/Idealna lampa do przedpokoju – jak ją wybrać?

Idealna lampa do przedpokoju – jak ją wybrać?

Oświetlenie do przedpokoju często traktowane jest po macoszemu. Zmiana odzieży czy butów nie zajmuje przecież wiele czasu, a i rozmiar pomieszczenia zazwyczaj nie pozostawia zbyt wielkiego pola do popisu przy aranżacji. Dlatego też w przedpokoju często lądują przypadkowe lampy przewieszone z innych pomieszczeń bądź takie, które są wynikiem pospiesznych, nieprzemyślanych zakupów.

Lampa do przedpokoju – zadania

Takie myślenie jest jednak błędne. Przy pomocy właściwie dobranych lamp do przedpokoju można nie tylko optycznie go powiększyć, ale i dodać mu urody, tak, by charakterem nie ustępował pozostałej części mieszkania. Nie zapominajmy też, że w przedpokoju krzyżują się wszystkie drogi komunikacyjne w domu, więc miejsce to musi być dobrze doświetlone, tak, by było po prostu bezpieczne – mówi ekspert ze sklepu lampy.pl.

Do przedpokoju zazwyczaj nie trzeba światła o dużej mocy. Nawet jeśli często korzystamy z wiszącego tam lustra, to są to zazwyczaj jakieś szybkie poprawki przed wyjściem z domu i upewnienie się, że całość prezentuje się w porządku. Jedna, centralnie umieszczona lampa sufitowa do przedpokoju z powodzeniem spełni swoje zadanie.

Jaka lampa do ciemnego przedpokoju?

W ciemnych pomieszczeniach bez światła dziennego sprawdzą się plafony, lampy podsufitowe, reflektorki czy podwieszane listwy. Styl lampy powinien być dobrany do oświetlenia w pozostałych pomieszczeniach i budować nastrój domowego ciepła i przytulności.

Lampa do przedpokoju – inspiracje

Lampy do przedpokoju i korytarza dobieramy do kształtu wnętrza. W długich pomieszczeniach można pomyśleć nawet o 2-3 lampach zamontowanych w ciągu oświetleniowym, które zapewnią równomierne światło. Mogą to być np.: lampy podsufitowe. Tu istotna jest wysokość pomieszczenia. Zwisające lampy czy żyrandole optycznie pomniejszą pomieszczenie i będą przeszkadzać – dodaje ekspert portalu lampy.pl.

Urodę nowoczesnego wystroju pięknie podkreślają lampy do przedpokoju w stylu industrialnym. Ten design będzie też pasował do wnętrz urządzonych klasycznie lub w stylu skandynawskim. Jeśli jednak zależy nam na przytulności, można sięgnąć po lampy sufitowe z abażurem. Tkanina dodaje uroku i można ją dobrać tak, aby kolorem lub motywem pasowała do kolorystyki ścian czy mebli.

Można też postawić na bardziej designerskie rozwiązania i wybrać np.: lampę do przedpokoju z oryginalnym, przestrzennym kloszem czy wykonaną z ciekawego materiału. Przykładem może tu być chociażby wyjątkowo efektowna lampa, która została wykonana ze szkła pokrytego cienką warstwą metalu. Przy wyłączonej żarówce klosz wygląda, jakby był wykonany z niebieskiego, dymionego, błyszczącego metalu. Po włączeniu lampy klosz staje się transparentny. Dodatkowym walorem tej lampy jest jej niezwykły kształt przypominający sześciokątny diament.

Z praktycznych rozwiązań warto wspomnieć o lampach do przedpokoju z czujnikiem ruchu, które włączają się tylko wtedy, gdy są potrzebne osobie pojawiającej się w przedpokoju. Taka lampa do przedpokoju zapewnia możliwie najmniejsze zużycie energii, a tym samym niskie rachunki za prąd.

Przedpokój może był równie piękny, co inne pomieszczenia w naszym mieszkaniu. Duża w tym zasługa lamp do przedpokoju. Nowoczesne, stylowe, designerskie czy klasyczne oświetlenie do przedpokoju pozwoli nie tylko na zachowanie pełnej funkcjonalności i bezpieczeństwa, ale również sprawi, że przedpokój nabierze niepowtarzalnego charakteru i będzie powodem do dumy.

zdjęcie: stock.adobe/Omid