Mieszkanie na miarę XXI wieku to takie, które dosłownie dostosowuje się do naszego nastroju od jednego kliknięcia. Dziś każdy stawia na wygodę
i funkcjonalność w salonie, sypialni czy kuchni. Jak ją osiągnąć? Sprawdźcie!
Ma być prosto, wygodnie i funkcjonalnie, a do tego modnie i bardzo przytulnie. To główne założenia inteligentnego mieszkania. Jak je stworzyć? Przede wszystkim zadbać o takie rozwiązania, które pozwolą nam nam w szybki i bezproblemowy sposób zarządzać urządzeniami w domu z poziomu np. aplikacji na telefonie.
– Dziś liczy się przede wszystkim wygoda. W dobie smartfonów chcemy mieć wszystko na wyciągnięcie ręki, dosłownie od jednego kliknięcia. Tu z pomocą przychodzą aplikacje, dzięki którym możemy na przykład włączać i zmieniać oświetlenie w całym domu – mówi Wojciech Olchówka, specjalista ds. oświetlenia Häfele i dodaje, że światło odgrywa w aranżacji wnętrz bardzo ważną rolę. – Oświetlenie ma nie tylko wymiar estetyczny, ale przede wszystkim pełni rolę funkcjonalną – pomaga nam koncentrować się na pracy czy relaksować wieczorem – dodaje.
Jak więc dostosować „inteligentne” światło do naszego mieszkania? Wystarczy spojrzeć w stronę produktów, które oferują nam wiele możliwości i przeniosą domowe światło na wyższy poziom. Wystarczy do tego technologia Bluetooth i aplikacja Häfele Connect Mesh.
Serce domu – czyli salon z kuchnią
Dziś standardowe polskie kuchnie w mieszkaniach to przede wszystkim aneksy kuchenne połączone z salonem. Tu istotne jest, by stanowiły one wizualną całość, ale również były funkcjonalne. A nie da się ukryć, że oba pomieszczenia pełnią inna rolę i w obu potrzebujemy innego światła. W kuchni i miejscu w salonie, gdzie pracujemy, najlepiej sprawdzi się chłodna lub neutralna temperatura barwowa. Przy kanapie i telewizorze idealna będzie cieplejsza temperatura światła, która pozwoli nam się zrelaksować. – Prosto z kanapy. Tam możemy sterować światłem dzięki aplikacji Häfele Connect Mesh.
Jednym kliknięciem na smartfonie lub tablecie możemy ustawić temperaturę barwową, rozjaśnić lub przyciemnić światło, pogrupować źródła światła w określone scenariusze lub ustawić kolor światła w przypadku opraw RGB – wylicza Wojciech Olchówka.
Garderoba i przedpokój – postaw na ruch
Nocne przemykanie do toalety po ciemnym korytarzu czy nerwowe wyszukiwanie ubrań w garderobie nie będzie już stanowiło problemu, gdy zainstalujemy inteligentne światło.
W garderobie najlepiej sprawdzą się czujki ruchu, których czas pracy można ustawić od 20 sekund nawet do kilku godzin. Tu zalecana jest białe światło, która nie będzie przekłamywało kolorów ubrań. Czujki to także doskonałe rozwiązanie dla stref przejściowych w mieszkaniu, czyli w przedpokoju.
– Häfele Connect Mesh daje nam możliwość sterowaniem światłem w domu przy pomocy przełączników ściennych lub meblowych, czujników ruchu, a także za pomocą pilota lub poprzez bezpłatną aplikację Hafele Connect Mesh na smartfonie czy tablecie – wylicza Wojciech Olchówka.
Dodatkowo mamy opcję instalacji dwóch interfejsów (4- i 2-kanałowego), które umożliwiają stosowanie przycisków ściennych w stylistyce instalacji domowej i sterują oświetleniem mebli i pomieszczenia za pomocą aplikacji Häfele Connect Mesh. Co ważne, interfejs 2-kanałowy daje nam dodatkowo możliwość włączenia w całą sterowalną sieć np. głównego oświetlenia sufitowego.
Dzięki rozwojowi technologii LED i aplikacji mobilnych oświetlenie daje dziś praktycznie nieograniczone możliwości sterowania nastrojem w wnętrzach. Światło podkreśla, upiększa lub zwiększa wygodę codziennego funkcjonowania. Śmiało można powiedzieć, że dom lub mieszkanie, w którym dopasowuje się ono ściśle do potrzeb i rytmu dnia mieszkańców, jest prawdziwie inteligentne.