/Domek letniskowy czy całoroczny – na co się zdecydować?

Domek letniskowy czy całoroczny – na co się zdecydować?

Różnice między domkiem całorocznym a letniskowym są bardzo duże, gdyż tak naprawdę oba te obiekty mimo podobnej nazwy mają zupełnie inne przeznaczenie. Różni je zatem konstrukcja, lecz także cena zakupu i sposób eksploatacji oraz wiele innych parametrów, przez które nie są to obiekty stosowane zamiennie. Co wybrać – domek letniskowy czy całoroczny? Odpowiadamy w najmniejszych szczegółach!

Domek letniskowy – do czego służy?

Domek letniskowy w naszym krajowym prawie to obiekt, który służy głównie do rekreacji indywidualnej, zatem przede wszystkim do wypoczynku. To automatycznie wyklucza możliwość jego zastosowania przez cały rok, jako podstawowy obiekt do zamieszkania samotnie czy z rodziną. Tak naprawdę jednak życie pisze różne scenariusze, dlatego coraz więcej osób chcąc nieco odpocząć od miejskiego zgiełku, a których nie stać na wybudowanie zwykłego domu murowanego, sięga po domek letniskowy, lecz w wersji całorocznej.

Domek letniskowy, a właściwie obiekt rekreacji indywidualnej, jest obiektem przeznaczonym do wypoczynku. Można w nim spędzić wiele dni lub tygodni i miesięcy w trakcie, gdy pogoda dopisuje, a temperatura za oknem jest optymalna także we wnętrzu. Brak termoizolacji sprawia, że domki sprawdzają się najlepiej wyłącznie w okresie letnim, czasami późną wiosną lub wczesną jesienią. Wnętrze domku bardzo szybko zyskuje temperaturę zewnętrzną, co z reguł oznacza brak możliwości jego zastosowania w razie temperatury znacznie niższej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby domek letniskowy dodatkowo ocieplić, a stolarkę drzwiową i okienną – uszczelnić. Wtedy domek letniskowy można używać jako miejsce do wypoczynku także w okresie, kiedy na zewnątrz zrobi się nieco chłodniej.

Domek rekreacyjny całoroczny – jak go wykorzystać?

Domek całoroczny ma nieco inne zalety. Przede wszystkim z wyglądu w zasadzie nie różni się od wariantu letniskowego, nie można jednak tego powiedzieć o jego konstrukcji. Przede wszystkim domek całoroczny musi być wyposażony we wszystkie instalacje niezbędne do codziennej egzystencji. Potrzeba będzie instalacja wodna, która doprowadza wodę do łazienki czy kuchni, a także instalacja odprowadzenia ścieków – szambo bądź przyłącze do miejskiej lub gminnej kanalizacji. Podstawą jest jednak ogrzewanie i termoizolacja.

Standardowe domki letniskowe nie są izolowane, zatem szybko przejmują temperaturę panującą na zewnątrz. Podobnie szybko emitują ciepło zewnętrzne, które z kolei w zasadzie bez żadnych przeszkód ucieka na zewnątrz. Domki całoroczne mają inną charakterystykę. Dzięki zastosowaniu szczelnej termoizolacji skutecznie powstrzymują dostęp chłodnego powietrza do wnętrza, a zarazem zabezpieczają ogrzane powietrze przed ucieczką.

To także wymusza potrzebę zainstalowania systemu ogrzewania. Może to być instalacja oparta na elektryczności, która nie wymaga zbyt dużych nakładów, jak i piece na różne materiały opałowe. Urządzenia muszą spełniać rygorystyczne wymogi stawiane przez prawo, a także odpowiadać wymaganiom domowników i sprostać ich oczekiwaniom względem preferowanej temperatury.

Domek letniskowy a całoroczny – najważniejsze różnice

Największe różnice pomiędzy domkiem całorocznym a letniskowym wynikają z tego, że ten pierwszy jest dostosowany do całorocznego użytkowania. Różni się zatem zastosowaniem wielu rodzajów instalacji, które w przypadku domków rekreacyjnych nie są potrzebne, a także oczywiście kosztem zakupu. Jest on bowiem znacznie wyższy, gdyż obejmuje, poza elementami używanymi także w zabudowie rekreacyjnej, w system ogrzewania, dodatkową termoizolację i lepsze, szczelniejsze okna i drzwi. Stolarka, podobnie jak uszczelnione inne elementy konstrukcyjne, musi skutecznie chronić całe ciepło przed jego ucieczką na zewnątrz, jak i chłód przed dostępem do środka.

Domek letniskowy czy całoroczny – na jaki się zdecydować?

Domek letniskowy czy całoroczny – to, które rozwiązanie jest w takim razie lepsze? Odpowiedź na to pytanie jest niestety bardzo trudna, wynika bowiem z tego, że nie ma tutaj jednogłośnego zwycięzcy. W obu przypadkach trzeba iść na pewne ustępstwa.

Wybierz domki letniskowe, jeśli:

  • planujesz spędzać w nich czas wyłącznie w ciepłych miesiącach,
  • liczy się dla Ciebie bardzo niski koszt zakupu i eksploatacji.

Wybierz domek całoroczny, gdy:

  • chcesz spędzić w nim czas nawet podczas zimy,
  • planujesz zamieszkanie w nim na stałe,
  • próbujesz zmienić miejsce zamieszkania z miasta, na wieś.

Oczywiście cena domku dostosowanego do wypoczynku w zimie bywa wielokrotnie wyższa od tego, który służy do wypoczynku wyłącznie latem. Ten pierwszy jednak tak naprawdę warto porównać w kwestii kosztów nie z obiektem rekreacyjnym, a ze standardowym domem murowanym, wznoszonym tradycyjną technologią. Taki dom wykonany w całości z drewna będzie od niego wielokrotnie tańszy, a do jego postawienia (jeśli nie przekroczysz 70 m2 zabudowy) nie trzeba uzyskiwać kosztownego i czasochłonnego pozwolenia na budowę.

Powierzchnia domków letniskowych i całorocznych – jaką wybrać?

Domki letniskowe a całoroczne – jaka wielkość będzie odpowiednia? To zagadnienie, na które również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto zdecydować się na wariant niewielki, np. o powierzchni zabudowy 20 m2, jeśli zależy Ci głównie na bardzo niskiej cenie i/lub dysponujesz małą działką. Dobrze rozplanowany układ pomieszczeń, w tym antresola, może skutecznie zwiększyć jego realny metraż nawet o 10 m2.

Jeśli jednak planujesz wypoczynek rodzinny lub wraz ze znajomymi, zdecyduj się na domek znacznie większy, którego powierzchnia zabudowy może wynosić nawet do 70 m2, jeśli chcesz skorzystać z możliwości jego budowy na samo zgłoszenie. To duży obiekt, w którym bez większego problemu zmieści się wieloosobowa rodzina i to zachowując względny komfort wypoczynku lub życia. Można wnętrze zaplanować pod kątem jak największej liczby pomieszczeń lub odwrotnie – zrobić jedną sypialnię oraz jeden, bardzo duży pokój gościnny (salon).

Tak czy inaczej – liczy się także producent. Domki całoroczne i rekreacyjne zawsze warto kupować wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, takich jak firma Drewnolandia, która na rynku istnieje już od wielu lat. W ten sposób zachowasz i bezpieczeństwo, i komfort.