/Gmina Iława chce uratować zabytkową kamienicę – podaje info Iława
Info Iława: burmistrz kupi mieszkania w zabytkowej kamienicy

Gmina Iława chce uratować zabytkową kamienicę – podaje info Iława

Z interesującą i pożyteczną inicjatywą wystąpił burmistrz Iławy. Jak dowiedział się portal InfoIława, burmistrz jest zainteresowany kupnem wszystkich mieszkań z zabytkowej kamienicy, która znajduje się na Kościuszki 27.

– Właścicielami planowanych do nabycia lokali są osoby fizyczne – informuje portal infoilawa.pl Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski.  – Oprócz [wymienionych powyżej] mieszkań będących przedmiotem uchwały pozostaną jeszcze dwa, których właściciele wyrazili wolę zamiany na inne lokalizacje – dodaje. – Aby rozpocząć dalsze działania związane z ich kupnem, niezbędna jest zgoda Rady Miejskiej w Iławie. 

Gmina zainteresowana zakupem mieszkań w zabytkowej kamienicy – informuje infoIława

Jak się dowiadujemy, gmina Iława rozpoczęła starania o wykup czterech lokali we wpisanej do rejestru zabytków kamienicy przy ul. Kościuszki 27. Częściowo należy już ona do miasta, jednak właścicielami 4 mieszkań pozostają osoby fizyczne. Chodzi o lokale nr 4 o powierzchni 51,35 m2, nr 5 o powierzchni 50,68 m2, nr 5a o powierzchni 12,98 m2 oraz nr 6 o powierzchni 39,84 m2. Zgodnie z informacjami info iława cena nie jest ustalona i ma ją określić rzeczoznawca.

Do sfinalizowania transakcji potrzebna jest zgoda Rady Miejskiej. Jak twierdzi Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy, oprócz wspomnianych mieszkań przedmiotem uchwały będą jeszcze 2 lokale, których właściciele zgodzili się na zamianę na inną lokalizację. 

Co dalej z budynkiem?

Pozyskaną nieruchomość gmina Iława planuje docelowo włączyć do swojego komunalnego zasobu mieszkaniowego.

Wg info iława zgodnie z deklaracją burmistrza Kopaczewskiego celem jest również chęć poprawienia stanu kamienicy i uratowania tego ciekawego budynku. W mieście bowiem nie ma wielu zabytków i inwestycja ta wpłynęłaby na wizerunek miasta.

Historia zabytkowej kamienicy na Kościuszki 27

Budynek, wzniesiony w stylu pałacyku renesansowego, pochodzi z początku XX wieku. Został zbudowany przez ówcześnie wpływową rodzinę ziemiańską von Reibnitz. Kamienicę wyróżnia zwłaszcza elewacja frontowa, z pięknymi detalami architektonicznymi, oryginalną balustradą i efektownymi kolumnami.