/Domki drewniane: wskazówki dotyczące ich konserwacji

Domki drewniane: wskazówki dotyczące ich konserwacji

To prawda, że domki drewniane już same w sobie są niezwykle trwałymi i wytrzymałymi konstrukcjami, ale wymagana jest odpowiednia konserwacja, aby móc cieszyć się takim budynkiem jak najdłużej. Niezależnie od tego, czy Twój domek drewniany został dopiero, co wybudowany, czy ma już kilka ładnych lat – proces konserwacji należy zacząć od zaraz. Powszechnym błędnym przekonaniem nabywców domków z drewna jest to, że takie domy są odporne na warunki pogodowe bez ingerencji właściwych środków ochronnych. Jednak użycie tego typu produktów to podstawa.

Każdy rodzaj domu mieszkalnego (nawet z betonu czy cegły) wymaga odpowiedniej pielęgnacji i zaangażowania. Natomiast, jeśli chodzi o domki drewniane, to taką pielęgnację należy przede wszystkim wykonywać częściej, ponieważ największymi wrogami domków z drewna są wilgoć, ekspozycja na słońce, ekstremalne temperatury, owady i mikroorganizmy. Oto kilka sposobów, aby Twój domek drewniany był trwały i piękny przez cały rok.

Sprawdzaj swój domek drewniany raz w roku

Niewiele osób wie, że ich domek drewniany wymaga dokładnej inspekcji wizualnej co najmniej raz w roku. Dzieje się tak, ponieważ drewno jest narażone na liczne czynniki zewnętrzne, które w znacznym stopniu uszkadzają jego strukturę. Według badań, nadmierne promienie słoneczne rozkładają ligninę w komórkach drewna, osłabiając tym samym włókna i powodując tworzenie się pęknięć i szpar. Co więcej, słońce – niezależnie o tego jak bardzo jest intensywne – powoduje wysychanie i starzenie się drewnianej struktury. Dlatego, podczas inspekcji domków drewnianych należy szukać takich niedoskonałości, jak:

 • Wyblakłe, odbarwione drewno;
 • Ciemne plamy, które mogą wskazywać na rozwój pleśni;
 • Uszkodzenia strukturalne drewna;
 • Przerwy między kłodami, które umożliwiają przenikanie wody, powietrza i owadów;
 • Pęknięcia i szpary.

W zależności od tego gdzie mieszkasz, możesz być bardziej lub mniej narażony na pewne problemy związane z utrzymaniem domku drewnianego. Na przykład, drewno może rozkładać się szybciej na bardziej nasłonecznionych lub wilgotnych terenach. Należy jednak pamiętać, że wszystkie domki drewniane wymagają konserwacji – prędzej czy później, wszystkie pokazują oznaki starzenia się. Dlatego, tak ważne jest regularne (coroczne) sprawdzanie drewnianej struktury domu.

Czyść drewnianą elewację

Regularne czyszczenie zewnętrznej części domku drewnianego jest niezwykle istotnym krokiem jego konserwacji, ponieważ może zapobiec konieczności przyszłych, kosztownych napraw. Ta kwestia jest stosunkowo ważna, jeśli farba lub bejca wymaga odświeżenia. Należy nakładać nową warstwę produktu tylko i wyłącznie na oczyszczoną powierzchnię, na której nie ma śladu brudu, pyłków, pajęczyn, ptasich odchodów, pleśni i innych zanieczyszczeń. Tylko wtedy substancja będzie dobrze przylegać do powierzchni drewna i nie powstaną mało estetyczne grudki. Warto jest dodać, że nawet nowo zbudowany domek drewniany wymaga porządnego oczyszczenia. Do tego celu możesz użyć środku do czyszczenia drewna o niskim pH, niezawierającego wybielaczy. Eksperci sugerują również słabe rozcieńczenie wody z płynem do naczyń lub mydłem. Wybraną przez siebie substancję powinno nakładać się gąbką lub szczotką o miękkim włosiu, aby nie uszkodzić struktury drewna. Podczas procesu mycia drewna należy zacząć od dołu, aby zapobiec powstawaniu zacieków i należy czyścić dokładnie każdy obszar przez 20 do 30 minut za każdym razem. Potem spłucz całość wodą z węża ogrodowego lub myjką ciśnieniową z dyszą niskociśnieniową.

