Tegoroczne zmiany w przepisach budowlanych wywołały niemałe poruszenie. Mniejsza liczba formalności, możliwość uzupełnienia potrzebnej dokumentacji online i łatwiejszy proces uzyskania pozwoleń to tylko niektóre z wprowadzonych modyfikacji. Szczególnie ucieszyły się osoby prywatne, szykujące do budowy domku letniskowego na swojej działce – prawo umożliwia im zakończenie całej inwestycji w bardzo krótkim czasie. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące budowy domków letniskowych od strony formalnej.
Domek letniskowy według prawa budowlanego
Nim zapoznamy się ze szczegółowymi przepisami dotyczącymi budowy domków letniskowych, warto sobie uzmysłowić czym tak naprawdę jest owa konstrukcja. Prawo reguluje tą kwestię w sposób jasny.
Domek letniskowy jest przeciwieństwem domu mieszkalnego (całorocznego). Oznacza to, że konstrukcja ta nie może służyć jako stałe miejsce zakwaterowania, a mieszkać można w niej jedynie przez określony czas – na przykład latem, w celach wypoczynkowych. Stawiając taką budowlę na własne potrzeby, nie jest konieczne posiadanie książki obiektu budowlanego, ani przeprowadzanie okresowych kontroli stanu jej elementów. Dla lepszego zobrazowania wyglądu takiego obiektu, warto udać się na stronę https://domki-sodas.pl/60-domki-drewniane, gdzie widnieją różne typy domków letniskowych.
Wymogi dotyczące budowy domków letniskowych
Czy do budowy domku letniskowego potrzebuję pozwolenia? Ile takich konstrukcji mogę postawić na jednej działce? – Te i inne pytania odbijają się echem w głowach wielu osób. Na szczęście, dzięki nowelizacji prawa budowlanego, wymogi dotyczące budowy domków w 2022 roku uległy znacznemu uproszczeniu i pozwalają odejść od wielu formalności.
Jeszcze do niedawna dozwolone było stawianie bez pozwolenia konstrukcji budowlanych o maksymalnej powierzchni 35 metrów kwadratowych. Od 3 stycznia 2022 roku w życie wszedł nowy przepis, dzięki któremu parterowe budynki wolnostojące, przeznaczone na cele mieszkaniowe lub rekreacyjne inwestora, mogą mieć do 70 metrów kwadratowych – jedyną formalnością, jaką musimy w tym wypadku załatwić, jest zgłoszenie zamiaru budowy do odpowiedniego organu, czyli starostwa lub urzędu miasta.
Prawo budowlane określa także, ile domków letniskowych może powstać na określonym metrażu. To dokładnie 1 konstrukcja na 500m2 działki. Nie jest to jednak minimalna powierzchnia wymagana do budowy – taki obiekt można spokojnie wznieść na mniejszym terenie. Do powstania drugiego domku letniskowego działka musi mieć minimum 501m2, trzeciego – 1001m2.
Czy warto zbudować domek letniskowy?
Nie podlega wątpliwościom, że budowa domku letniskowego to dobra decyzja. Obiekt ten może służyć jako swego rodzaju azyl przed obowiązkami dnia codziennego. To świetne miejsce by spędzić trochę czasu z rodziną, bez konieczności rezerwowania miejsc noclegowych. Pozwala to nie tylko na spontaniczny wyjazd za miasto, ale także na zaoszczędzenie sporych kwot pieniędzy.
Wzniesienie takiej konstrukcji nie musi być trudnym zadaniem – można się pokusić o zakup gotowych elementów do samodzielnego montażu, takich jak od firmy Sodas. Ponieważ proces produkcyjny odbywa się zawsze pod okiem profesjonalistów, zyskujemy pewność, że nasz domek letniskowy będzie stabilny i wytrzyma próbę czasu. Takie rozwiązanie cechuje się także przystępną ceną i szybkim montażem.