/Drzwi wewnętrzne przylgowe a bezprzylgowe – czym się różnią i które wybrać?

Drzwi wewnętrzne przylgowe a bezprzylgowe – czym się różnią i które wybrać?

Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych jest kluczowy, jeśli chodzi o funkcjonalność i estetykę pomieszczenia. Dwa najpopularniejsze rodzaje drzwi wewnętrznych to modele przylgowe i bezprzylgowe. Czym się różnią i które z nich wybrać?

Po czym rozpoznać drzwi bezprzylgowe?

Drzwi bezprzylgowe: https://www.porta.com.pl/produkty/drzwi-bezprzylgowe najłatwiej jest rozpoznać po wykończeniu krawędzi skrzydła. W przypadku drzwi bezprzylgowych, krawędź skrzydła tworzy z ościeżnicą jedną płaszczyznę. Warto również wspomnieć o zawiasach, które są ukryte w ościeżnicy i nie widać ich po zamknięciu drzwi. Konstrukcja drzwi bezprzylgowych sprawia, że doskonale wpasowują się w estetykę wnętrz utrzymanych w stylu industrialnym lub minimalistycznym.

Jakie są najważniejsze informacje na temat drzwi bezprzylgowych?

 • Nie mają widocznej przylgi na krawędzi drzwiowej
 • Ich konstrukcja nie wymaga tak precyzyjnego dopasowania do ościeżnicy, jak ma to miejsce w przypadku drzwi przylgowych
 • Mają estetyczny i minimalistyczny wygląd
 • Mają mniejszą szczelność izolacyjną niż drzwi przylgowe, co może negatywnie wpływać na izolacyjność termiczną i akustyczną pomieszczeń

Czym charakteryzują się drzwi przylgowe?

Drzwi przylgowe od bezprzylgowych najłatwiej jest odróżnić przyglądając się krawędzi skrzydła w momencie, gdy pozostają one zamknięte. W drzwiach bezprzylgowych zawiasy są niewidoczne, a krawędź skrzydła licuje się ze ścianą tworząc gładką powierzchnię. Drzwi bezprzylgowe sprawiają zatem wrażenie „wtopionych w ścianę”.  Dzięki temu wyglądają nowocześnie, minimalistycznie i elegancko. Natomiast w drzwiach przylgowych krawędź skrzydła wyraźnie odstaje od ściany i zachodzi na ościeżnicę, a zawiasy pozostają widoczne. Konstrukcja drzwi przylgowych sprawia, że świetnie prezentują się we wnętrzach utrzymanych w stylu klasycznym lub tradycyjnym.

Co warto wiedzieć na temat drzwi przylgowych?

 • Mają widoczną krawędź, która zachodzi na ościeżnicę
 • Są ściśle dopasowane, co pozytywnie wpływa na szczelność pomieszczenia
 • Zapewniają wysoki poziom izolacyjności termicznej i akustycznej
 • Chronią pomieszczenia przed wzajemnym przenikaniem dźwięków i zapachów

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – czym się różnią?

Jakie są najważniejsze różnice między drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi?

 • Wygląd skrzydła

Drzwi bezprzylgowe można rozpoznać po skrzydle, które wraz z ościeżnicą tworzy jedną płaszczyznę. W drzwiach przylgowych, na krawędzi skrzydła znajduje się wcięcie, które zachodzi na ościeżnicę, kiedy drzwi są zamknięte.

 • Konstrukcja zawiasów

W drzwiach przylgowych zawiasy pełnią rolę nie tylko czysto mechaniczną, ale też ozdobną. Wszystko dlatego, że są widoczne. Inaczej jest w przypadku drzwi bezprzylgowych, które są skonstruowane w taki sposób, że zawiasy są ukryte.

 • Montaż skrzydła

Montaż drzwi przylgowych, choć jest nieco prostszy niż w przypadku wariantu bezprzylgowego, nadal wymaga fachowej wiedzy i precyzji, bez której całe przedsięwzięcie może zakończyć się niepowodzeniem. Drzwi bezprzylgowe dodatkowo posiadają system ukrytych zawiasów, co znacznie utrudnia ich osadzenie w świetle ościeżnicy i czyni to zadanie o wiele bardziej czasochłonnym. Profesjonalny montaż, zarówno drzwi przylgowych jak i bezprzyglowych, wykonany przez certyfikowanych monterów gwarantuje, że drzwi będą nam służyć przez długie lata.

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe – które wybrać?

Drzwi przylgowe to dobry wybór do pomieszczeń, w których ważną funkcję pełni szczelność izolacyjna. Chodzi tu np. o pokoje, w których działa klimatyzacja lub ogrzewanie. Dzięki przylgowej konstrukcji drzwi, w pomieszczeniu łatwiej będzie zachować pożądaną temperaturę powietrza. Drzwi przylgowe sprawdzą się również wszędzie tam, gdzie domownicy potrzebują większej prywatności, czyli np. w sypialni rodziców lub w pokoju dziecka. Drzwi przylgowe będą najlepiej pasować do wnętrz klasycznych. Sprawdzą się również w mieszkaniach urządzonych w stylu retro.

Drzwi bezprzylgowe to odpowiednie rozwiązanie do pomieszczeń, w których szczelność izolacyjna nie odgrywa kluczowej roli. Można je umieścić np. w kuchni lub w gabinecie. Drzwi bezprzylgowe przypadną do gustu miłośnikom minimalistycznego stylu. Będą pasować do wnętrz w stylu skandynawskim, ale też nowoczesnym.

Jeśli nadal ciężko Ci podjąć decyzję, sprawdź ten artykuł: https://www.porta.com.pl/otworzsiena/drzwi/czym-roznia-sie-drzwi-przylgowe-od-bezprzylgowych.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które będą lepsze?

Decyzja o tym, jakie drzwi wybrać: przylgowe czy bezprzylgowe, należy do jednej z najważniejszych, podczas urządzania wnętrza. Obydwa rodzaje drzwi różnią się detalami. Warto zwrócić na nie uwagę, by podjąć właściwą decyzję. Najważniejsze pytanie, jakie warto sobie zadać to: co jest ważniejsze: dobra izolacyjność czy względy estetyczne?

Jeśli zależy Ci na wysokim poziomie izolacyjności, postaw na drzwi przylgowe. Z kolei, gdy względy estetyczne biorą górę, wybierz drzwi bezprzylgowe. Jeśli masz wątpliwości, możesz skonsultować się z fachowcem. Specjalista, analizując potrzeby domowników oraz wymagania konkretnych pomieszczeń doradzi, jakie drzwi będą najlepsze.

Artykuł sponsorowany