/Elektrozaczep do furtki, drzwi lub bramy – wszystko co powinieneś wiedzieć

Elektrozaczep do furtki, drzwi lub bramy – wszystko co powinieneś wiedzieć

Z pewnością każdy z nas, co najmniej raz, zetknął się z praktycznym zastosowaniem elektrozaczepu, kiedy stojąc przed zamkniętą furtką lub drzwiami wejściowymi do klatki schodowej w bloku i naciśnięciu przycisku dzwonka lub domofonu usłyszał charakterystyczne brzęczenie oznaczające ich odblokowanie.

Elektrozaczep do furtki, drzwi lub bramy

Elektrozaczep to proste urządzenie elektromechaniczne przeznaczone do zdalnego otwierania, a właściwie odblokowywania umożliwiającego otwarcie, drzwi, furtek i bram montowane, na ogół w ościeżnicy i współpracujące z zamkiem zapadkowym lub zapadkowo-zasuwkowym.

W korpusie elektrozaczepu znajduje się ruchoma zapadka i cewka zasilana prądem stałym lub zmiennym. Przy braku napięcia zapadka jest zablokowana. Jeśli do cewki doprowadzimy prąd powstałe pole elektromagnetyczne spowoduje odblokowanie zapadki umożliwiające otwarcie drzwi. Elektrozaczepy wykonuje się z odpornych na korozję materiałów, więc nadają się zarówno do instalacji wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jednak nalezy je chronić przed zalaniem, wpływami atmosferycznymi i zamalowaniem farbą.

Symetryczny kształt większości modeli elektrozaczepów sprawia, że mogą być one montowane do lewych, prawych i dwuskrzydłowych drzwi i furtek. Do montażu w profilach aluminiowych i ościeżnicach z PCV są stosowane specjalne, wąskie elektrozaczepy.

Typowe napięcie zasilania 12V sprawia, że do zasilania elektrozaczepu wystarczy transformator dzwonkowy lub napięcie z instalacji domofonowej. Zaczepy zasilane napięciem 24V są przeznaczone do specjalnych zastosowań.

Elektrozaczep z blokadą

Elektrozaczep z blokadą znajduje zastosowanie tam, gdzie przez jakiś czas furtka lub drzwi będą dość często otwierane i zamykane np. w związku z dostawą, imprezą, przyjściem lub wyjściem z pracy. Elektrozaczep posiada dźwignię blokady, która umożliwia mechaniczne odblokowanie zapadki. Powrót dźwigni do pozycji blokującej zapadkę przywraca możliwość zdalnego sterowania zaczepem.

Elektrozaczep z pamięcią

Jeśli chcemy opuścić pomieszczenie/posesję bez użycia klucza lub klamki, pokonać więcej niż jedne drzwi albo przejście zajmuje więcej czasu przydatny okazuje się elektrozaczep z pamięcią. W zaczepie z pamięcią impuls elektryczny odblokowuje zapadkę, która, mimo zaniku napięcia, pozostaje odblokowana aż do czasu zamknięcia furtki lub drzwi, które spowoduje zablokowanie zapadki.

Elektrozaczep rewersyjny

W odróżnieniu od wcześniej wymienionych zaczepów elektrozaczep rewersyjny działa, zgodnie z nazwą, na odwrót. Aby furtka, brama lub drzwi pozostawały zablokowane wymagane jest ciągłe zasilanie cewki zaczepu. Odblokowanie zaczepu, a tym samym umożliwienie otwarcia furtki lub drzwi, następuje przy zaniku napięcia wywołanym rozłączeniem/przerwaniem obwodu zasilania cewki zaczepu lub awarią układu zasilania. Zaczepy rewersyjne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie w myśl przepisów BHP i przeciwpożarowych w przypadku awarii zasilania wszystkie drzwi i furtki muszą pozostawać otwarte, aby możliwa była ewakuacja. Dotyczy to, przede wszystkim, miejsc i pomieszczeń użyteczności publicznej np. kin, hal widowiskowych, itp.

Elektrozaczepy w sklepie Eltrox

Eltrox to największa w Polsce sieć sklepów stacjonarnych, oferująca profesjonalne systemy zabezpieczeń. Zakupy można również realizować za pośrednictwem sklepu internetowego Eltrox – https://www.eltrox.pl/. Zapraszamy po pełną ofertę!