/Frezy do obróbki MDF – jakie będą najlepsze?

Frezy do obróbki MDF – jakie będą najlepsze?

Jeśli zastanawiasz się, jakie frezy wybrać do obróbki MDF, zachęcamy do lektury naszego artykułu. Opisujemy w nim najpopularniejsze rozwiązania oraz radzimy, które z nich będą najlepsze. Dowiedz się, w jakie frezy do MDF warto zainwestować. Sklep techniczno-narzędziowy EBMiA.pl podpowiada jakie rodzaje frezów wybrać Zapraszamy!

Rodzaje frezów do MDF

Frezy dzielą się na wiele różnych rodzajów, jednak zdecydowanie najpopularniejszy jest ich podział na frezy do drewna oraz frezy do metalu. Warto także dodać, że biorąc pod uwagę zarówno twardość, jak i cechy fizyczne obrabianych materiałów, frezy mogą być wykonane z następujących materiałów:

– DIA – ten skrót oznacza diament polikrystaliczny, często przyjmuje się również skrót PCD lub PKD,

– HM – ten skrót oznacza węglik spiekany, często nazywany jest także widią,

– HSS – ten skrót oznacza stal szybkotnącą.

Bez względu na to, czy frezy wykonane są z diamentu polikrystalicznego, węglika spiekanego czy stali szybkotnącej, będą znakomicie nadawały się do obróbki MDF. Nie można jednak zapominać, że nie każde rozwiązanie będzie tak samo opłacalne. Należy bowiem zauważyć, że płyta pilśniowa, choć ma wiele plusów, takich jak elastyczność, izotropowość czy cena, to posiada też pewne minusy. Jednym z nich jest fakt, że taka płyta bardzo szybko tępi ostrza, a dodatkowo płyta MDF zawiera w klej, jak również zanieczyszczenia, które mogą uszkodzić krawędź tnącą. Ostrze będzie się zaś zużywało dużo szybciej niż przy standardowych zastosowaniach.

Zatem przy obróbce płyt MDF najlepszym wyborem okażą się frezy z węglika spiekanego (HM). Choć są one odrobinę droższe od frezów ze stali szybkotnącej (HSS), wykazują się także lepszą trwałością. Bardzo dobrze sprawdzają się podczas obróbki płyt oklejonych melaminą.

Z kolei do obróbki dużych ilości płyty MDF znakomicie sprawdzą się frezy z diamentu polikrystalicznego (DIA). Warto jednak pamiętać, że są one znacznie droższe od wspomnianych frezów ze stali szybkotnącej i węglika spiekanego. Natomiast na korzyść tych frezów przemawia fakt, że ich żywotność jest o wiele większa. Frezy diamentowe są bardzo wydajne oraz ekonomiczne.

Wysokiej jakości narzędzia skrawające takie jak frezy, wiertła, noże tokarskie, płytki skrawające, pogłębiacze, rozwiertaki, nawiertaki, pilniki obrotowe i wiele więcej znajdą Państwo w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl – https://www.ebmia.pl/1349-narzedzia-skrawajace