/Domowe udogodnienia dla osób niepełnosprawnych

Domowe udogodnienia dla osób niepełnosprawnych

Jeśli na co dzień nie mamy bezpośredniego kontaktu z osobami niepełnosprawnymi, często nie zwracamy uwagi na szereg kwestii związanych z odpowiednim przystosowaniem domu. Nigdy jednak nie wiemy, czy taka sytuacja z dnia na dzień nie zacznie nas dotyczyć. Warto zatem zadbać o to, żeby dom można było łatwo i sprawnie przystosować przy minimalnych nakładach finansowych i czasowych. Na co zwracać uwagę i jakie elementy są niezmiernie przydatne w domach, w których mieszka osoba jeżdżąca na wózku? O tym opowiemy poniżej.

Dom funkcjonalny – wprowadzanie podstawowych udogodnień

W domu, w którym żyją na co dzień osoby niepełnosprawne, należy wprowadzić szereg udogodnień, usprawniających codzienne przemieszczanie się oraz wykonywanie wielu czynności.

Oczywiście nie na wszystkie kwestie mamy wpływ, gdy kupujemy mieszkanie lub dom z drugiej ręki. Podstawowym elementem przy aranżowaniu przestrzeni dla osób na wózku jest bowiem dostępność do wszystkich pomieszczeń, co ma ścisły związek z szerokością wszystkich korytarzy i przejść.

Aby można było się nimi swobodnie przemieszczać na wózku, powinny mieć one szerokość nie mniejszą niż 120 centymetrów. W niektórych szczególnych przypadkach, gdy wymagają tego względy konstrukcyjne, przejazd tego typu może być zwężony do 90 centymetrów, przy założeniu, że nie będzie on wtedy dłuższy niż 150 centymetrów.

Przy wąskich korytarzach trzeba też zwrócić szczególną uwagę na drzwi. Nie mogą się one otwierać na zewnątrz, w stronę takiego wąskiego przejazdu. Znacząco utrudniłoby to bowiem przemieszczanie się.

Jeśli budujemy dom od podstaw, warto zwrócić na to uwagę już w fazie projektowania. Nie będzie to specjalnie uciążliwe, a może się okazać, że w pewnym momencie może stać się naprawdę przydatne.

Co jeszcze trzeba uwzględnić? Nie powinniśmy oczywiście zapominać o wysokich progach oraz ewentualnych stopniach pomiędzy pomieszczeniami. Należy je zniwelować lub wprowadzić łagodne podjazdy, które umożliwią przejazd na wózku.

Odpowiednia wysokość oraz rozmieszczenie wszystkich domowych sprzętów

Zasięg ramion osoby na wózku jest nieco inny niż w przypadku użytkowników stojących, dlatego układ wszystkich sprzętów w domu musi również ulec zmianie.

Dotyczy to wszystkich pomieszczeń domowych, w tym zwłaszcza kuchni. Wszelkie podstawowe, często używane sprzęty nie powinny znajdować się powyżej jednego metra, a pozostałe nie wyżej niż 135 centymetrów.

Sterowanie domowymi urządzeniami – włączniki i zarządzanie zdalne

Niezbędne jest także dostosowanie wszystkich włączników światła oraz gniazdek elektrycznych. Muszą się one znajdować na wysokości poniżej metra od podłogi, aby zapewniać zawsze komfortowy dostęp.

Innym sposobem na rozwiązanie sytuacji jest wprowadzenie zdalnego sterowania oświetleniem oraz pozostałymi instalacjami domowymi.

Wielkim wsparciem dla osób niepełnosprawnych jest na przykład nowoczesny system Smart House, który pozwala na zcentralizowanie zarządzania wszystkimi domowymi sprzętami. Odbywa się ono za pośrednictwem specjalnych, dotykowych paneli, pilotów, a nawet aplikacji na smartfona. Z ich pomocą wyłącza i wyłącza się wszystkie urządzenia wpięte do systemu, zarządza całymi grupami produktów, a nawet zapisuje preferowane ustawienia do wykorzystania w przyszłości.

Udogodnienia w łazienkach i sypialniach

Łazienki są przestrzeniami, w których muszą pojawić się szczególne udogodnienia. Montuje się w nic zatem specjalne uchwyty, ułatwiające podnoszenie się lub bezpieczne podtrzymanie się podczas wykonywania wszelkich czynności higieniczno-pielęgnacyjnych.

Najczęściej trwałe uchwyty metalowe przytwierdza się do ścian lub krawędzi wanny lub prysznica.

Także aranżacja sypialni wymaga odpowiedniego ustawienia wszystkich elementów. Należy oczywiście zapewnić dojazd wózkiem do wszystkich mebli. Z jednej strony łóżka musi być zapewnione minimum 90 cm szerokości przejazdu. Kluczowa jest także konstrukcja samego łóżka, które nie powinno być wyższe niż 0,5 m wzwyż od poziomu siedziska wózka. W sypialni zdalne zarządzanie oświetleniem staje się też bardzo ważne – pozwala na bezproblemowe sterowanie wszystkimi lampami bez konieczności podnoszenia się z łóżka.

Dom dla osoby niepełnosprawnej – wygoda i komfort bez większych trudności

Dostosowanie przestrzeni domowej do potrzeb osób niepełnosprawnych jest niezmiernie ważne i wymaga szczególnej uwagi. Dzięki wprowadzeniu wymienionych powyżej elementów wykonywanie wszelkich codziennych czynności staje się zdecydowanie prostsze i wygodniejsze.

***

Potrzebujesz dostosować domowe instalacje do potrzeb osoby niepełnosprawnej? Odwiedź stronę Gajwer.pl i poznaj porady specjalistów w tym temacie.