/Farby olejne do drewna

Farby olejne do drewna

Konstrukcje, które wykonano z drewna, są bardzo popularne i znajdziemy je w wielu mieszkaniach oraz ogrodach. Aby mogły prezentować się efektownie oraz zachowywać swoje właściwości przez wiele lat, warto je odpowiednio dekorować i wykańczać. W takim przypadku pomocne okażą się między innymi farby olejne do drewna.

  1. Farba do drewna – podstawowe informacje
  2. Farby akrylowe do malowania drewna
  3. Emalia ftalowa
  4. Farby białe – ponadczasowa klasyka

Farby do drewna zapewniają wielu drewnianym wnętrzom i konstrukcjom zachowywać atrakcyjny wygląd.

Farba do drewna – podstawowe informacje

Do ożywiania wystroju placów zabaw, ogrodów lub dekoracji mebli domowych dość często używa się farb do drewna. Dodatkowo wiele farb dostępnych w sklepach można używać na różnych elementach, z którymi na co dzień bezpośredni kontakt mają dzieci.

Jeśli zależy Ci na odnawianiu lub nadawaniu żywych barw np. meblom ogrodowym, altance, werandzie lub drewnianym ogrodzeniom, warto zdecydować się na farbę do drewna tworzącą powłokę chroniącą przed czynnikami atmosferycznymi. W sklepach jest dostępnych wiele farb w szerokiej gamie kolorystycznej, co sprawia, że wszyscy mogą znaleźć potrzebny kolor. Preparaty pastelowe, stonowane, czy nawet bardzo intensywne to tylko przykłady z szerokiej gamy kolorystycznej.

Która farba do drewna jest najlepsza? Nie da się tego jednoznacznie wskazać. Każda z nich jest inna i w tym właśnie tkwi ich siła, bo każda lepiej się sprawdza w konkretnej sytuacji. Farbami olejnymi do drewna osiągniemy dobre rezultaty w trakcie malowania drewnianych płotów, renowacji mebli ogrodowych i odnawiania przedmiotów używanych na świeżym powietrzu.

Natomiast akrylowe farby do drewna nie charakteryzują się drażniącym zapachem, szybciej schną oraz są bezpieczną opcją dla dzieci, warto więc ich używać w trakcie malowania przedmiotów użytku domowego – tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że farby akrylowe do mebli częściej są dostępne w szerokiej palecie barw pastelowych niż emalie olejno-ftalowe.

Farby akrylowe do malowania drewna

Farby można używać do drewnianych elementów i nadawać im często całkowicie nowego, świeżego wyglądu. Farby akrylowe do powierzchni wykonanych z drewna służą np. do odnawiania starych mebli, ponieważ bardzo dobrze pokrywają oznaki starości i jednocześnie zachowują trwały kolor. Warto też wspomnieć, że akrylowe farby przeznaczone do malowania drewna są bezpieczne, bo nie wydzielają substancji szkodliwych. Bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, które urządzono w nieco surowym i stonowanym stylu. Oprócz tego używanie bieli na sufitach dodaje nieco jasności w pomieszczeniach.

W przypadku malowania elementów znajdujących się poza domem warto upewnić się, czy dana farba do drewna to preparat odpowiednio zabezpieczający drewno eksponowane na powietrzu.

Emalia ftalowa

Emalia olejno-ftalowa stosowana jest do dekoracyjno-ochronnego malowania drewna, tynków, drewnopochodnych materiałów i elementów stalowych oraz żeliwnych użytkowanych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, takich jak: drzwi, okna, meble, lamperie, ogrodzenia. Poleca się ją stosować w pomieszczeniach mieszkalnych, przeznaczonych na stały pobyt chorych w budynkach służby zdrowia oraz przeznaczonych na stały pobyt młodzieży i dzieci w budynkach oświaty, jak również w pomieszczeniach, które przeznaczono do przechowywania produktów żywnościowych (bez bezpośredniego kontaktu z żywnością). Główne zalety, jakie wykazuje emalia ftalowa Śnieżka to:

  • jest odporna na czynniki mechaniczne oraz atmosferyczne;
  • spełnianie wymagań pomieszczeń użyteczności publicznej i służby zdrowia;
  • trudno zapalna powłoka – klasa palności D-s1, d0;
  • cechują ją trwałe i żywe kolory;
  • doskonała wydajność i krycie.

Farby białe – ponadczasowa klasyka

Branża wnętrzarska co chwilę przedstawia nowe trendy. Projektanci wnętrz starają się prześcigać w wymyślaniu ciekawych i efektownych aranżacji poprzez stosowanie różnych trików. Trzeba jednak przyznać, że cały czas dostrzega się praktycznie niezmienną rzecz – ściany w białym kolorze to najczęstszy wybór! Skąd taka popularność bieli? Po pierwsze, biel to kolor neutralny, który z powodzeniem zdobi sufity i ściany w mieszkaniach, domach, sklepach i biurach. Po drugie, biel bardzo dobrze uzupełnia przeróżne kolorystyczne zestawienia (monochromatyczne, pastelowe, ciemne). Biały kolor zapewnia jednocześnie całkowitą czystość i elegancję. Dodatkowo kolor biały pozwala łatwiej się skoncentrować w pomieszczeniu.