/Domy z prefabrykatów – z fabryki pod klucz?
domy prefabrykowane

Domy z prefabrykatów – z fabryki pod klucz?

Z solidnością i trwałością głównie kojarzą się domy budowane w technologii murowanej. W budownictwie wielorodzinnym technologia ta jest jedyną i nie ma sobie równej. Domy jednorodzinne powstają jednak w różnych technologiach, w których np. drewno odgrywa ważną rolę lub jest materiałem dominującym. Domy z prefabrykatów wykorzystują drewno nie tylko jako podstawowy materiał konstrukcyjny, ale także do pokrycia elewacji oraz wnętrz. Co jeszcze warto wiedzieć o technologii tzw. domów prefabrykowanych?

Hurtownia domów?

Prefabrykacja domów polega na wyprodukowaniu wielkogabarytowych elementów konstrukcji domu na terenie hal produkcyjnych wykonawcy. Połączenie tych modułów w konstrukcyjną całość odbywa się po przewiezieniu ich na plac budowy. W tzw. fabryce domów wykorzystuje się szereg specjalistycznych, wielkoformatowych maszyn do precyzyjnej obróbki materiałów. Maszyny te na placu budowy pojawić się nie mogą. To na nich ekipy fachowców przygotowują np. gotowe do montażu elementy szkieletu dachu, kompletne moduły ścian nośnych i działowych, etc. Szereg ważnych i skomplikowanych elementów tam właśnie powstaje. Prefabrykowana jest każda konstrukcja, którą można przygotować wcześniej. Opracowywane technologicznie i fabrycznie montowane elementy oraz moduły nie są materiałowo jednorodne. Prefabrykacja znacznie przyśpiesza budowę. Dom jednorodzinny do tzw. stanu surowego zamkniętego może być doprowadzony w terminie nawet kilku tygodniu.

Domy z prefabrykatów – wiesz, za co płacisz

Planując budowę domu metodą tradycyjną musimy się liczyć z prawdopodobnym wzrostem zapotrzebowania na niektóre materiały budowlane. Wraz z trwaniem prac budowlanych i upływem czasu, cena hurtowa materiałów może rosnąć. Zwykle tak właśnie się dzieje. Z tego powodu koszt budowy domu murowanego może znacznie odbiegać od tego oszacowanego przed rozpoczęciem inwestycji. W trakcie doprowadzania inwestycji do stanu surowego zamkniętego lub stanu deweloperskiego uzyskać oszczędności raczej trudno – takie zabiegi trudno uznać za racjonalne. Na tym etapie nie warto oszczędzać ani na precyzji, ani na jakości materiałów, ani na fachowości wykonania. Dla chcących uniknąć niespodzianek kosztowych inwestycja w dom z prefabrykatów jest wyborem słusznym.

Drewniane domy z prefabrykatów to technologia, w której skomplikowane wielowarstwowe moduły budynku powstają w zaciszu hal fabrycznych wykonawcy. Technologia prefabrykacji pozwala wykonać nowoczesny i energooszczędny dom jednorodzinny według dowolnie wybranego projektu. Po wykonaniu i dostarczeniu modułów na miejsce inwestycji, doświadczone ekipy budowlańców przystępują do ich precyzyjnego montażu na przygotowanej już pasywnej płycie fundamentowej. Prefabrykacja znacznie skraca czas trwania budowy wymarzonego domu, a tym samym chroni partnerów (inwestora i wykonawcę) przed cenowymi zawirowaniami na rynku materiałowym.

Gotowy dom z fabryki?

Firmy oferujące domy z prefabrykatów nie mają przed swoimi klientami tajemnic. Opis technologii znajdziemy na licznych stronach internetowych, na których prezentowana jest m.in. w postaci zdjęć z licznych realizacji. W wielu przypadkach technologia prefabrykacji domów objaśniana jest też na filmach. Dzięki nim możemy przyjrzeć się m.in. procesowi powstawania modułów w halach fabrycznych, zobaczyć przebieg ich montażu u inwestora, poznać ich strukturę. Prezentacje pozwalają poznać nasz przyszły dom niejako od podszewki.

Poszukując producenta domów prefabrykowanych warto zapoznać się z ofertą firmy Eko House z Krakowa. Wstępne informacje uzyskamy kontaktując się z wykonawcą telefonicznie, jakkolwiek nic nie zastąpi wizyty w biurze firmy i bezpośredniej rozmowy z jej przedstawicielem. Im więcej przejrzanych ofert oraz im więcej rozmów z potencjalnymi wykonawcami, tym większa pewność, że z dokonanego wyboru będziemy zadowoleni tak samo przed, jak i po zakończeniu inwestycji. Właściwy wybór technologii budowy oraz wybór wykonawcy zdecyduje o komforcie naszego życia na lata. Dom z prefabrykatów może spełnić pokładane w nim oczekiwania.

Fot. Pixabay.com