/Izolacja stropów wełną mineralną – gwarancja sukcesu wykonawcy i zadowolenie klienta

Izolacja stropów wełną mineralną – gwarancja sukcesu wykonawcy i zadowolenie klienta

Choć to projektant proponuje materiały i rozwiązania, które mają pomóc spełnić wymagania klientów dotyczące zarówno izolacyjności termicznej, jak i akustycznej, gwarancja sukcesu leży po stronie wykonawcy. Pośpiech, zła technika, niewiedza to często dodatkowe koszty dla inwestora i błędy, które trudno naprawić. Dowiedz się więc, jak prawidłowo, szybko i bezpiecznie ocieplić strop poddasza nieużytkowego, by Twoi klienci byli zadowoleni i bezpieczni.

Wełna skalna – gwarancja sukcesu

Ocieplenie stropu można wykonać szybko i niewielkim kosztem. Temu wyzwaniu na pewno podoła wełna skalna, która izoluje termicznie, akustycznie oraz poprawia bezpieczeństwo pożarowe zarówno strychu, jak i całego domu (punkt topienia włókna skalnego to 1000°C, dzięki czemu jest jednym z najbezpieczniejszych materiałów izolacyjnych i posiada najwyższą klasę reakcji na ogień – A1.). Wełna skalna jest niepalna, niekapiąca, a także nie rozprzestrzeniająca ognia. Najlepiej sprawdzi się więc w izolacji stropów drewnianych,  gdzie dzięki tym właściwościom ochroni drewnianą konstrukcję stropu przed spaleniem. Ocieplenie stropu wełną jest również najlepszą opcją wtedy, gdy zależy nam na bardzo wysokiej efektywności  izolacji termicznej budynku. Ten materiał jest funkcjonalny, praktyczny, a także cechuje się dobrym współczynnikiem przewodzenia ciepła, zapewniając utrzymanie utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz i zatrzymując napływ zimnych mas powietrza z zewnątrz. Dzięki otwartej dyfuzyjnie strukturze pozwala swobodnie przenikać parze wodnej, zapobiegając zawilgoceniu konstrukcji stropu. Wełna skalna to również produkt niezmiernie trwały. Wykonana przy jego pomocy izolacja zachowuje swoje właściwości nawet 55 lat. Nie kruszy się, nie odkształca, nie wybrzusza. Nie pęka i pracuje wraz z więźbą. Również silnie pochłania dźwięki, dzięki czemu w domu panuje przyjemna cisza i mieszkańcy nie słyszą choćby „tupania nad głową”. Ocieplony wełną mineralną strop to w końcu brak problemów z grzybem oraz pleśnią i zdrowy klimat we wnętrzach. 

Technika wykonania gwarancją sukcesu i zadowolenia klienta

Poprawne ocieplenie stropów to gwarancja zadowolenia klienta, ale zarazem nie lada wyzwanie dla wykonawców. Wymaga nie tylko doboru odpowiednich, trwałych materiałów, ale też ich fachowej instalacji. Każdy błąd może skutkować obniżeniem komfortu termicznego we wnętrzach i bezpieczeństwa mieszkańców. Zła technika wykonania może spowodować też utratę właściwości materiałów i spowodować np. zawilgocenie. Warto więc poznać kilka metod i sposobów na to, by izolacja stropów wykonana z wełny mineralnej była bezpieczna, komfortowa i trwała.

Ocieplenie stropodachu wentylowanego (strop drewniany belkowy)

Stropodach wentylowany skutecznie ocieplisz za pomocą kilku produktów z wełny skalnej: GRANROCK SUPER w technologii nadmuchu, mat TOPROCK PREMIUM, TOPROCK SUPER, TOPROCK PLUS  lub płyt SUPERROCK PREMIUM , SUPERROCK, ROCKMIN PLUS, ROCKMIN .  Wysoki komfort termiczny oraz spełnienie wymagań cieplnych określonych w warunkach technicznych na rok 2021 zapewni już dwuwarstwowa izolacja o grubości 35 cm (w przypadku mat i płyt układana mijankowo). 

Ocieplenie betonowego stropu masywnego

Przy pomocy ww. produktów skutecznie ocieplisz również strop betonowy. Na betonowym stropie masywnym poddasza nieużytkowego wełnę skalną rozkłada się tak, by szczelnie pokryła całą powierzchnię. Po ułożeniu ocieplenia, nie wolno po nim chodzić. Jeżeli jest taka konieczność, to albo trzeba zbudować drewniany pomost, albo położyć pas twardych płyt HARDROCK MAX lub STEPROCK SUPER LUB STEPROCK PLUS w miejscach przyszłych chodników. 

Zadbaj o odpowiednią wentylację i paroizolację
Nawet najlepsze materiały stracą swoje właściwości, jeśli podczas kładzenia izolacji nie zapewnimy odpowiedniej wentylacji zabezpieczanej powierzchni. Aby używane przez nas produkty nie uległy zawilgoceniu podczas użytkowania, najlepszym wyjściem dokonując izolacji dachu skośnego jest zastosowanie szczeliny wentylowanej  poprzez wykonanie otworów wlotowych przy okapie i wylotowych w ścianach szczytowych lub w kalenicy dachu. Warto również skorzystać z linii produktów ROCKTEC, zapewniających regulację wilgotności pomieszczeń, chroniących warstwy izolacji z wełny skalnej ROCKWOOL przed przedostawaniem się wilgoci do przegrody w zimie, a w lecie pomagających ją osuszyć. Folia paroizolacyjna ROCKTECT Intello Climate Plus reguluje wilgotność w pomieszczeniu, zmieniając swoje właściwości w zależności od panujących warunków, dzięki czemu zwiększa potencjał osuszania przegrody zapewniając jednocześnie lepszy mikroklimat wnętrz. 

