/Garaże blaszane – co musisz wiedzieć przed zakupem?
garaż blaszany

Garaże blaszane – co musisz wiedzieć przed zakupem?

Garaż blaszak zyskał popularność dzięki swojej niskiej cenie i bezproblemowemu montażowi. Początkowo, oprócz spełniania swojej podstawowej funkcji, czyli schronienia dla samochodu, służył jako zamykane miejsce do przechowywania narzędzi na prywatnych budowach. W taki sposób blaszane garaże wpisały się na stałe w scenerię przydomowych podwórek.

Ceny garaży blaszanych wahają się zwykle od dwóch do dziesięciu tysięcy złotych i zależne są m.in. od wymiarów blaszaka, rodzaju blachy wykorzystanej do jego wykonania, typu dachu oraz wersji bramy. Jeśli chcesz zobaczyć różnice pomiędzy poszczególnymi modelami, zobacz kategorię: garaże blaszane na stronie producenta Kar Stal.

Garaż blaszany – jak przygotować podłoże?

Teren, na którym ma został ustawiony garaż blaszany, musi być przede wszystkim wyrównany i wypoziomowany. Właśnie dlatego jeszcze przed zakupem warto wymierzyć odpowiedni obszar na działce, nie zapominając o zaplanowaniu odpowiednio wygodnego dostępu adekwatnego do gabarytów samochodu – w końcu do garażu będziemy często wjeżdżać i wyjeżdżać z niego.

Usunięcie nierówności terenu ma kluczowe znaczenie dla stabilności całej konstrukcji. Szczególną uwagę należy zwrócić na równą długość przekątnych przygotowanego prostokątnego obszaru oraz kąt prosty pomiędzy jego bokami. Jeśli w tej kwestii będą jakieś uchybienia, podłoga i ściany garażu z czasem mogą stracić swoje pierwotne kąty.

Na przygotowanie podłoża mamy kilka opcji:

  • kostka brukowa na całej powierzchni oraz sześć bloczków betonowych w kątach i na środku dłuższych boków (jeśli wybierzemy standardowy blaszak),
  • wyrównany grunt i bloczki betonowe,
  • betonowa wylewka na całej powierzchni,
  • betonowy fundament.

W każdym przypadku przed zakupem warto skontaktować się ze sprzedawcą, który doradzi najlepsze rozwiązanie i przedstawi dostępne opcje.

Garaż blaszany podwójny

To już niemal standard, że w każdej rodzinie posiadamy więcej niż jeden samochód. Często oprócz auta prywatnego mamy pojazd służbowy albo vana lub suva do wygodnych rodzinnych wyjazdów czy przewożenia dużych przedmiotów. Nawet jeśli są to dwa nieduże samochody służące przede wszystkim do dojazdów do pracy, kwestia garażowania może być problematyczna. W takich wypadkach świetnie sprawdzają się garaże blaszane podwójne.

Garaże dwustanowiskowe można skonfigurować według swoich potrzeb i preferencji. Wybieramy rodzaj blachy – ocynkowaną lub akrylową, której kolor można wybrać z katalogu. Dostępne są także garaże drewnopodobne, wykonane z blachy imitującej wygląd i kolor drewna. W zależności m.in. od ilości dostępnego miejsca wybieramy pomiędzy bramą dwuskrzydłową i uchylną. Różne opcje dostępne są także w kwestii dachu – możemy zdecydować się na jedno- lub dwuspadowy.

Przy planowaniu ustawienia podwójnego blaszanego garażu warto wziąć pod uwagę różne opcje montażu bramy. W najpopularniejszym wariancie dwa wjazdy znajdują się na dłuższym boku garażu, tuż obok siebie. Alternatywą do takiej konfiguracji jest stworzenie garażu przelotowego (opcjonalnie ze ścianą grodziową wewnątrz), w którym bramy zamontowane są na przestrzał, po obu stronach. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie na wąskich działkach, o ile wystarczy miejsca na wjeżdżanie zarówno z przodu, jak i z tyłu. W podłużnym garażu można też parkować samochody jeden za drugim, korzystając tylko z jednej bramy, jednak takie rozwiązanie bywa mało wygodne.

Podwójny garaż blaszany może łączyć w sobie funkcję parkowania pod zadaszeniem z kącikiem majsterkowicza lub składzikiem na narzędzia. Także właściciele quadów i motocykli chętnie korzystają z takiego rozwiązania. Duży garaż to remedium na brak miejsca w domu na przechowywanie sprzętu ogrodowego, sportowego czy sezonowych ozdób, np. choinki.

Jeśli szukasz czegoś takiego dla swoich pojazdów, zajrzyj na stronę: garaż blaszany dwustanowiskowy, na której producent prezentuje dostępne modele.