Usuwaj pleśń i grzyby

Nie ma wątpliwości co do tego, że domki z drewna są niezwykle urokliwe. Jednak oprócz tego są również bardzo podatne na rozwój pleśni i grzybów – zwłaszcza, jeśli na zewnątrz nie ma dobrej cyrkulacji powietrza. Jednym ze sposobów na usunięcie plam pleśni i grzybów oraz na przywrócenie drewnianej strukturze jej naturalnego, pięknego koloru jest zastosowanie produktu czyszczącego na bazie nadwęglanu, zaraz po umyciu drewna. Alternatywą do usuwania pleśni lub grzybów jest domowej roboty mieszanka, w której skład wchodzi:

 • 1 szklanka fosforanu triodowego lub detergentu bez amoniaku;
 • 1 litr domowego wybielacza;
 • 3 litry ciepłej wody.

Tak przygotowany roztwór należy nanieść na obszary dotknięte pleśnią za pomocą ręcznego spryskiwacza. Należy również pamiętać o środkach ochronnych – zawsze nakładaj roztwór w okularach ochronnych i gumowych rękawiczkach. Gdy pokryjesz drewno domową miksturą na pleśń, pozostaw ją na 5 do 10 minut, a następnie spłucz dokładnie czystą wodą pod ciśnieniem. Jest szczególnie ważne, aby o tym pamiętać, ponieważ chlor pozostawiony na drewnie uszkodzi wszelkie nałożone warstwy środka ochronnego.

Nakładaj środek ochronny

Bez wątpienia, domki drewniane wymagają nałożenia środków ochronnych, aby drewno było zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Jednak, mimo że Twój domek z drewna będzie na pewno wymagał bejcy lub farby, to należy pamiętać, że częstotliwość w dużej mierze zależy od lokalizacji i zużycia. Nie nakładaj automatycznie produktu na powierzchnię drewna każdego roku jako środek zapobiegawczy, ponieważ może stać się tak gęsty, że zacznie się łuszczyć.Jak sprawdzić, czy domek z drewna potrzebuje nowej warstwy środka ochronnego?Sprawdź stan starej farby lub bejcy, najlepiej po opadach deszczu lub po umyciu zewnętrznej części domu. Czy krople wody spływają po drewnie? Jeśli tak, to warstwa środka jest jeszcze w dobrym stanie. Natomiast, jeśli drewno będzie pochłaniać wodę to konieczne jest nałożenie nowej warstwy. Jak to zrobić? Oto wskazówki dotyczące skutecznego malowania domku drewnianego:

 • Przed nałożeniem bejcy lub farby przetestuj ją na małym obszarze, ponieważ kolor zmieni się po wyschnięciu.
 • Bejcę lub farbę należy mieszać co 15 do 20 minut, na przykład za pomocą pędzla, aby zapewnić równomierne pokrycie.
 • Zawsze pracuj na jednej ścianie na raz, a potem poruszaj się całkowicie po całej kłodzie.
 • Upewnij się, że pogoda na malowanie jest odpowiednia, nie może być zbyt wilgotno, a sucho i słonecznie.

Dzięki tym wskazówkom, nakładanie nowej warstwy środka ochronnego do drewna będzie niezwykle efektywnym i przyjemnym zajęciem. Ponadto, należy wspomnieć, że nakładanie bejcy lub farby powinno zaczynać się od góry do dołu, a nie na odwrót, ponieważ tylko tak zapobiegniesz powstawaniu mało estetycznych zacieków. Pamiętaj również, aby robić to w swoim tempie – tylko wtedy efekt będzie najlepszy.

Podsumowując, z całą pewnością konserwacja domków drewnianych nie należy do najłatwiejszych zadań. Jednak warto jest pamiętać, że efekty pielęgnacji drewna na pewno będą zauważalne i opłacalne – można powiedzieć, że jest to długoletnia korzyść. Co więcej, domki drewniane to na tyle niezwykłe konstrukcje (nie wiadomo dokładnie co, ale coś niesamowitego jest w naturalnym drewnie), że warto jest poświęcić trochę czasu i energii na ich dokładną konserwację. Dzięki temu, będziesz mógł cieszyć się zaletami swojego domku z drewna przez wiele długich lat – czy może być lepszy dowód na to, że wysiłek się opłacił?