicerowane siedzisko. Szczyptę elegancji wnoszą zaś płytki inspirowane światem mody z charakterystyczną kratką Burberry. W łazience nie zabrakło nowoczesnych rozwiązań z portfolio marki Geberit. Swoje miejsce odnalazł tu także niezwykle łatwy w utrzymaniu czystości i właściwie niewidoczny odpływ liniowy CleanLine20 oraz stelaż podtynkowy z przyciskiem spłukującym Geberit Sigma20. W tej realizacji swoje zastosowanie znalazłaby również toaleta myjąca Geberit AquaClean, niezwykle estetyczne i innowacyjne rozwiązanie łazienkowe.

Z kolei główna łazienka, będąca integralną częścią master bedroom, jest prywatnym SPA, miejscem wyciszenia i relaksu po trudach dnia codziennego.

,,Motywem dominującym jest fornir z orzecha amerykańskiego, z którego wykonana jest zabudowa meblowa z szafkami o skośnych frontach oraz półkami pod umywalki. W zabudowie ukryty został stelaż podtynkowy Geberit. Właściciel domu jest entuzjastą nowinek technologicznych i nowoczesnych rozwiązań, dlatego przyciskiem, który został zastosowany w tej łazience jest szklany, elektroniczny przycisk spłukujący Geberit Sigma80 o czarnym kolorze. Przycisk jest funkcjonalny i zarazem bardzo elegancki, idealnie pasuje do charakteru łazienki.” – podkreślają architekci z TOKA + HOME.

Wystrój łazienki świadomie nawiązuje do koncepcji aranżacji sypialni. Stąd pojawia się tu bardzo charakterystyczny orzech amerykański, otulony neutralnymi szarościami w postaci kamiennych okładzin ściennych, przywołujących górski krajobraz okolicy. Elegancji dodaje zaś dobrze już znana z pozostałych pomieszczeń czerń w postaci dodatków. Drewno i kamień przesądzają o relaksacyjnym charakterze pomieszczenia, zaś starannie dobrane oświetlenie buduje salonową atmosferę.

Projekt i realizacja: Ambasadorzy Geberit – arch. Tomasz Słomka i arch. Anna Kapinos z pracowni TOKA + HOME; tokahome.pl

Powierzchnia: 275 m2

Zdjęcia: Radosław Sobik