Technologia nadmuchu w ocieplaniu strychu
A co, jeśli chcemy fachowo oraz szybko ocieplić poddasze i napotkamy na trudno dostępne miejsca? Do izolacji poddasza nieużytkowego, szczególnie do miejsc trudnodostępnych, polecamy wełnę skalną ROCKWOOL w technologii nadmuchu. Granulat ze skalnej wełny mineralnej GRANROCK SUPER  jest przeznaczony do izolacji termicznej. Stosuje się go na poddaszach oraz do ocieplania ścian zewnętrznych w domach jednorodzinnych. Dzięki granulatowi GRANROCK SUPER można ocieplać trudno dostępne miejsca, w których płyty z wełny skalnej ani maty by się nie sprawdziły. Może być montowany przez cały rok, niezależnie od temperatury i wilgotności. GRANROCK SUPER to materiał bezpieczny i ekologiczny. Jego aplikacja jest szybka i łatwa (w ciągu jednego dnia możesz ocieplić nawet 100m2 poddasza!). Wykonuje się ją za pomocą dowolnej maszyny do nadmuchu granulatów izolacyjnych. Możesz więc pracować bezpiecznie, wydajnie i spokojnie – bez obawy o zniszczenie istniejących pomieszczeń. Ponadto strzępki wełny podczas wdmuchiwania nie wydzielają zapachów, nie musisz więc już stosować skomplikowanych zabezpieczeń w trakcie wdmuchiwania granulatu. Zbędna jest też przerwa technologiczna po montażu, a miejsce ocieplania posprzątasz szybko i prosto.

Izolacja w technologii nadmuchu na płytach g-k 

GRANROCK SUPER może być nadmuchiwany bezpośrednio na płyty gipsowo-kartonowe. Wybierając tę technologię należy uwzględnić ciężar izolacji, który będzie przenoszony na elementy rusztu oraz płyty. Wykonując ruszt, uwzględniamy obciążenie charakterystyczne GRANROCK SUPER – 0,3 kN/m³ dla współczynnika przewodzenia ciepła 0,042 W/mK (każdy centymetr izolacji GRANROCK SUPER waży około 0,3 kg/m²).  Warto również pamiętać o tym, że granulat GRANROCK SUPER może być nadmuchiwany w przegrodzie otwartej również w gęstości 45kg/m3 i współczynniku 0,04 WmK, zaś w przegrodach zamkniętych o gęstości 60kg/m3 i lambdzie 0,037 W/mK. 

Izolacja na folii ROCKTECT Intello Climate Plus

Jak przygotować folię? Folia ROCKTECT Intello Climate Plus jest montowana od dołu wiązara za pomocą łat 40×60 mm. Łaty przykręca się w rozstawie co 40 cm wkrętami do drewna 4,2×70 mm.  Łaty montujemy prostopadle do dolnego pasa wiązarów, belek stropowych wkrętami do drewna. Można również użyć gwoździarek gazowych lub pneumatycznych z gwoździami pierścieniowymi. Krawędzie folii muszą być dodatkowo przymocowane zszywkami bezpośrednio do wiązara.  Gdy folia jest już wstępnie zamontowana w całym pomieszczeniu, przystępuje się do wykonania uszczelnień połączeń arkuszy folii za pomocą taśmy ROCKTECT Twinline. Uszczelnienie wykonuje się w miejscu połączenia dwóch arkuszy folii. Przed wykonaniem połączenia dwóch folii należy pamiętać, aby miejsca połączeń były suche, wolne od tłuszczu, oczyszczone z kurzu bądź pyłu.
Należy również pamiętać o uszczelnieniu folii przy ścianach. Do wykonania szczelnych połączeń folii paroizolacyjnej ze ścianą należy zastosować specjalną masę klejącą ROCKTECT Multikit. Masę klejącą wyciskamy, tworząc linię kleju o grubości około 5 mm (na nierównych podłożach należy zastosować więcej kleju). Podczas sklejania folii z murem nie należy jej naciągać i dociskać do profili. Trzeba ją przykleić, stosując wywinięcie folii, uwzględniając ruchy konstrukcji dachu.

Nadmuch izolującej wełny skalnej 

Na rozłożoną i zamocowaną folię ROCKTECT Intello Climate Plus lub przygotowane płyty g-k można wykonać nadmuch GRANROCK SUPER. Używa się do tego dowolnej maszyny do nadmuchu materiałów izolacyjnych w postaci granulatów z wełny mineralnej. Przed rozpoczęciem nadmuchu warto zaznaczyć nad izolacją miejsce instalacji elektrycznych, kanałów wentylacji i innych instalacji występujących na poddaszu. W przyszłości ułatwi to ich znalezienie, gdy trzeba będzie naprawiać lub konserwować. Średnia gęstość nasypowa granulatu na powierzchniach poziomych powinna mieścić się w przedziale od 25 do 35 kg/m³ lub 40-50kg/m3, w zależności od tego, jakie parametry termiczne Granulatu chcemy przyjąć. 

Odpowiedni materiał izolacyjny oraz poprawne wykonanie to gwarancja sukcesu każdej izolacji. Ocieplając stropy wełną skalną dajemy naszym klientom gwarancję komfortu i bezpieczeństwa. Dzięki ograniczeniu strat ciepła właściciele domów również zaoszczędzą. Ich satysfakcja i dobre samopoczucie to najlepsza reklama dla wykonawcy.