/Ekologiczne budowanie z płytami g-k to obecnie optymalne rozwiązanie

Ekologiczne budowanie z płytami g-k to obecnie optymalne rozwiązanie

Polacy coraz więcej wagi przywiązują do materiałów, którymi się otaczają. Jeśli mają wybór, stawiają na rozwiązania jak najbardziej zbliżone do natury i takie, które jej nie szkodzą. Ekologiczny styl życia stał się modny i uznany jako optymalny dla zdrowia i środowiska naturalnego. Ogromne znaczenie ma nie tylko bycie eko w codziennym życiu, ale stworzenie sobie jak najbardziej naturalnych warunków do życia, a co się z tym wiąże postawienie na ekologiczne rozwiązania w budownictwie, takie jak płyty g-k.

Dlaczego płyty g-k można uznać za ekologiczne? 

Płyty g-k, czyli gipsowo-kartonowe, jak sama nazwa wskazuje, wytwarzane są z pochodzącego z natury gipsu i wytwarzanej między innymi z makulatury celulozy. O przyjaznej człowiekowi naturze gipsu wiedzieli już nasi przodkowie, którym służył do pokrywania ścian. O ile w dawnych czasach ludzie stosowali te rozwiązania raczej intuicyjnie, lub w oparciu o doświadczenia przekazywane z pokolenia na pokolenia, obecnie istnieją dowody naukowe, które potwierdzają dobroczynny wpływ gipsu na człowieka i środowisko. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na blogu https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/sucha-zabudowa/plyty-g-k-sa-eko.  

Co wiadomo dzisiaj o gipsie i jakie korzyści daje stosowanie płyt g-k? 

Takie cechy gipsu, jak niska przewodność cieplna i wysoka przepuszczalność pary wodnej sprzyjają wytworzeniu w domu odpowiedniego mikroklimatu. Kiedy w powietrzu jest dużo wilgoci, chłonie ją, aby oddać wtedy, gdy aura stanie się zbyt sucha. Jest przyjazny dla alergików, ponieważ nie gromadzi kurzu i jest bezzapachowy.  

Neutralny odczyn gipsu zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni, co jest ogromną zaletą. Wytworzone z niego płyty g-k skutecznie redukują hałas, a do tego zawierają tylko śladowe ilości pierwiastków promieniotwórczych, znacznie mniej niż tradycyjna cegła. Do tych ogromnych zalet dla człowieka, dochodzą również korzyści dla środowiska. Produkcja płyt g-k, podobnie jak i utylizacja nie wywiera na nie szkodliwego wpływu, a do tego można je poddawać recyklingowi.  

Duże możliwości płyt g-k i ich zalety sprawiają, że są one coraz powszechniej używane w budownictwie i remontach. Zachęcają do tego także bardzo korzystne ceny.